Co komu do domu? Co wiecie o szkielecie?

Dom z cegły czy dom z drewna? A jeśli z drewna to w jakiej technologii budowany? Typowym domem z drewna jest dom z drewnianych bali. Drewniane domy z bali zachwycają swoją sielskością i nie kojarzą się już tylko z terenami górzystymi. Góralska technologia i estetyka osiadła na terenach nizinnych i ma się doskonale. Wszędzie powstają całoroczne drewniane domy mieszkalne, domy letniskowe, karczmy i hotele. Góralskie domy z drewna to temat na kilka artykułów. Oprócz domów z grubych bali, domy z drewna buduje się również w technologii szkieletowej. W tej technologii powstają także dość popularne od lat domy z prefabrykatów. Domy prefabrykowane? Szkieletowe domy z fabryki? Co wiecie o szkielecie?

konstrukcja drewniana dachu

REKLAMA

Drewno czy mur?

To nie jest jedyny wybór. Domy jednorodzinne budowane w technologii murowanej nie tracą na popularności. Ten typ budownictwa nie wymaga szczególnych wyjaśnień, mimo że technologię w kilku ostatnich dekadach znacznie unowocześniono, pojawiły się nowe materiały… Trwałość domu nadal jednak uzależniona jest przede wszystkim od jakości zastosowanych materiałów oraz profesjonalizmu (fachowości i doświadczenia) ekip go budujących. Pod względem trwałości drewno z murem w budownictwie przegrywa. Czy gdziekolwiek wygrywa? Owszem. Na przykład w szkutnictwie. Wszak Noe arkę zbudował z drewna a nie z cegieł. Ale bez żartów. 🙂

dom z drewna

Ta nieco gorsza pozycja nie skreśla drewna z listy doskonałych materiałów konstrukcyjnych. Drewno ma się jednak doskonale nie tylko jako podstawowy materiał konstrukcji dachowych. Materiał i jego pochodne ma szerokie zastosowanie ogólnobudowlane. Nic nie wskazuje, aby w tym względzie cokolwiek mogło się zmienić. Inwestor ma do dyspozycji co najmniej kilka technologii, w których do budowy domu wykorzystuje się drewno lub materiały drewnopochodne. Rynek budownictwa jednorodzinnego rządzi się swoimi prawami. Mimo technologicznego i materiałowego zróżnicowania, koszt budowy domu nie ulega radykalnej obniżce w związku z takim czy innym wyborem w tym względzie. Decydują trendy projektowe, metraż, koszty zakupu działki budowlanej, standard wykończenia oraz szereg czynników innych. Możliwości finansowe inwestora zawsze i wszędzie odgrywają rolę decydującą.

Głową muru nie przebijesz

Głowa do murów przebijania służyć nie powinna. Ktoś kiedyś ruszył głową i wymyślił dom o konstrukcji szkieletowej. Najprostszym przykładem takiej myśli konstruktorskiej może być indiańskie tipi. Tipi domem nie jest, ale składa się z drewnianego szkieletu oraz swoistej skórzanej elewacji. Większe domy wymagały grubszego drewna oraz skomplikowanej konstrukcji zapewniającej im trwałość. W rozmaitych rejonach świata drewniane konstrukcje nośne (szkieletowe) wypełniano krowim łajnem, gliną, mieszanką gliny ze słomą lub/i trzciną (tzw. szachulec), wykorzystywano darń… Konstrukcje szkieletowe pokrywano drewnem na zewnątrz i wewnątrz. Tak jest i dzisiaj. Z czasem pojawiły się nowe koncepcje.

mur pruski

Drewniane konstrukcje nośne przez wieki stosowane były w budownictwie mieszkalnym i gospodarczym. W tej części Europy przykładem konstrukcji szkieletowej (inaczej ryglowej) jest tzw. mur pruski. W murze pruskim konstrukcja ściany wykonana jest z drewna, zaś puste pola wypełnia cegła, co elewacji nadaje oryginalny wygląd. Budynki w konstrukcji szkieletowej można było stawiać z kilku gotowych elementów. Do szybkiego stawiania wiejskich stodół wykorzystywano uprzednio zmontowane konstrukcje szkieletowe (ramowe), które po wzniesieniu i połączeniu obijano deskami. Trwałość wiekowych konstrukcji szkieletowych zachwyca pod dziś dzień.

