Dywan na podłodze czy na ścianie?

Dywany znane są na całym świecie od tysiącleci. Zdobiły pałace hinduskich możnych, wille rzymskich dostojników, domy kupców weneckich, a nawet jurty plemion koczowniczych. W Europie były cennym towarem sprowadzanym z odległych zakątków świata. Ich wytwórcy byli nie tylko wytrawnymi rzemieślnikami, ale także artystami – dywany te to często prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. W niektórych kulturach ręcznie wykonane dywany są tak cenne, że w tamtejszych domach wiesza się je wyłącznie lub także na ścianach. Współczesne dywany także zachwycają urodą. Ich zadaniem jest uatrakcyjnienie pomieszczenia, podniesienie jego walorów użytkowych oraz uczynienie go przytulniejszym. Aby tak się stało trzeba do odpowiedniego pomieszczenia dobrać odpowiedni dywan. Dywan puszysty w pokoju dla dziecka może okazać się pomysłem niezbyt trafionym. A jeśli chcemy kupić dywan do sypialni, skusimy się na dywan wełniany czy wybierzemy syntetyczny? Może dywan jedwabny? A co ma wybrać alergik? Wybór łatwy nie jest.

Dywany w naszym domu

Do urządzania mieszkania zazwyczaj podchodzimy dość spontanicznie, jakkolwiek owa spontaniczność i tak przepełniona jest osobistymi preferencjami. Staramy się trzymać ulubionego stylu, choć wielu z nas o stylach wie niewiele. Staranną stylistykę tak naprawdę uzyskujemy głównie przy współpracy ze specjalistami od projektowania i urządzania wnętrz. Oczywiście to my decydujemy o kolorze ścian, bo ten ma sprawiać przyjemność nam a nie projektantowi. Wybieramy oświetlenie, rodzaj i kolor podłogi… Meble będą nam zaproponowane, ale ich ostateczny wybór też należy do nas. Do każdego stylu propozycji powinno być kilka. Wśród dodatków wieszanych na ścianach dywan raczej się nie znajdzie, ale na pewno wielu zapragnie go mieć na podłodze choćby w salonie.

Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, dywany dzielimy na naturalne oraz syntetyczne. Wśród wykonanych z włókien naturalnych występują dywany bawełniane, wełniane, jedwabne oraz skórzane. Duże dywany wykonane z włókien naturalnych są dobrymi izolatorami ciepła oraz dobrze niwelują hałas. Stąpając po wełnianym dywanie gołymi stopami odczujemy miękkość i przyjemne ciepło. Liczne wzornictwo sprawia, że dość łatwo znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Nawet niewielkich rozmiarów dywan do sypialni wykonany z materiałów naturalnych na pewno uczni ją przytulniejszą. Trzeba jednak pamiętać, że dywan naturalny może okazać się złym wyborem, gdy w domu są alergicy.

dywan do salonu

REKLAMA

Dywany a zdrowie

Wybór dywanu zależy nie tylko od naszych preferencji estetycznych, ale także od zasobności portfela. Dywany skórzane oraz dywany jedwabne do tanich nie należą, ale i one mają swoich zwolenników, choć alergików do nich zaliczyć nie można. Zdania są podzielone, ale wielu uważa, że dywan na podłodze trzyma kurz w ryzach. Być może dlatego na popularności zyskują dywany jedwabne, sprowadzane z regionów świata z produkcji dywanów słynących od wieków. Jedwab zawsze kojarzył się z orientem, czystością i zamożnością. Antyczne lub orientalne wzornictwo, często mające tysiącletnie korzenie oraz precyzja ich wykonania może zauroczyć niejednego. Wykonany z kaszmirskiego jedwabiu dywan w sypialni śni się niejednej pani domu. Rozważmy jednak nasze decyzje pod kątem przebywających w domu osób – ich wieku, stanu zdrowia. Małe dzieci oraz zwierzęta też trzeba wziąć pod uwagę. Ważną informacją jest to, że właściwie żaden dywan nie uczula, lecz omal każdy jest środowiskiem sprzyjającym rozwojowi roztoczy. Alergenami są ich odchody i zawarte w nich białko. Trzeba dbać o jego czystość!

Dywany syntetyczne, wśród których znajdziemy wykonane z poliamidu, polipropylenu, poliestrowe oraz dywany akrylowe, też mają swoich zwolenników. Z wymienionych najpopularniejsze są dywany polipropylenowe, wyglądem przypominające wełniane. Syntetyki z wiadomych względów są trwalsze w użytkowaniu i odporniejsze. Syntetyk też ociepli i wygłuszy podłogę. Często wybór pada też na dywany poliestrowe. One również wyglądają naturalnie, są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie ulegają odkształcaniu czy ugniataniu. Są to dywany miękkie, więc również przyjemne w dotyku. Dobrej jakości dywany syntetyczne są dobrym wyborem dla alergików, bowiem nie zawierają białek, celulozy, wykazują właściwości elektrostatyczne, nie kumulują ciepła oraz nie chłoną wilgoci. Syntetyki nie są środowiskiem sprzyjającym roztoczom. O zachowaniu czystości pamiętać trzeba zawsze, więc każdy dywan musi być czyszczone systematycznie.

