Ekologiczne nawyki w życiu codziennym

Ekoaktywiści co rusz demonstrują swoją troskę o naszą planetę i jej zasoby. Robią to niekiedy w kontrowersyjny sposób, lecz trudno ich troski nie poprzeć. Bezmyślność znacznej części społeczeństwa widzimy na każdym kroku. Zaśmiecone parki, trawniki, śmieci na chodnikach, porzucone butelki w pobliżu sklepów monopolowych – wszędzie, gdzie przebywamy, pozostawiamy po sobie góry śmieci i odpadów. Nasi tu byli… Segregacja śmieci w domach i mieszkaniach też przychodzi nam z trudem. Ekologiczne nawyki w życiu codziennym trzeba wypracować samemu i stale je utrwalać. Gdzie szukać inspiracji do bycia Eko?

Segregacja odpadów

O niej napisano już chyba wszystko, ale ja też dodam swoje trzy grosze. Ekologiczne nawyki w życiu codziennym to nie tylko staranna segregacja odpadów. Niestety, niektóre odpady są uciążliwe, zwłaszcza latem, więc, oprócz nawyku segregacji, musimy wypracować w sobie obowiązek częstego wynoszenia śmieci. Nie czekamy aż kubeł się zapełni, bo latem szybko zapełni się larwami much. Nawet dla wędkarza ilość białych robaków będzie sporym wyzwaniem. O przykrym zapachu nie wspomnę. Kto w upalny dzień przechodził w pobliżu pojemnika na odpady zmieszane zapach ten zna.

Nie będę zalecał przetrzymywania odpadów BIO w szczelnie zamkniętych pojemnikach w lodówce (gdzieś o takim pomyśle czytałem), bo ktoś pomyśli, że upadłem na głowę. BIO odpady wynosimy na bieżąco. Pojemnik powinien służyć do wynoszenia ich na śmietnik a nie do składowania pod zlewem. Mycie plastików i szkła po zużytych produktach żywnościowych jest udręką dla nas wszystkich. Przyznaję się, że miewam z tym kłopot, ale na pewno nie latem. Już kiedyś wspominałem, że śmieci wynosić umiem bardzo dobrze. 🙂

REKLAMA

Kto bogatemu zabroni?

W budynkach wielorodzinnych segregacja odpadów nie odbywa się tak, jak odbywać się powinna. Wielorodzinny zwykle znaczy bezpański. Znam Wspólnoty Mieszkańców, które w pobliżu śmietników montują kamery lub te obiekty zamykają na klucz. Powodem nie jest jednak troska o prawidłowe segregowanie śmieci, lecz uniemożliwienie dostępu osobom nieupoważnionym. Pilnowaniem segregacji nikt zajmować się nie chce, bo szybko staje się wrogiem sąsiadów. Przez 17 lat pełniąc obowiązki administratora kamienicy przekonałem się o tym wielokrotnie.

Nawet wśród mieszkańców domów jednorodzinnych ekologiczne nawyki w życiu codziennym należą do rzadkości. Tak! Srogie opłaty za wywóz śmieci zachęcają do porzucania worków z odpadami w pobliskich lasach. Klasa średnia… Wywozić do PSOK-u? Kto? Kiedy? Zimą o poranku z kominów pięknych willi walą kłęby czarnego i duszącego dymu. Czym oni palą w kotłach CO czy kominkach? Drewnem liściastym sezonowanym kilka lat? Tak, gdy przyjmują gości. Ekologiczne nawyki w życiu codziennym właściciela domu, na podjeździe do którego stoją 2-3 wypasione autka, najczęściej lub dość często nie istnieją bądź ograniczają się minimum.

dchowka cementowa

Budowa domu, czyli spotkanie ekonomii z ekologią

Plac budowy jest miejscem, gdzie odpadów i śmieci pojawia się dużo. Na każdym etapie budowy domu jednorodzinnego ilość odpadów mnie zaskakiwała, ale starałem się radzić sobie z tym problemem na bieżąco. Polegało to głównie na zabezpieczeniu i ulokowaniu tych pozostałości w blaszaku, bowiem, póki trwa budowa, resztek materiałowych pozbywać się nie warto. Garaż blaszany na budowie – przeczytaj o roli blaszaka na placu budowy.

Jeśli masz świadomość, że to ty za te wszystkie materiały zapłaciłeś, to czujesz więź ekonomiczną z każdym odpadem. W tych odpadach ulokowałeś twoje prywatne środki finansowe. W nich jest twoja kasa, którą powinieneś odzyskać, jeśli jest taka możliwość, lub zaplanować ich wykorzystanie w późniejszym czasie. Na wywózkę i utylizację resztek materiałowych przyjdzie czas.

Resztki stali można sprzedać lub wykorzystać przy budowie małej architektury ogrodowej. Pozostałości drewna szalunkowego a nawet użyte acz gotowe szalunki szybko znajdą kupca. Materiały budowlane typu cement, klej, piasek – wszystko nadal ma swoją wartość i może być wykorzystane do innych prac budowlanych. Gruz cementowy na pewno wykorzystasz na etapie prac brukarskich. Styropian budowlany? Jeśli nie jest zabrudzony klejem czy pianką, można go dostarczyć do odpowiedniej firmy, zajmującej się w okolicy recyklingiem. Od osób fizycznych nie są pobierane żadne opłaty!

Ekologiczne nawyki w życiu codziennym

Ekologiczne nawyki w życiu codziennym

Ekologiczny styl życia to nie tylko prawidłowa segregacja śmieci, noszenie zakupów w papierowych workach, czy rezygnacja z podróży do pracy własnym samochodem na rzecz komunikacji miejskiej. Bycie Eko to podejmowanie szeregu działań, których celem jest ograniczenie postępującej degradacji środowiska. Te nasze działania najczęściej nie mają wpływu bezpośredniego, ale być Eko, to rozumieć całą sieć zależności i powiązań. Od naszej postawy wiele zależy.

Ten krótki artykuł ma jedynie zachęcić do poszukiwania sposobów przyłączenia się do ekologicznego nurtu. Ekologiczne nawyki w życiu codziennym mieć warto, zaś więcej na ten temat znajdziecie na stronie eko360.pl, którą polecam dodać do ulubionych.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 − 2 =