Fabryki domów

Spośród dostępnych technologii budowy domów mieszkalnych bardzo popularne są tzw. domy z prefabrykatów. Prefabrykacja domów polega na przygotowaniu jak największej liczby elementów domu poza terenem budowy. Domy z prefabrykatów na plac budowy dowożone są w postaci gotowych modułów, które wyspecjalizowane ekipy budowlane montują na uprzednio przygotowanej płycie fundamentowej. Głównie jednak prefabrykacja sprowadza się do przygotowania (zgodnie z wybranym projektem) elementów ścian, stropu, dachu itd. Dzieje się to w halach produkcyjnych wykonawcy. Gotowe moduły dostarczane są na plac budowy. W tej technologii budynek w stanie surowym powstaje np. w 2-3 tygodnie. Szybkie tempo budowy domu może sprzyjać błędom – dotyczy to każdej technologii.

dom jednorodzinny

Fabryki domów oferują najczęściej pełen zakres usług, zatem podczas gdy w halach trwa produkcja elementów domu, na działce budowlanej inne ekipy bez przeszkód zajmują się pracami przygotowawczymi. Zastosowana technologia prefabrykacji znacznie przyśpiesza tempo budowy. Daje to zdecydowaną przewagę nad domami budowanymi w technologii murowanej, w której, dla przyspieszenia kolejnych etapów budowy, trzeba wykorzystać np. agregaty osuszające. Skutki stosowania agregatów przyśpieszających procesy schnięcia wylewek, zapraw, klejów i farb, mogą uwidocznić się z czasem. Trzeba jednak pamiętać, że im więcej łączeń, tym więcej możliwości błędów produkcyjnych, montażowych, wad materiałowych, etc.

Domy z prefabrykatów

Domy z prefabrykatów lub po prostu domy prefabrykowane często dla ułatwienia opisywane są jako domy szkieletowe lub budowane w technologii kanadyjskiej bądź skandynawskiej. Zarówno konstrukcje domów szkieletowych, jak i technologia np. kanadyjska w technologii domów prefabrykowanych występuje. Różnice są nie tylko w sposobie montażu elementów, ale również w zastosowanych materiałach. Aby zapoznać się z przykładami realizacji domów z prefabrykatów oraz poznać proces powstawania domu w tej technologii, warto zajrzeć np. na stronę Firmy Eko House. To jeden z krajowych producentów domów, który nie tylko prezentuje oferowaną technologię, ale także liczne realizacje.

Prefabrykacja domu to – dokładnie rzecz ujmując – obudowanie drewnianego szkieletu przewidzianymi w tej technologii kolejnymi warstwami: ocieplającymi, izolacyjnymi, konstrukcyjnymi… W halach produkcyjnych powstają zatem gotowe moduły domu, które, po przewiezieniu na plac budowy, jako elementy wielkogabarytowe montuje się z użyciem dźwigów. Dom budowany w tej technologii w stanie surowym powstaje szybko. Technologia montażu gotowych modułów przyśpiesza dalsze prace instalacyjne i wykończeniowe. Wszystko to znacznie skraca termin oddania domu do zamieszkania, czyli doprowadzenia go do stanu „pod klucz”.

domy z prefabrykatów

Czas to pieniądz

Szukając ekonomicznych rozwiązań technologię tzw. domów prefabrykowanych na pewno warto rozważyć. W niektórych warunkach (np. trudny grunt) ta technologia może okazać się zbawienną (domy z prefabrykatów są solidne acz lekkie). Pośród licznych ofert producentów domów prefabrykowanych na pewno znajdziemy tę, która zaspokoi nasze potrzeby i którą dopasujemy do naszego portfela. Jeśli zależy nam również na czasie – tym bardziej. Dla przykładu warto wspomnieć, że czas realizacji inwestycji od momentu rozpoczęcia prac fundamentowych do oddania domu w stanie deweloperskim w Eko House wynosi zaledwie 4 miesiące.

Budowa własnego domu wiąże się ze sporymi wydatkami. Konsekwencje naszych decyzji zostaną z nami na lata. Poszukując wykonawcy warto sprawdzić jego notowania na tzw. giełdzie internetowych opinii, popytać znajomych, a nawet wybrać się do kogoś, kto mieszka w domu wybudowanym w tej technologii i najlepiej przez firmę, z którą zamierzamy podpisać umowę. Sama umowa na budowę domu bezwzględnie powinna być skonsultowana z naszym prawnikiem i mieć zapisy korzystne dla nas – zwłaszcza w treści dotyczącej terminów, zakresu robót, technologii, materiałów, fachowości i jakości, gwarancji powykonawczej, usuwania usterek oraz warunków zapłaty. Diabeł tkwi w szczegółach, zatem… treść umowy powinna zawierać jak najwięcej zapisów szczegółowych. Nie bójmy się tego!

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one + 4 =

Więcej w Dom i Ogród
oświetlenie
Co komu do domu? Po jasnej stronie mocy

Przed promieniami słonecznymi uciekamy pod parasole, kryjemy się pod dachem...

dekarz
Ginące zawody. Dekarz?

Ilu z nas w dzieciństwie chciało zostać dzielnym strażakiem? Kto...

Zamknij