Jakie łóżko wybrać?

Sen jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Bezspornie to właśnie sen wpływa na stan naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Potrzeba snu jest naszą podstawową potrzebą fizjologiczną. Człowiek przesypia przeciętnie 1/3 swojego życia. Biorąc wszystko to pod uwagę, warto pomyśleć o zapewnieniu jak najlepszych warunków do realizacji tej niezwykle istotnej potrzeby. Jak zmienić sypialnię w miejsce, w którym naprawdę łatwo będzie nam zasnąć? Gdzie szukać łóżek, których stelaże są wytrzymałe? Gdzie szukać wygodnych i trwałych materacy? Czy łóżko tapicerowane będzie dobrym wyborem? Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka tapicerowanego?

Jak sobie pościelisz…

Jak bardzo sen ważny jest dla prawidłowego funkcjonowania człowieka, dowiadujemy się choćby z komunikatów o wypadkach drogowych, których sprawcami są niewypoczęci kierowcy. Skutki zaśnięcia za kierownicą pojazdu zawsze są tragiczne. Każdy człowiek musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość godzin snu na dobę. Brak snu, zbyt krótki sen, kłopoty z zaśnięciem, ale także nieodpowiednie warunki do spania – wszystko to ma wpływ na funkcjonowanie organizmu ludzkiego na co dzień.

łóżko

REKLAMA

Kłopoty z koncentracją, nagła senność czy spóźnione reakcje mogą doprowadzić do tragedii nie tylko w przypadku kierowców. Przemęczony organizm nigdy nie funkcjonuje prawidłowo. Brak snu lub jego niewystarczająca ilość odbija się negatywnie na każdym człowieku. Ponieważ podczas snu regenerujmy nasz organizm, musimy sobie zapewnić jak najlepsze warunki tego wypoczynku. Niezwykle ważnym w tym względzie jest łóżko, na którym śpimy. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz? Dosłownie i w przenośni. Dobrze dobrane łóżko jest tu podstawą.

Stelaż pod materac – jaki powinien być?

Na jakość snu wpływa wiele czynników, ale mu skupimy się na łóżku. Jednym z najistotniejszych elementów każdego łóżka jest stelaż. Jaki on powinien być? Wybierając dowolne łóżko tapicerowane należy sprawdzić, z jakich materiałów je wykonano i jak jest ono skonstruowane. Elementy tworzące tzw. stelaż powinny być ze sobą solidnie połączone, a całość musi zapewniać stabilność z obciążaniem jak i bez. Trzeba sprawdzić, czy gdzie jest dostęp do tych miejsc i jaki rodzaj połączeń zastosowane w danym modelu.

Główne elementy łóżka narażone na duże obciążenie powinny być wzmocnione dodatkowymi listwami. Są to tzw. elementy nośne i od ich wytrzymałości zależy trwałość łóżka. Połączenia za pomocą śrub czy zatrzasków mogą w przyszłości sprawiać, że łóżko będzie skrzypiało. W niektórych sytuacjach nie jest to komfortowe…  Warto poznać konstrukcję łóżka, aby okresowo sprawdzać jakość i solidność zastosowanych połączeń. Istnieją modele łóżek, w których stelaż jest dodatkowo wzmocniony np. specjalną taśmą.

Pojemnik na pościel

Oprócz stelażu kolejnym istotnym elementem łóżka jest pojemnik na pościel. Nie wszystkie modele łóżek wyposażone są w skrzynię/pojemnik do przechowywania pościeli. W zależności od modelu wielkość pojemnika może nie być dostosowana do tego, co chcielibyśmy przechowywać. Najczęściej z łatwością zmieścimy tam poduszkę, prześcieradło i kołdrę. Na kilka dużych poduszek miejsca może zabraknąć.

Także i tu ważną rolę użytkową odgrywa konstrukcja. Warto zwrócić uwagę na solidność wykonania całości. Dno skrzyni może być przymocowane zbyt delikatnie. Przy kolejnym pośpiesznym upychaniu pościeli możemy je uszkodzić lub wyrwać/wypchnąć. Dno zwykle wykonane jest z cienkiej płyty. Jej duża powierzchnia, niezabezpieczona od spodu odpowiednimi podporami lub listwami wzmacniającymi (usztywniającymi dno) podatna jest na odkształcenia. Niestety, brak takich rozwiązań jest sytuacją dość powszechną.

