Murowane grille w ogrodzie. Grille ogrodowe z kamienia

Oczywiście najprościej kupić grill metalowy (względnie żeliwny). W tym przypadku takie rozwiązanie będzie proste, tanie i… sezonowe. Grille, które mogą przetrwać kilka sezonów są również drogie a i tak w większości produkcji… chińskiej. Poza tym musisz je gdzieś schować na czas “po sezonie”. No i to coroczne skręcanie i mycie… Oj, trzeba to lubić.

Jeśli chiński to tylko… mur.

Wspomniane cuda chińskiego przemysłu metalurgicznego wykonane są z dziwnych stopów, które udają metal, względnie z żeliwa, które jest nim najczęściej z nazwy. Powłoka części metalowych szybko znika a goły metal koroduje w tempie zaskakującym nawet materiałoznawców. Jeśli dorzucić do tego marnej jakości śruby i rozmaite mocowania… Jeśli elementy żeliwne można wygiąć w palcach… Jeśli wreszcie, po kolejnym sezonie, poirytowany chybotliwością sprzętu, brakiem śrubek lub innych części, ciskasz go w kąt… Być może dojdziesz do wniosku, że Twój ogród zasługuje na coś więcej niż coroczne skręcanie podniszczałego grilla, którego elementy istnieją tylko dzięki… woli istnienia materii.

Murowane grille w ogrodzie. Grille ogrodowe z kamienia

REKLAMA

Możesz kupić kolejny. Sprzedawca zapewni, że ten to będzie służył wieki całe. Twój wybór. Twoje pieniądze. Twoje… kolejne poirytowanie 🙂 Jeśli masz jakiś duży schowek na zużyte grille – nie ma problemu 🙂 Na pewno. Ze składowaniem. Ile już tam sprzętu wrzuciłeś? Zmieści się?

Murowane grille w ogrodzie. Grille ogrodowe z kamienia

Jeśli jednak masz przydomowy ogród. Jeśli chcesz mieć coś, co będzie funkcjonalne przez cały rok. Jeśli zależy Tobie na funkcjonalności, na wygodzie, na estetyce… Chcesz sprawić radość rodzinie, zaskoczyć znajomych, zaimponować sąsiadom… Zwłaszcza to ostatnie 🙂 A już wiesz, że to również inwestycja w ogród, a tym samym również w dom – dobrze trafiłeś zaglądając na tę stronę. Tu zaczerpniesz sporo niezbędnej wiedzy między innymi i na ten temat.

Murowane grille ogrodowe, kominko-grille ogrodowe, wielofunkcyjne piece z grillem, kominkiem, piecem chlebowym, małą przydomową wędzarnią, wyposażone w schowki na drewno, skrytki na narzędzia i opał do grillowania, z blatami do przygotowywania potraw oraz z innymi elementami tzw. małej architektury ogrodowej, sprawiają, że ogród staje się miejscem, w którym chce się przebywać częściej.

Murowane grille w ogrodzie. Grille ogrodowe z kamienia

Grille ogrodowe z kamienia

Składy kamieni oferują bogaty wybór piaskowców, granitów, nawet kamieni polnych, które znakomicie nadają się do wykorzystania w architekturze ogrodowej jako materiał budowlany oraz okładzinowy. Nie ma potrzeby szukać w lesie czy po polach. Nawet te z pozoru niczyje sterty kamieni polnych, które jakże często widzimy nagromadzone na skraju pól uprawnych, są czyjąś własnością, więc nie myśl, że można sobie wziąć je za darmo. Na wsi to towar. Właściciel chętnie sprzeda, ale po warunkiem, że sam sobie to załadujesz i wywieziesz. Lepiej zatem udać się do pobliskiego składu/hurtowni kamieni i wybrać, co się nam podoba a co pasuje do zamysłu. Załadują i przywiozą. Odpłatnie, ale bez stresu.

Murowane grille w ogrodzie. Grille ogrodowe z kamienia

Poza tym, jeśli już upatrzysz sobie skład kamieni, to przecież można samemu dostarczać taką ilość, którą danego dnia zdołasz zużyć. Po co zagracać sobie teren materiałem. Konstrukcja wykonywana samodzielnie na pewno nie będzie rosła szybko.

grill murowany

I wcale nie musi to być konstrukcja ogromna. Wcale nie musi powalać rozmachem architektonicznym.  Nie musisz mieć jakiejś wyjątkowej wiedzy z zakresu budownictwa ogólnego ani… szczególnego 🙂 Jakkolwiek warto, abyś co nieco wiedział na temat tego, co chcesz osiągnąć, planując rozpoczęcie samodzielnej pracy. Nieco wiedzy nie zaszkodzi Ci też na pewno, jeśli zdecydowałbyś się na zlecenie tego komuś, kto zajmuje się tym zawodowo.

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

10 − trzy =