Zlewozmywak podwieszany – jaki wybrać?

Oczekiwania miłośników minimalistycznej stylistyki w kuchni na pewno spełni zlew podblatowy. Taki zlewozmywak świetnie pasuje do wszelkich nowoczesnych aranżacji, zapewniając przy tym należytą wygodę użytkowania. Wszystko to sprawia, że obecnie jest jednym z najczęściej wybieranych zlewów do kuchni. Z czego zlewozmywak podwieszany może być wykonany i w jakim blacie można go bezpiecznie zamontować? Odpowiadamy.

Zlew podwieszany – najważniejsze informacje

Dostępne w sprzedaży zlewozmywaki kuchenne różnią się np. materiałem wykonania, liczbą komór bądź sposobem montażu. Wśród nich bardzo popularnym jest zlewozmywak podwieszany, zwany inaczej podblatowym. Taki zlew montuje się w specjalnym otworze wyciętym w blacie kuchennym. Montaż następuje od dołu, dzięki czemu cała konstrukcja zlewozmywaka jest ukryta w szafce.  Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo estetycznie, a do tego jest stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości.

zlew podblatowy

REKLAMA

Zlewozmywak Pyramis SIROS 47×51,5 1B czarny 070084301
(źródło: https://maxelektro.pl/sklep/karta-produktu/zlewozmywak-pyramis-siros-47×51-5-1b-czarny-070084301,67765.html)

Z czego zlewozmywak podwieszany?

W sklepach znajdziemy różne rodzaje zlewów podwieszanych. Najpopularniejsze są zlewy jednokomorowe i dwukomorowe. Można też znaleźć modele tzw. 1,5-komorowe, czyli zlewozmywaki dwukomorowe z dużą i małą komorą. Te chętnie wybierane przez posiadaczy zmywarek. Oczywiście w tych wariantach występują zlewozmywaki z ociekaczem, który, oprócz swojej podstawowej funkcji, może pełnić rolę pomocnika, pozwalającego odstawiać gorące naczynia lub opłukaną żywność. Zlewy podwieszane najczęściej wykonuje się ze stali nierdzewnej, kompozytów granitowych oraz z ceramiki.

Zlew podwieszany stalowy

Wśród materiałów, z których wykonuje się zlewy podwieszane, zdecydowanie najpopularniejszym jest stal. Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej charakteryzuje duża trwałość, odporność na zarysowania oraz na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym jest łatwy do czyszczenia i odporny na działanie detergentów zawartych w płynach do mycia naczyń. Dla estetyki wnętrz stal jest materiałem dość uniwersalnym, wiec wykonany z niej zlew kuchenny sprawdzi się w każdej aranżacji.

Zlewozmywak stalowy Franke Smart SRL 611-86 XL Len 101.0368.324
(źródło: https://maxelektro.pl/sklep/karta-produktu/zlewozmywak-franke-smart-srl-611-86-xl-len-101-0368-324,18390.html)

Zlewozmywak podwieszany granitowy

Do produkcji zlewów podblatowych często wykorzystuje się nowoczesne materiały syntetyczne, powstałe na bazie mielonego granitu oraz akrylu, czyli tzw. kompozyty granitowe. Zawartość minerałów powoduje, że na ich powierzchni zwykle wyczuwamy charakterystyczną nieznaczną chropowatość.

