Domowe chłodzenie na letnie upały – w co warto zainwestować?

Upały, które nie dają za wygraną? Jeśli jesteśmy zmuszeni wyjść z domu, pozostaje posmarować się kremem z filtrem, założyć kapelusz lub czapkę i okulary, a do tego poszukać cienia. W domu mamy jednak więcej możliwości, by się schłodzić. Możemy zainstalować na stałe klimatyzator, kupić przenośny wentylator lub wybrać kompromis pomiędzy obydwoma urządzeniami – klimatyzer. Który z nich spełni nasze oczekiwania?

Klimatyzer – propozycja na upalne dni

Klimatyzer to kompromis między stacjonarnym klimatyzatorem a przenośnym wentylatorem. Dlaczego? Bo łączy mobilność wentylatora i możliwość skutecznego chłodzenia, oferowanego przez klimatyzator. Poza tym zwykle taki zakup mieści się w budżecie przeznaczonym na nabycie urządzenia, które poprawia komfort przebywania w dusznych i gorących wnętrzach.

Klimatyzer chłodzi lepiej niż standardowy wentylator. Wykorzystuje bowiem do chłodzenia powietrza, wkłady nasączone wodą. Gdy zassane powietrze przechodzi przez nie, wydostaje się do wnętrza już schłodzone. Dodatkowo jest nawilżone i sprawia wrażenie rześkiego. Klimatyzer to stosunkowo niewielkie rozmiary, a wyposażenie w kółka, pozwala łatwo przenosić go z jednego do drugiego pomieszczenia.

Większość urządzeń tego typu jest w stanie skutecznie schłodzić pomieszczenia o powierzchni do 30-40 metrów kwadratowych. Mogą one posłużyć cały rok, a nie tylko w sezonie letnim, jeśli wybierzemy klimatyzer z funkcją grzania, na przykład w sklepie https://Econovli.pl. Nie można im również odmówić estetycznego wyglądu, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na wystrój domowych wnętrz.

Klimatyzator na stałe

Gdy w grę wchodzi chęć obniżania temperatury na o wiele większych powierzchniach, dobrym rozwiązaniem będzie klimatyzator montowany na stałe, zwykle naścienny. Atutem takiego urządzenia jest nie tylko powierzchnia, którą daje radę schłodzić. Wybrane modele pozwalają na precyzyjną regulację temperatury, dzięki czemu indywidualnie dobieramy warunki panujące we wnętrzu, do własnych potrzeb.

Stacjonarne klimatyzatory również mogą spełniać funkcję wentylatora, ogrzewacza czy nawilżacza powietrza. Jeśli na wyposażeniu znajduje się pilot do sterowania, można liczyć na maksymalną wygodę codziennego użytkowania.

Klasyczny klimatyzator nie powoduje oddawania wilgoci do pomieszczenia. To o tyle ważne, że jej nadmiar nie sprzyja zachowaniu zdrowia, ale i powoduje zawilgocenie ścian, które mogą nas w niedługim czasie uraczyć pleśnią czy grzybem.

klimatyzer

Klimatyzer czy klimatyzator?

Mamy do wyboru dwa urządzenia, które różnią się wieloma elementami, w tym konstrukcją czy wielkością. Każde z nich ma zalety, ale i wady. Obydwa jednak są w stanie w dużym stopniu poprawić komfort przebywania we wnętrzach, szczególnie upalnym latem. Swoimi możliwościami na pewno wyprzedzają wentylator – zarówno biurkowy, jak i podłogowy. Który z nich ostatecznie wybrać?

Nie obejdzie się bez przeanalizowania potrzeb własnych, jak i wymagań, które niejako wytycza pomieszczenie. Klimatyzer bowiem poradzi sobie z chłodzeniem małych powierzchni, będzie łatwy do przenoszenia i niedrogi. Niestety może sprzyjać podnoszeniu się poziomu wilgotności, co nie jest korzystne, a ponadto obniży temperaturę we wnętrzu maksymalnie o 4°C. Druga strona medalu to atrakcyjna cena.

W dużych pomieszczeniach lepiej poradzi sobie klasyczny klimatyzator, który wykorzystamy nie tylko do schładzania powietrza, ale – w zależności od jego funkcji – do ogrzewania, nawilżania, a przy tym z możliwością ustawienia temperatury na dowolnym poziomie. Z minusów nie zapominamy jednak o wysokiej cenie, trudnym montażu i konieczności konserwacji.

Musimy samodzielnie zadecydować, jakich efektów oczekujemy. Jak często mamy potrzebę korzystania z urządzeń schładzających powietrze, czy planujemy je przenosić, a także, jakiej wielkości są pomieszczenia, w których chcemy obniżyć temperaturę. Mając te czynniki na względzie, dokładając do nich możliwości budżetowe, uda się dobrać odpowiednie urządzenie.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + 17 =

Więcej w Dom i Ogród
wyłączniki światła
Włączniki światła – wygląd, rodzaje, zasady montażu

Instalacja elektryczna budynku to nie tylko układ przewodów, który umożliwia...

fotoreprodukcje na płótnie
Coś na ścianę? Fotoreprodukcje na płótnie

Jak wielu jest miłośników sztuki? Ilu spośród nas stać na...

Zamknij