Dywan do sypialni

Sypialnia to nasza strefa nocna, a zatem – prywatna i intymna. Jeśli sypialnia sąsiaduje z pomieszczeniem garderobianym, jej wyposażenie w większości przypadków ograniczamy do wygodnego łóżka, wygodnego fotela, nocnych szafek oraz dobrego oświetlenia (także tego nastrojowego). Istotnym elementem sypialnianej podłogi może okazać się gustowny dywan. Puszysty dywan do sypialni to niewątpliwie opcja kusząca. W dość małej sypialni znaczną część podłogi zakrywa łóżko. Z tego powodu wielu rezygnuje z instalowania w niej ogrzewania podłogowego, decydując się na typowy grzejnik naścienny. Dywan do sypialni w takiej sytuacji będzie wyposażaniem pożądanym. Miękki, puszysty, przyjemny w dotyku gołą stopą dywan uczyni zimowe poranki przyjemniejszymi.

Czy zdecydujemy się na dywan z włókien syntetycznych, czy skusimy się na klasowy produkt z materiałów naturalnych, zależy już tylko od nas. Podobnie rzecz się ma z dobraniem odpowiedniego dywanu do stylu, w którym naszą sypialnię zaaranżowaliśmy. Dywan gładki zawsze będzie wyborem bezpiecznym, o ile trafnie dobierzemy jego kolor. Konieczność dostępu do łóżka z dwóch stron sprawia, że optymalnym wyborem stają się dwa małe jednakowe dywany. Duży dywan do małej sypialni wyborem dobrym nie jest. Ustawianie łóżka na dywanie zwykle pozostawia trwałe na dywanie ślady. Dywan w znacznej części lub wręcz w całości schowany pod łóżkiem – delikatnie mówiąc – nie wygląda dobrze.

sklep z dywanami

Gustownie, czyli jak?

O gustach się nie dyskutuje, ale dobrze jest nad nimi pracować i je w sobie wyrabiać. Zmysł estetyczny nie dany jest każdemu. Dostrzegamy to patrząc na ludzi wokół nas. Wielu ubiera się w sposób niewłaściwy do wieku, sylwetki, urody, statusu społecznego, do miejsca i sytuacji a nawet pory dnia lub roku. Nie powoduje to zwykle żadnych istotnych konsekwencji. Często jednak niewielka zmiana np. stroju bądź fryzury powoduje duże zmiany w wizerunku i ma wpływ na to, jak postrzegają nas inni. Nie każdy strój musi człowieka zdobić, ale każdy strój mówi o nim wiele. Z wystrojem wnętrz jest podobnie. Styl wnętrza powinien odzwierciedlać naszą naturę, mówić o nas prawdę, stanowić dobrze dobrane tło dla naszej osobowości.

W tym pomieszczeniu liczy się łagodny ton. Ważna jest harmonia. Powtarzalność daje poczucie bezpieczeństwa. Bezpieczne jest klasyczne łączenie kolorów i łagodne przejścia. Liczne odcienie jednego koloru złagodzą ostrość kształtów. Jasne kolory optycznie powiększają mały pokój. Kontrasty mogą męczyć, budzić niepokój a nawet agresję. W sypialni oczekujemy spokoju i łagodności barw, delikatności kształtów, nienachalności i niekrzykliwości wzorów, ozdób i dodatków. Oczekujemy ciepła i ciszy pod każdą postacią. Pragniemy harmonii i równowagi. Już samo przebywanie w sypialni musi sprawiać nam przyjemność.

Internetowy sklep z dywanami

Sklep z dywanami może wydawać się miejscem przytłaczającym i nieciekawym. Zawaleni obowiązkami nie znajdujemy czasu, aby skorzystać z oferty w godzinach otwarcia salonu, pomijając już fakt, że ów salon znajduje się na drugim końcu zakorkowanego miasta. Dlatego, zamiast w odległym salonie, dywan do sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego z powodzeniem możemy kupić w wybranym sklepie internetowym. Sklepy internetowe oferują zwykle znacznie szerszą gamę produktów i wzorów, wśród których znajdziemy dywany klasyczne, nowoczesne, dziecięce, kuchenne, łazienkowe, z długim lub krótki włosiem, z frędzlami, twarde i miękkie, shaggy, antypoślizgowe… Dywany oferowane są w różnych rozmiarach. Najczęściej są to produkty od uznanych producentów z wielu krajów, wśród których znajdziemy także te z najwyższej półki. Udanych zakupów!

Materiał zewnętrzny

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

siedem − trzy =