Łóżko z nogami czy bez?

Wielu nie zwraca uwagi na nogi łóżka, a jest to element również bardzo istotny. Sypialnia powinna być miejscem czystym i przytulnym. Dzięki wysokim nogom czystość podłogi pod łóżkiem utrzymamy zdecydowanie łatwiej. Utrzymanie czystości w sypialni jest szczególnie istotne dla osób z dolegliwościami alergicznymi. Dostęp do zakamarków pod i wokół łóżka ułatwia pracę odkurzaczem oraz daje możliwość przetarcia podłogi pod łóżkiem w dowolnej chwili.

Łóżko na nogach zapewnia komfort nie tylko osobom starszym czy schorowanym. Także wiele osób młodych i zdrowych ceni sobie możliwość spania na klasycznym łóżku: ze stelażem, na wysokich nóżkach, z wysokim wezgłowiem oraz dużym i wygodnym wymiennym materacem. Wyposażenie łóżka w skrzynię na pościel wymusza zastosowanie odpowiednio wysokich nóżek. Skrzynie na pościel często nie są zespolone z łóżkiem, będąc rodzajem pojemnika na kołach wsuwanego pod spód. Takie rozwiązania są najwygodniejsze.

łóżko tapicerowane

Łóżko w stylu?

Dla snu łóżko odgrywa najistotniejszą rolę, ale w sypialni nie jest meblem jedynym. Wyszukanie łóżka w ulubionym stylu, którego walory użytkowe w pełni nas zaspokoją, prawdopodobnie nie będzie zadaniem łatwym. Tylu rozterek nie przysporzą nam rozkładane kanapy, wersalki czy narożniki z opcją spania. Specyfika łóżka polega na tym, że jest to mebel na stałe „przyozdobiony” posłaniem, skrywanym pod ozdobnym nakryciem z niemniej ozdobnymi poduchami. Klasyczne łóżko posiada jednak dwa widoczne elementy, które informują o jego stylu. O ile nóżki przysłonięte ozdobnym nakryciem mogą nie być zbyt widoczne, o tyle wezgłowie najczęściej pozostaje wyeksponowane. Dobierając styl łóżka do innych sypialnianych mebli miejmy ten fakt na uwadze.

Mimo różnorodności oferty mebli do spania może się zdarzyć, że żadna z rynkowych propozycji nie spełnia naszych oczekiwań. Może to dotyczyć oczekiwanych wymiarów, wyposażania, zastosowanych materiałów oraz ogólnej estetyki wykonania. Kupić gotowy mebel czy zlecić wykonanie pod indywidualne zamówienie? Meble wykonywane na zamówienia zwykle są droższe od tych gotowych, prezentowanych w licznych salonach meblowych. Jak zwykle decyzje podejmujemy z wyboru. Solidne łóżko wykonane na zamówienie ma największe szanse stać się meblem perfekcyjnie dopasowanym do naszych oczekiwań. A skoro sen w życiu człowieka odgrywa tak ważną rolę…

Idealne łóżko  – tapicerowane?

Rozglądając się za odpowiednim dla siebie łóżkiem warto sprawdzić, co oferują polscy producenci w internecie. Nie musimy decydować się na klasyczne łóżko z drewnianym czy stalowym stelażem. Niekiedy estetyka sypialni wymaga innych decyzji zakupowych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się łóżka tapicerowane. Jakość zastosowanych materiałów, solidna konstrukcja i staranne wykonanie zadowolą najbardziej wymagających. Łóżka tapicerowane to wyraziste meble o intrygującym designie. Z szeregu propozycji jakaś na pewno i nam przypadnie do gustu. Nowoczesne łóżko tapicerowane zdominuje przestrzeń sypialni, podkreślając jej indywidualny charakter. W naszej sypialni musimy się czuć dobrze i spać smacznie.

Materiał zewnętrzny

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

pięć × jeden =