Tunele foliowe – wskazówki dla początkujących

Tunele foliowe to zdecydowanie najprostsze i – do niedawna – najpopularniejsze formy szklarni przydomowych. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, ale też funkcjonalna. Eksploatacja tzw. foliaków nie kosztuje zbyt wiele, a one same nie wymagają zaawansowanych procesów konserwacyjnych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Tunele foliowe

Szklarnie foliowe to inwestycja polecana przede wszystkim tym osobom, które szukają taniego sposobu na przydomową szklarnię i jednocześnie nie wiedzą, czy z biegiem lat nadal tę przygodę będą kontynuować. Folia nie należy do zbyt trwałych rodzajów pokryć, więc może się zdarzyć, że trzeba będzie ją wymieniać już po roku. Oczywiście sam koszt pokrycia tunelu jest w tym przypadku minimalny i praktycznie niezauważalny.

Zaletą tuneli jest ich prosta konstrukcja, która ułatwia ich montaż i demontaż. Szklarnię foliową można z łatwością złożyć na okres zimowy i z powrotem rozłożyć ją wczesną wiosną. Tunel po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca. Składa się on z kilku elementów stałych, które można łatwo przechowywać w przydomowym garażu lub domku gospodarczym.

Tunel to nie tylko folia!

I właśnie dlatego warto również zwrócić uwagę na jego stelaż. W najtańszych odmianach foliaków, stelaż wykonany jest z tworzywa sztucznego. W tym przypadku cena takiej instalacji jest rzeczywiście niewielka, ale istnieje też ryzyko, że z biegiem czasu (np. w trakcie jednego sezonu), struktura stelaża ulegnie znaczącemu osłabieniu.

Nieco lepszym – z punktu widzenia trwałości konstrukcji – rozwiązaniem jest szkielet stalowy. Niestety, również i on ma wady, gdyż trzeba go okresowo konserwować. Foliowa szklarnia ogrodowa może mieć też stelaż drewniany, ale jego trwałość pozostawia wiele do życzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest stelaż ze stali cynkowanej. Ten materiał odporny jest działanie wilgoci, dzięki czemu jego żywotność jest długa.

tunel foliowy

REKLAMA

Folia i jej właściwości

Właściwości termiczne folii są dość dobre. Każdy, kto posiadał foliaka wie, jak wysokie temperatury można w jego wnętrzu uzyskać. Problem w tym, że większość tuneli (konstrukcje jednej wegetacji) posiada tylko jedne drzwi, które znacznie utrudniają wentylację wewnątrz komory szklarni. Rozwiązaniem są tunele z wentylacją boczną, przy czym ich koszt jest tylko nieznacznie wyższy.

Właściwości mechaniczne folii – jak łatwo się domyślić – pozostawiają wiele do życzenia. Folia nie jest odporna na skutki opadów gradu. Trzeba ją też regularnie oczyszczać ze śniegu, jeśli nie zdemontujemy instalacji późną jesienią. Jeśli chodzi o deszcz, to większość folii dobrze sobie z nim radzi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że silna ekspozycja na światło słoneczne również może ją uszkodzić.

Folia do tunelu – opłacalność

Pod względem opłacalności folia nie generuje zbyt dużych kosztów eksploatacji. W porównaniu do innych konstrukcji szklarniowych, łączny koszt foliaka może być nawet kilkukrotnie niższy. Cena zakupu folii ogrodniczej waha się w granicach od 50 do 100 złotych, więc jest to kwota w domowym budżecie nie aż tak odczuwalna. Ciekawostką jest fakt, że na rynku dostępne są folie wielobarwne, które przyciągają oko swą estetyczną formą. Za nie trzeba zapłacić jednak więcej, ale i tak nie podwyższa to kosztów w sposób znaczący.

Opłacalność zakupu tunelu zależy również od jego wielkości. Standardowa konstrukcja o powierzchni kilku metrów kwadratowych wystarczy do zaspokojenia potrzeb niewielkiego gospodarstwa domowego. Budowa tuneli o większej powierzchni musi uwzględniać możliwość pojawienia się przeciążeń – np. w przypadku ekspozycji na silny wiatr.

Modułowość a ograniczenia foliaków

Foliowa szklarnia ogrodowa ma jedną, istotną wadę. Nie można jej rozbudowywać o dodatkowe moduły, tak jak ma to miejsce w przypadku szklarni z poliwęglanu. Oczywiście sama prostota konstrukcji pozwala własnoręcznie wykonać wszelkie przeróbki, ale jest to zwykle przedsięwzięcie czasochłonne i wymagające sporych zdolności manualnych. Bez odpowiedniej wiedzy konstruktorskiej też lepiej się tego nie podejmować.

Poza tym trzeba mieć na względzie również i to, że pielęgnowane w tunelach foliowych uprawy, są bardzo narażone na ryzyko zniszczenia np. na skutek uszkodzenia struktury folii. Pod tym względem foliaki nie dorównują nie tylko konstrukcjom poliwęglanowym, ale też i szklanym. Jeżeli poszukujesz tunelu na wiele sezonów ogrodniczych, to szklarnia ogrodowa z poliwęglanu w konstrukcji stalowej będzie dobrym wyborem.

tunel foliowy

Kiedy warto zdecydować się na tunel foliowy?

  • Jeśli inwestor nie posiada środków na zakup bardziej zaawansowanych rozwiązań.
  • Gdy osoba rozpoczynająca swoją przygodę z ogrodnictwem nie wie jeszcze, czy będzie kontynuować tę formę aktywności w kolejnych sezonach.
  • Jeśli wybrany ogród jest przez nas eksploatowany tymczasowo, np. w formie wynajmu.
  • Gdy chcemy wykonać go samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest aż tak trudne, choć – od strony estetycznej – lepiej będzie się prezentował produkt oryginalny, np. zakupiony w sklepie Arlen Team.

Tunele foliowe to konstrukcje tanie, choć nie zapewniają one uprawom pełnego bezpieczeństwa. W trakcie użytkowania folię łatwo zniszczyć, a jesienią i zimą trzeba o nią dbać. Nagromadzenie mokrych liści opadłych z pobliskich drzew lub osiadający na niej śnieg może przyczynić się do zniszczenia lub uszkodzenia konstrukcji. Ze względów funkcjonalnych lepiej zatem zakupić szklarnię poliwęglanową, dzięki której uprawy mają zapewnioną ochronę trwałą.

Zainteresowani tą tematyką znajdą szereg ciekawych informacji w artykule pt. Jaka szklarnia do ogrodu?

Materiał zewnętrzny

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

19 − dwa =