Tytoń w Europie – od czego wszystko się zaczęło?

Palenie tytoniu, np. w postaci cygara, choć niezdrowe, przez wiele osób traktowane jest jako swojego rodzaju rytuał. To – zdaniem wielu – odstresowujący moment, czas na odpoczynek lub przerwę w pracy. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, jak tytoń w ogóle trafił do Europy. Roślina ta przed wiekami nie występowała na Starym Kontynencie.

Tytoń znany jest ludzkości od zarania dziejów. Badania archeologiczne prowadzone w Ameryce Południowej wskazują, że uprawiano go już w 4000 roku p.n.e.! Wielu skojarzy tytoń z postacią Krzysztofa Kolumba, bowiem dzięki jego podróży do Nowego Świata Europejczycy poznali wiele nowych roślin i przypraw. Jednak pojawienie się tytoniu w Europie przypada dopiero na wiek XVI. Początkowo sadzono go w ogrodach jako roślinę ozdobną. Z Portugalii do Francji przywiózł go niejaki Jean Nicot, sądząc, że tytoń ma właściwości lecznicze. Nasiona rozsyłano na cały świat, który tytoń w szybkim tempie opanował.

Cygaro, papierosy i fajka – historia tytoniu w Europie

W Ameryce palenie tytoniu najpierw towarzyszyło głównie szamańskim ceremoniom, dopiero rozpowszechnione było stosowane dla przyjemności. Wśród plemion z Południowo-Wschodniej Ameryki tytoń był cennym towarem przeznaczonym na wymianę. Indianie tytoń palili w fajkach oraz w postaci zwijanych liści. Papieros to twór europejski.

Współcześnie poszczególne wyroby tytoniowe daleko różnią się między sobą smakiem, wyglądem, jak i sposobem spożycia. Najpopularniejszą ich postacią są bez wątpienia papierosy, lecz nie można zapominać również o innych wariantach. To np. cygaro, ale też tabaka (do wciągania) oraz tytoń do żucia. Stary Kontynent z miejsca zakochał się w tej używce, paląc ją w fajkach, ale i w postaci cygar.

Szybko rosnąca popularność wyrobów tytoniowych

Nietrudno sobie wyobrazić, jak potoczyły się dalsze losy wyrobów tytoniowych.

Zapotrzebowanie na nie nieustannie rosło wśród praktycznie każdej klasy społecznej. Ludzie doceniali smak oraz właściwości nikotyny, jednocześnie jeszcze nie zdając sobie sprawy, jak mocno jest ona uzależniająca, a dym towarzyszący spalaniu – szkodliwy.

Produkcję papierosów na przemysłową skalę rozpoczęto w XIX wieku we Francji. To kluczowy moment w historii tytoniu, gdyż to właśnie wtedy bibułki pochodzenia roślinnego zastąpiono cienkim papierem.

tytoń kwiat

REKLAMA

Przemysł tytoniowy – ważny element światowej gospodarki

W obecnym świecie przemysł tytoniowy jest niezwykle istotną składową gospodarki. W samej Polsce rocznie przynosi on miliardy złotych dochodu, stanowiąc około 8% budżetu państwa. Te ogromne liczby wyraźnie wskazują, że trend zapoczątkowany wiele lat temu wciąż jest silny.

Co jednak znaczące, odnotowywany jest spadek popularności klasycznych papierosów na rzecz mniej, jak się może wydawać, szkodliwych odpowiedników. Są to przede wszystkim waporyzatory tytoniu – urządzenia wykorzystywane do bezdymnej inhalacji. Przy czym „mniej szkodliwe” nie oznacza, że nikotyna w ogóle nie ma wpływu na organizm człowieka. Niezmiennie jest to substancja silnie uzależniająca.

Trudno wyobrazić sobie świat, w którym tytoń zostanie całkowicie wykluczony z codzienności. Raczej należy się spodziewać kontynuowania tendencji, w której zmniejszana jest szkodliwość kolejnych wyrobów. Jakkolwiek pojawiają się na świecie inicjatywy zmierzające do całkowitego zaprzestania sprzedaży wyrobów tytoniowych lub ograniczenia spożycia.

Podsumowanie

Nowy Świat odkryty przez śmiałych  żeglarzy dostarczył Europie ogrom nowości w rozmaitej postaci. Europejczycy dość późno poznali tytoń, ale pokochali i przyzwyczaili się doń szybko. Z czasem pojawiały się coraz to nowsze formy wyrobów z tytoniu i wynajdowano kolejne sposoby ich spożywania. Współcześnie nadal palimy tytoniowy susz w fajkach, są amatorzy cygar, palimy papierosy, a nieliczni zadowalają się wciąganiem (wąchaniem) tabaki. Wszystko wskazuje, że to jeszcze nie koniec, ale świadomość szkodliwości palenia tytoniu jest coraz powszechniejsza.

Ciekawscy sami znajdą obszerne informacje, ukazujące europejską karierę tytoniu – od egzotycznej ozdobnej rośliny ogrodowej po uprawną.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

szesnaście + 15 =