Borówka amerykańska – odmiany, uprawa, korzyści dla zdrowia

Jagoda, jeżyna, aronia, porzeczka, borówka – co łączy te owoce? Przede wszystkim fakt, że za ich smakiem wprost przepadam. Jagodowy sezon właśnie się zaczyna. Do lasu mam bardzo blisko. Bory Tucholskie słyną z dorodnych grzybów oraz masy jagód. Porzeczki białe, czerwone i czarne rosną w moim wiejskim sadzie od lat. Krzew jeżyny bezkolcowej z roku na rok pięknie się rozrasta a jego długie pędy tego lata kolonizują skraj ogrodu, przemykając między krzewami aronii. Czego tu brak? Do kolekcji przydałaby mi się borówka amerykańska (borówka wysoka), która w Polskich warunkach klimatycznych czuje się doskonale. Jagoda amerykańska zyskuje na popularności. Dzisiaj garść informacji o niej właśnie.

zdrowe owoce

REKLAMA

Ciemne jagody dla zdrowia i urody

Dereń jadalny, żurawina, tarnina, czarny bez, morwa – cenię, lubię, ale nie uprawiam. Rokitnik? Był. Rokitnik ma dużo kolców, więc pozwoliłem mu wydostać się poza mój teren… 🙂 Wiele czasu mu to nie zajęło, bo jest dość żywotny i agresywny niczym octowiec. Cenny owoc rokitnika nadal mam w zasięgu, więc jego ucieczki mi nie żal. Owocami cytryńca chińskiego zachwycam się od dawna. Niekiedy trudno mi uwierzyć, że jest chiński. 🙂 Cytryniec chiński rośnie i owocuje w moim ogrodzie miejskim. Jagoda kamczacka też jest smaczna, więc warto skusić się na zakup sadzonek. Jednak prawdziwym rarytasem jest borówka amerykańska.

Rozmnażanie borówki amerykańskiej nie jest łatwe, więc rozpoczętej plantacji samodzielnie raczej nie powiększymy. Nie powinno to być szczególnym zmartwieniem, bowiem zdrowe i ukorzenione (dwuletnie) sadzonki można kupić u doświadczonych sadowników. Jeśli zamierzamy rozpocząć nawet niewielką uprawę dla celów własnych, warto już teraz uzyskać jak najwięcej informacji na temat tej cennej dla zdrowia rośliny.

borówka amerykańska

Sadzenie borówki amerykańskiej

Krzewy borówki sadzi się wiosną lub/i jesienią. Oba terminy obarczone są pewnym ryzykiem (wiosenna susza, zimowe przymrozki…), ale istnieją sposoby zabezpieczające krzewy przed takimi sytuacjami (stosowanie odpowiednio przygotowanych ściółek, odpowiednie nawadnianie). Oczywiście istotne znaczenie ma przygotowanie prawidłowego podłoża (wymaga gleb kwaśnych o pH od 3,8 do 4,8), zachowanie zalecanego kierunku nasadzeń, odległości między krzewami w rzędach i między rzędami. W planowaniu plantacji należy uwzględnić informację, że przeciętnie na obszarze o powierzchni hektara wysadza się około 2200 roślin.

Większość dostępnych odmian borówki amerykańskiej jest samo pylna, jednak nie gwarantuje to obfitych plonów. Zaleca się zakładać plantacje urozmaicone. Na takich plantacjach rośnie borówka amerykańska w różnych odmianach. Ważne jest, aby sadzone były odmiany o podobnej porze kwitnienia. Dochodzi wówczas do zapylania krzyżowego, które gwarantuje najwyższe plony. W zależności od odmiany borówka amerykańska kwitnie od kwietnia do maja, zaś owoce dojrzewają od lipca do września. Jagody borówki dojrzewają nierównomiernie, zatem borówkowe zbiory mogą trwać nawet miesiąc.

borówka - odmiany

Borówka amerykańska dla zdrowia

Dojrzałe, barwy ciemnoniebieskiej lub wręcz granatowej, słodkie i soczyste owoce borówek doskonałe są na przetwory, można je mrozić i oczywiście jeść świeże. Znane są z licznych właściwości odżywczych i zdrowotnych (np. właściwości przeciwnowotworowe, doskonałe dla diabetyków oraz osób walczących z nadwagą). Swą wyjątkową przydatność dla naszego zdrowia zawdzięczają wysokiej zawartości witamin i minerałów. Na owe bogactwo zdrowia składają się: witamina C, tiamina, ryboflawiny, niacyna, witaminy B6, A, E, K, kwas foliowy, potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo, selen i cynk. Warto pamiętać, że 100 gram owoców borówki to tylko 57 kcal, zaś indeks glikemiczny wynosi jedynie 55.

borówka wysoka

Borówka amerykańska – odmiany

Z uwagi na bliskie sąsiedztwo lasu sosnowego w moim ogrodzie szybko uzyskałbym warunki glebowe odpowiednie dla amatorskiej uprawy także i borówki. Kłopot jedynie z nawadnianiem. Krzewy aronii mają się tu doskonale, ale one nawadniane być nie muszą. Polecane odmiany sadzonek borówki amerykańskiej to:

  • wczesne (Chanticleer, Earliblue, Duke, Collins, Hannah’s Choice)
  • odmiany średnio wczesne (Patriot, Spartan)
  • o średniej porze dojrzewania (Toro, Bluecrop, Chandler, Denise Blue, Bonus)
  • odmiany średnio późne (Nelson, Brigitta Blue, Pink Lemoniade)

Wszystkie te odmiany znajdziemy w ofercie Gospodarstwa Ogrodniczego KOTER w Dąbrowicy koło Lublina przedstawionej na stronie https://koter.com.pl/sadzonki-borowki-amerykanskiej/. Gospodarstwo oferuje najwyższej jakości materiał szkółkarski zarówno w sprzedaży hurtowej jak i detalicznej.

Sadzonki borówki amerykańskiej

Zakładając plantację i oczekując owoców w roku następnym pamiętajmy, aby sadzić sadzonki dwuletnie. Na jednorocznych w roku następnym owoców nie będzie. Niektóre odmiany jagody amerykańskiej mogą dać plon po 6-8 kg jagód z krzaka. Plantacja zakładana dla potrzeb własnych może zatem ograniczyć się do kilkunastu krzewów. Jakkolwiek z uwagi na stale rosnącą popularność borówki oraz wysokie ceny rynkowe, warto pomyśleć o plantacji dużej, która na pewno przyniesie solidny zysk. Rozpoczęcie uprawy borówki na dużą skalę wymaga starannego przygotowania gleby co najmniej rok wcześniej. Przydatna będzie staranna wiedza na temat uprawy tej wyjątkowo cennej jagody.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

19 − jeden =