Spełnić marzenia. Dom parterowy

Rynek nieruchomości obserwuję od 20 lat. Okresowe acz zwykle krótkotrwałe spadki cen na rynku wtórnym to norma. Mimo że ceny nowych mieszkań tylko rosną, oferowane w bezustannie powstających apartamentowcach znikają jak świeże bułeczki. Popularnością cieszą się mieszkania małe i średnie, jakkolwiek i te wielkopowierzchniowe też w końcu znajdują nabywców. Cena za mater kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim może zniechęcić wielu. A pod klucz? Po wyliczeniu kosztów całkowitych, niejeden zaczyna rozpatrywać budowę własnego domu. Okazuje się bowiem, że dom parterowy jednorodzinny jest marzeniem, które można spełnić dysponując podobnym budżetem. Na początek warto dokonać wyboru, z jakich materiałów oraz w jakiej technologii budowany dom dla nas będzie najlepszy.

Dom parterowy z bala

REKLAMA

Dom z bali tylko dla górali?

Nie. W ciągu ostatnich dwóch dekad firmy specjalizujące się w stawianiu domów z drewna, najczęściej rodzinne, poszukując nowych rynków zbytu, dotarły z ofertą do każdego zakątka kraju a nawet poza jego granice. Coraz bardziej popularne są domy drewniane budowane w technologii szkieletowej (np. domy z prefabrykatów) oraz domy z bala. Obie technologie pojawiają się nie tylko na wsi, ale także pośród licznej jednorodzinnej zabudowy podmiejskiej. Kameralne podmiejskie osiedla domów z drewna cieszą się dużym wzięciem. Drewno umożliwia prefabrykację domów, czyli uprzednie przygotowywanie wielkoformatowych elementów poza terenem budowy (u producenta). To znacznie przyśpiesza budowę.

Drewno wkomponuje się w każdy krajobraz. Pośród pól, zieleni łąk i lasów dom z drewna jest ukoronowaniem sielskości. Aby ta sielskość stała się naszym udziałem, najpierw musimy stać się właścicielami działki budowlanej. Nosząc się z zamiarem budowy domu jednorodzinnego trzeba poświęcić nieco czasu na zbadanie lokalnego rynku nieruchomości. Szybko dostrzeżemy, że im dalej od miasta, zwłaszcza im dalej od dużego miasta, tym ceny działek budowlanych maleją. Chcemy uciec od wielkomiejskiego zgiełku?

dom parterowy z bala

Mały dom, wielka sprawa

Coraz częściej decydujemy się na domy małe i parterowe. Za takim wyborem przemawiają czynniki ekonomiczne. Po pierwsze – pragniemy zrealizować swój sen jak najniższym kosztem (brak piętra i piwnicy znacznie obniża koszty inwestycji). Po drugie, liczymy się z późniejszymi kosztami utrzymania domu: zużyciem energii, naprawami, remontami… Dom parterowy na izolowanej płycie fundamentowej to wybór ekonomiczny. Wielu decyduje się na dom o powierzchni 70-90 m, ale popularne są również projekty domów o mniejszej powierzchni. Ich realizacje spotykam u siebie na wsi. Mały parterowy dom z bala jest także i moim marzeniem.

Mój wiejski drewniany dom, w którym spędzamy wakacje i wolne weekendy, wykonano w technologii szkieletowej. Nie jest jednak domem całorocznym. Nad małą sypialnią, łazienką i kuchnią rozpościera się antresola (stryszek), która pełni rolę dodatkowej sypialni dla gości. Zależnie od potrzeb może pomieścić nawet sześć osób. W domu letnim życie toczy się w przestronnym wysokim salonie z kominkiem. W upalne dni bezcenna staje się całkiem spora urocza weranda lub pobliska wiata ogrodowa. Dom letni powstał przed laty i spełnia swoją rolę doskonale. Opodal niego na tej działce jest jednak miejsce na dom całoroczny i być może będzie nim dom z bala.

Dom parterowy

Dom z bala z dala?

Od miasta z dala. Od zgiełku z dala. Wraz ze wzrostem odległości od wielkomiejskich skupisk cena gruntu maleje, wzrasta jednak koszt i czas dojazdu do pracy, do szkoły… Oddalamy się od rodziny, przyjaciół i miejskich wygód. To nie jest zniechęcanie! To tylko informacja, że decyzja z przeprowadzką do własnego domu, zwłaszcza do domu oddalonego od miasta, gdzieś na wsi, musi być starannie przemyślana i przedyskutowana w gronie najbliższych. Wyprowadzka na wieś nie może być w kolizji z istotnymi potrzebami domowników. Nie chcemy przecież, po kilku latach cierpień i nieudanej adaptacji do życia na wsi, wracać do miasta.

Warto zatem zadbać o wszelkie możliwe udogodnienia lub dowiedzieć się, gdzie ich szukać. Na wsi zawsze szukamy lokalizacji zapewniającej dobrą komunikację. I nie chodzi tylko o jakość wiejskich czy gminnych dróg. Większość z nas będzie podróżowała własnym środkiem transportu, ale w wielu sytuacjach dostęp do transportu publicznego może okazać się bezcenny. Znaczenie ma bliskość apteki, przychodni, stomatologa, dobrze zaopatrzonego sklepu… Szybko powinniśmy zdobyć kontakt do okolicznego mechanika, ślusarza, stolarza, hydraulika… Pogotowie, policja – z dostępem do tych służb na wsi jest nieco gorzej. Straż pożarna? Zwykle jest w każdej gminie, ale też w wielu większych wsiach. In-ter-net! Tak, tak… Są miejsca, w których dostęp do internetu jest utrudniony…

Dom parterowy

Twój dom wymarzony

Najważniejszą kwestią jest jednak wybór projektu domu oraz technologii, w której będzie budowany. Dostępne są gotowe projekty domów, ale nie każdy znajdzie wśród nich coś odpowiedniego dla siebie. Bardziej wymagający zdecydują się na projekt indywidualny. Niekiedy warto ponieść dodatkowy koszt, aby zamieszkać w domu spełniającym nasze potrzeby idealnie.

Współczesne domy z drewna są ekonomiczne i energooszczędne. Inwestycja w nowoczesne instalacje fotowoltaiczne oszczędności wzmaga. Do ich budowy używa się drewna wyselekcjonowanego o odpowiedniej wilgotności, chemicznie zabezpieczonego przed szkodnikami, pleśnią i grzybami (np. drewnianych bali o średnicy 30-45cm lub większej). Drewno jest świetnym izolatorem: latem ochrania przed upałem, zaś w sezonie zimowym kumuluje ciepło (ma bardzo dobry współczynnik termoizolacyjności).

Tymczasem przed nami długie wieczory. Takie marzenia zawsze są przyczynkiem do dyskusji. Sypialnia. Spiżarnia. Garderoba. Pracownia. Pokój gościnny. Pokoje dla dzieci. Kuchnia z jadalnią czy salon z aneksem? Garaż w bryle domu czy wolnostojący? Pomieszczenie gospodarcze. Piwniczka. Stryszek. Łazienka. Dwie łazienki… Taras czy weranda? Hm. I jak to wszystko zmieścić w 75 metrach kwadratowych… Fotowoltaika. Rekuperacja. Pompa ciepła… Ufff… Na tym koniec? Chyba nie. 😀

Artykuł sponsorowany

 

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

13 − dziesięć =