Kwiaty na słoneczny balkon

Tulipany oraz szafirki zeszły już z ogrodowej sceny. Bratki jeszcze dumnie mienią się kolorami, ale ich czas też dobiega końca. Maj jest odpowiednim miesiącem, aby na tarasach, werandach i balkonach pojawiły się kwiaty, które towarzyszyć nam będą nawet do jesiennych przymrozków. Jakie gatunki kwiatów warto posadzić na tarasie, aby okrasiły go kolorowym uśmiechem nie tylko na całe lato? Jakie kwiaty wybrać na słoneczny balkon? Dlaczego ja lubię pelargonie? Zaraz odpowiem.

Spacerując z moim psem zawsze spoglądam, co kto trzyma na balkonie i jakie kwiaty ozdabiają parapety okien. Lubię sprawdzać, ile zieleni zdobi okazałe tarasy coraz liczniejszych apartamentowców. Z uznaniem stwierdzam, że młode pokolenie nie stroni od ukwiecania przestrzeni wokół siebie. Doceniam to, bo przecież kwiatki w małym korytku czy donicy też wymagają pewnej opieki.

Mam kilka ulubionych miejsc, które obserwuję co roku. Nagromadzone na całkiem sporym tarasie rośliny urzekają różnorodnością oraz przemyślaną aranżacją, wobec urody której przejść obojętnie nie sposób. Takich okazałych trasów w okolicy jest kilka. Zachwyca mnie także samotny balkon pobliskiej kamienicy, który co roku z dnia na dzień obrasta niezliczoną ilością różowych kwiatów. Taki efekt może dać tylko surfinia, ale o nią trzeba zadbać.

Kwiaty na słoneczny balkon

REKLAMA

Kwieciste tarasy

Nie jest ważna ilość pokoi, wielkość mieszkania czy jego komfortowe wyposażenie, najważniejsze są bowiem metry kwadratowe poza jego wnętrzem. To dzięki nim od wiosny do późnej jesieni możemy otoczyć się ulubioną roślinnością. Nawet mały balkonik może cieszyć każdego, dla kogo widok i zapach kwiatów w donicach czy korytkach jest czymś bezcennym.

Odpowiednio dobrane, właściwie nawożone i pielęgnowane kwiaty balkonowe potrafią odwdzięczyć się burzą kwiatów, której pozazdroszczą nam sąsiedzi i… wścibscy przechodnie. Chwila, chwila… Wścibski nie jestem.

I wcale nie jest prawdą, że w lepszej sytuacji są właściciele przydomowych ogrodów, że kwiaty na tarasie czy małym balkonie nie mogą ucieszyć tak, jak liczne rabaty ukwiecone rozmaitymi bylinami, których nazw ciężko spamiętać.

Mega kwietnik?

Nawet giga! Mały balkon można przeistoczyć w olbrzymi kwietnik. W odpowiednio przygotowanych i solidnie zamocowanych korytkach kilka gatunków kwiatów może zapewnić nam niebywały spektakl kwitnienia przez kilka miesięcy w roku. To od nas zależy na co się zdecydujemy. Początkującemu ogrodnikowi ja polecam pelargonie.

Pelargonie kojarzą się z blokowiskiem? I co z tego? Warto wiedzieć, że pelargonia to kwiat najmniej wymagający spośród najokazalej kwitnących. Czyż trzeba lepszej rekomendacji? Pelargonia, jak każdy kwitnący kwiat balkonowy, lubi stanowiska słoneczne, ale nie wymaga ani zbyt częstego nawożenia, ani zbyt częstego podlewania. Przekwitnięte kwiatostany, suche pędy czy pożółkłe liście warto usunąć, aby zrobić miejsce nowym i aby nie były siedliskiem pleśni czy grzybów. To wszystko.

Ten minimalizm sprawia, że pelargonia doskonale nadaje się wszędzie tam, gdzie oczekujemy dużych efektów bez nadmiernego zaangażowania. Pelargonia doczeka z nami późnej jesieni. Ona też obwiesi się na balkonie w sposób wyjątkowo okazały. Są takie odmiany. Jest rośliną delikatną, łodygi ma łamliwe, ale słoneczny balkon będzie dla niej stanowiskiem idealnym.

pelargonie

Pelargonie czy surfinie?

Jeśli mamy na uwadze okazałość kwitnienia, to wielu przyzna, że z surfiniami pelargonie nieco przegrywają. Niestety, surfinie wymagają więcej miejsca z uwagi na silnie rozwinięty system korzeniowy. W przeciwieństwie do pelargonii surfinie uwielbiają wodę, co sprawia, że trzeba je podlewać nawet dwa razy dziennie. W upalne dni na pewno nie zaryzykujesz zostawienia ich be opieki, bowiem wczesnym rankiem i późnym wieczorem muszą być podlane.

Staranna opieka się opłaca, bo to dzięki niej balkon tonie w niezliczonej ilości urokliwych kwiatów. Balkon w surfiniach czy petuniach skąpany zrobi wrażenie na każdym miłośniku kwiatów. Oczywiście nie można zapomnieć o ich nawożeniu. A może pelargonie, surfinie i petunie? Jeśli masz tyle miejsca i umiesz o kwiaty dbać – śmiało!

To takie kwiatki…

Miłośnikom ukwieconych balkonów czy tarasów przydadzą się odżywki do kwiatów intensywnie kwitnących oraz preparaty ochronne – Poradnik Ogrodniczy w swoim sklepie oferuje duży ich wybór. Wszystkim łaknącym kolejnej dawki wiedzy na temat kwiatów balkonowych polecam lekturę artykułu https://poradnikogrodniczy.pl/kwiaty-na-sloneczny-balkon.php Sezon na kwiaty balkonowe dopiero się zaczyna, więc warto poszukać wiedzy i inspiracji, aby wybrać te gatunki, którym zapewnimy odpowiednie warunki do kwitnienia i właściwą opiekę.

Warzywniak w miejskim ogrodzie? A dlaczego nie? Ale o tym przy innej sposobności.

Artykuł sponsorowany

 

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jeden × trzy =