Lampy w sypialni – prostych rad kilka

Zgodzicie się, że jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu jest sypialnia? Najważniejszym? Czyż można zaprzeczyć? To w niej odpoczywamy po ciężkim dniu, zbierając siły na kolejne wyzwania. Choć relaks niejedno ma imię, to sen jest wypoczynku istotą. Sypialnia powinna być spokojnym miejscem, w którym możemy zebrać myśli, wyciszyć się i zapomnieć o przykrościach minionego dnia. Dla odpoczynku niezwykle istotne jest światło. Nie wyobrażamy sobie sypialni bez okien, ani bez urozmaiconego oświetlenia. Dlatego przy urządzaniu każdego mieszkania w pewnym momencie pojawia się pytanie, jaka lampa do sypialni będzie wyborem najwłaściwszym, aby pomieszczenie swoje funkcje spełniało najlepiej? Jaka lampa do sypialni Wam się śni?

Jaka lampa do sypialni?

REKLAMA

Sposoby oświetlenia sypialni

Sposobów na oświetlenie sypialni możemy wyróżnić kilka. Część z nas stawia na klasyczne sufitowe lampy wiszące. To rozwiązanie sprawdza się właściwie w każdej sytuacji, bowiem centralne oświetlenie rozjaśnia zwykle cały pokój. Klasycznie oświetlona sypialnia wymaga elektrycznej instalacji sufitowej. Gdy wiemy, że może czekać nas remont oraz zmiana charakteru pomieszczeń, instalację elektryczną dla tego typu oświetlenia w sypialni lepiej pozostawić na swoim miejscu. Jeśli lubimy tylko lampki nocne, tymczasem w sypialni centralnie pod sufitem możemy zamontować wentylator.

W pomieszczeniach innych niż sypialnia (salonie, pokoju czy pracowni), same lampki nocne, ustawione przy kanapie czy narożniku, nie będą wystarczającym oświetleniem. Jeżeli natomiast chcemy zachować specjalny klimat w sypialni, jednocześnie zachowując wystarczającą ilość światła niezbędnego w odpowiednich chwilach, możemy zamontować lampy sufitowe (np. plafon dony), a dodatkowo, nad łóżkiem, pojedyncze kinkiety ścienne. Przy takim rozmieszczeniu źródeł światła zapewniamy sobie spory komfort.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, jakie sprawdzi się w sypialni, jest lampa podłogowa. Możemy je umieścić po obu stronach łóżka. Jeżeli użyjemy żarówki ze sterowaniem mocą oświetlenia, to rozwiązanie może służyć zarówno jako mocne źródło światła oraz jako nastrojowe oświetlenie na romantyczne wieczory. Ilość źródeł światła możemy zwiększyć poprzez dostawienie gustownej lampki nocnej, która każdej sypialni dodaje typowego dla tego pomieszczenia klimatu.

Oświetlenie w sypialni

Jaka lampa do sypialni?

W przypadku sypialni urządzonej w nowoczesnym stylu, warto postawić na tzw. wpusty (wpuszczane lampy do obudowy np. sircom. Oświetlenie to sprawdza się także, gdy jesteśmy właścicielami małej sypialni. Lampy tego typu nie tylko wyglądają bardzo stylowo, ale również nie pomniejszają optycznie przestrzeni. Może mieć to miejsce w przypadku lamp klasycznych (sufitowych, kinkietów czy wolnostojących). Do tego typu oświetlenia górnego (czyli w zabudowie, wpuszczanego) można dobrać lampkę nocną np. w kolorze srebrnym lub z kloszem z mlecznego szkła. W małych sypialniach zabieg ten spowoduje, że nabiorą one nieco więcej przestrzeni. Klimatyczny nastrój też będzie łatwy do osiągnięcia.

Oprócz wyboru odpowiedniego rodzaju oświetlenia, niezwykle ważnym jest również wybór barwy światła. Oświetlenie o barwie ciepłej będzie koiło nerwy i pomoże wyciszyć się przed snem. Odpowiada ono naturalnemu światłu, dlatego jest najmniej męczące dla oczu. Dlatego, aby zapewnić sobie dobry sen, wystarczy wyposażyć lampkę nocną w dobrej jakości żarówkę o ciepłej barwie światła. Lampa sufitowa w sypialni może emitować światło ciepłe lub zimne. Jeżeli wiemy, że w sypialni, oprócz łóżka, będzie znajdować się biurko, główne oświetlenie może być chłodniejsze, aby umożliwiało nam lepsze skupienie się na pracy.

Odpowiednio wyposażona sypialnia ma znaczący wpływ na jakość snu oraz poziom naszej energii o poranku. Także dobór odpowiednich źródeł oświetlenia jest niezwykle dla sypialni istotny. Nie chodzi tu tylko o względy estetyczne, ale także o możliwość ich wyboru w zależności od bieżących potrzeb. Warto je sobie wcześniej uświadomić.

Materiał zewnętrzny

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

piętnaście + dziewiętnaście =