Oświetlenie LED – mega modne i w dwójnasób eko

Lampę zapalamy, gdy uznajemy, że w pomieszczeniu jest zbyt ciemno lub – zbyt jasno. Czy muszę to wyjaśnić? Chyba nie zaszkodzi. W pierwszym przypadku chodzi o odpowiednie doświetlenie, abyśmy w pomieszczeniu mogli wykonywać czynności w sposób bezpieczny. Nikt w ciemnościach nie chce potykać się o meble, strącać z nich przedmioty, nadwyrężać wzrok, aby wykonać czynność precyzyjnie lub cokolwiek dostrzec. A co z drugą sytuacją? Kiedy to zapalamy lampę, bo jest zbyt jasno? Miałem na myśli – uśmiecham się – zmianę oświetlenia na bardziej nastrojowe. O świecach, lampach nocnych i tzw. nocnych klimatach na wsi powód do napisania będzie przy innej okazji. Na pewno intymny nastrój zapewnimy stosując w pomieszczeniach najnowsze rozwiązania. Nastrojowego klimatu również dostarczyć może oświetlenie LED. Są to nowoczesne źródła światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Powszechnie stosowana nazwa LED to skrót od ang. light-emitting diodes. Jakie korzyści uzyskamy z zastosowania lamp i oświetlenia typu LED w naszym otoczeniu?

Gaś światło! Co ekonomia z ekologią ma wspólnego?

Od dawna prowadzona jest ogólnoświatowa kampania zwracająca uwagę na oszczędniejsze gospodarowanie zasobami energetycznymi. Wszyscy oczekujemy zmian, aby prąd elektryczny w zdecydowanej większości pochodził ze źródłem odnawialnych. Ale nawet w takiej sytuacji nie można go marnować. Owo oszczędne gospodarowanie najczęściej sprowadza się do wyłączania światła wszędzie tam, gdzie jest zbędne oraz stosowania urządzeń o mniejszej mocy. Nie jest to działanie wystarczające. Oprócz likwidacji niepotrzebnych źródeł światła oraz niezapalania go wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby, bardzo istotną rolę w roztropnym gospodarowaniu energią elektryczną odgrywa stosowanie nowoczesnych i energooszczędnych źródeł tegoż. Oświetlenie LED niewątpliwie jest energooszczędne i ze wszech miar nowoczesne. A skoro tak – warto rozważyć jego zastosowanie w każdym domu.

Ekonomiczne podejście do kwestii oświetleniowych zawiera się zwykle w poleceniu “zgaś światło”. Dotyczy to nie tylko sytuacji, w których opuszczone przez nas pomieszczenie powinno pozostać w ciemnościach. W niektórych sytuacjach można radzić sobie bez oświetlenia, ale – jak już wspomniałem – teraz nimi zajmować się nie będę. Oczywiście jest to kolejny artykuł, w którym pojawia się nieco mojego humoru, ale nie zmienia to powagi tematu. Prąd oszczędzać trzeba. W poszukiwaniu oszczędności warto sięgnąć po oświetlenie LED, które z zaskakująco małego zużycia prądu słynie. Współcześnie ekonomia idzie w parze z ekologią, zatem wdrażając u siebie rozwiązania ekonomiczne, przyczyniamy się do poprawy stanu naszej planety. Będąc w tym względzie skąpcem stajesz się ekologiem. I teraz nie ma w tym krzty żartu. No, może trochę… 😉

oświetlenie LED

REKLAMA

Oświetlenie LED wewnętrzne

Nie trzeba być projektantem wnętrz, aby rozumieć, że jakiekolwiek starania w zakresie wyposażenia salonu czy sypialni w gustowne meble i wysmakowane dodatki bez odpowiedniego oświetlenia zwykle spełzają na niczym. Niestety, bez światła nie ma efektu lub ów jest mizerny. Nie wszyscy zadowalamy się oświetleniem wolnostojącym, czyli dużą ilością klasycznych lamp porozstawianych po kątach. Rozmaite żyrandole, liczne kinkiety oraz plafony ustępują miejsca subtelnym, często w dużej ilości występującym, nowoczesnym urządzeniom doświetlającym typu LED. Oświetlenie LED rozjaśni całe pomieszczenie lub tylko konkretne miejsca. Możemy wybrać elementy wyposażenia pokoju, aby za pomocą lamp ledowych podkreślić ich wyjątkowość. Nowoczesne oświetlenie LED z powodzeniem spełnia funkcję dekoracyjną oraz praktyczną – zastosowane w sposób przemyślany pomieszczenie nasyci światłem starannie.

A co z nastrojowością? Jeśli poszukujesz inteligentnych rozwiązań w zakresie automatyzacji oświetlenia LED, sprawdź ofertę firmy ZAMEL z Pszczyny. Ta rodzinna, od 30 lat sprawnie działająca na polskim i zagranicznych runkach firma ma w swej ofercie produktowej szereg ciekawych rozwiązań, z których na pewno zechcesz skorzystać w swoim domu, biurze, hotelu czy restauracji. Całkowicie polskie produkty firmy ZAMEL mają doskonałą jakość, dobrą cenę i nowoczesne wzornictwo – przykładem może być seria Zamel LEDIX.

Oświetlenie LED zewnętrzne

Rozjaśnienie otoczenia domów nocą wynika głównie z potrzeby bezpieczeństwa. W wielu przypadkach lampy zewnętrzne stosuje się jednak tylko dla potrzeb dekoracyjnych. Gra świateł podkreśla piękno fasad nie tylko zabytkowych kamienic, dworków i pałaców, ale również dodaje urody frontom nowoczesnych domów o ciekawej bryle. Obiekty zabytkowe posadowione są w otoczeniu parków lub kameralnych ogrodów strojnych w pomniki, fontanny lub inne elementy małej architektury ogrodowej. Współczesne domy jednorodzinne w otaczającej je przestrzeni również mają liczne i urokliwe towarzystwo, a ich właściciele także pragną podkreślić piękno i niepowtarzalność swoich rezydencji – zwłaszcza po zachodzie słońca.

Nowoczesne oświetlenie LED wraz z proponowanymi rozwiązaniami w zakresie sterowania nadaje się doskonale zarówno do celów dekoracyjnych, jak i czysto użytkowych. Bez względu na zasobność portfela potrzeba stałej ekspozycji obiektu lub przyległego obszaru w sztucznym świetle lamp wymaga zastosowania rozwiązań ekonomicznych i ekologicznych zarazem. Pod tym względem oświetlenie LED aktualnie jest jedynym dobrym rozwiązaniem. Konieczność energooszczędności stała się postulatem ogólnocywilizacyjnym i ogólnoświatowym, więc do tych i podobnych tematów wrócę na blogu jeszcze nie raz.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

16 − 10 =