Zlewozmywaki syntetyczne są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne i raczej łatwe w czyszczeniu. Regularne mycie wodą z płynem do mycia naczyń wystarcza, ale od czasu do czasu warto zastosować specjalną pastę czyszczącą. I w tym przypadku należy unikać używania zbyt silnych detergentów. Kompozyt sprawia, że zlewy te występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Mamy tu również duży wybór kształtów, zdobień i wykończeń. W nowoczesnych kuchniach świetnie sprawdzi się czarny zlewozmywak kompozytowy.

zlewozmywak granitowy

Zlewozmywak granitowy Kernau KGS W 45 1B1D Graphite
(źródło: https://maxelektro.pl/sklep/karta-produktu/zlewozmywak-pyramis-siros-47×51-5-1b-czarny-070084301,67765.html)

Zlew podwieszany ceramiczny

Przedstawiając, z czego zlewozmywak podwieszany może być wykonany, nie możemy zapomnieć o ceramice. Bez wątpienia jest to materiał o największych walorach nie tylko estetycznych, ale także higienicznych. Niestety, jest też przy tym bardzo drogi. Zwykle ceramika kojarzona jest z armaturą łazienkową. Zalety ceramiki zaczęto jednak doceniać także w kuchni. Zlewy ceramiczne są odporne na wysokie temperatury i zarysowania. W kuchni jest to niezwykle cenna cecha. Wykonuje się je z tzw. kamionki szlachetnej, którą po uformowaniu wypala się w wysokiej temperaturze.

zlewozmywak ceramiczny

Zlewozmywak ceramiczny Pyramis MIDO 62×50 1B 1D Karbon
(źródło: https://maxelektro.pl/sklep/karta-produktu/zlewozmywak-ceramiczny-pyramis-mido-62×50-1b-1d-karbon,70353.html)

Zlewozmywak podwieszany emaliowany

Zlewozmywaki emaliowane były bardzo popularne w ubiegłym wieku. Obecnie jednak straciły na popularności do tego stopnia, że wielu producentów zrezygnowało z ich produkcji. Wobec nowych materiałów emalia stosowana do tych celów nie wydaje się rozwiązaniem korzystnym. Co nie oznacza, że zlewozmywaki emaliowane nie mają swoich zwolenników i nie można ich nigdzie kupić. Główną wadą emalii jest podatność na odpryski. Powoduje je uderzenie w powłokę czymś twardym, o co w zlewie kuchennym nie tak trudno. Tak więc emalia pęka pod wpływem uderzeń, ale też z czasem traci swój kolor. Jeśli jednak zadbamy o jakość użytkowania zlewu, także i zlewozmywak emaliowany może spełniać swoją rolę praktyczną i estetyczną przez wiele lat.

zlewozmywak granitowy

Zlewozmywak granitowy Kernau KGS A 50 1B1D Natural Beige
(źródło: https://maxelektro.pl/sklep/karta-produktu/zlewozmywak-granitowy-kernau-kgs-a-50-1b1d-natural-beige,49376.html)

Jak zamontować zlew podwieszany?

Wiemy już, z czego zlewozmywak podwieszany może być wykonany. Teraz sprawdźmy, jak można go zamontować.

Najważniejszą kwestią jest wybór blatu kuchennego, bowiem nie wszystkie materiały nadają się do zamocowania zlewu podwieszanego. Blat powinien być odporny na działanie wody i wilgoci, dlatego najlepszymi materiałami będą kompozyty, granit oraz spieki. Drewno ma odpowiednią wytrzymałość, ale trzeba je starannie zabezpieczyć przed wilgocią. Z kolei blaty laminowane nie nadają się do montażu zlewów podwieszanych, ponieważ przed wilgocią zabezpieczona jest tylko ich powierzchnia. Blaty z drewna i materiałów drewnopochodnych do tych zlewozmywaków nie będą odpowiednie.

Gdy mamy już zakupiony blat kuchenny, możemy przystąpić do montażu zlewu. Najpierw należy wyciąć otwór w blacie – jeśli mamy blat granitowy czy kompozytowy, to otwór zostanie wycięty już na etapie produkcji. Osobny otwór wycinamy pod baterię lub ewentualnie na dozownik na detergenty. Następnie od dołu mocujemy komory zlewu za pomocą specjalnego zestawu montażowego. Miejsce łączenia krawędzi zlewu z blatem zabezpieczamy uszczelką silikonową. Na końcu montujemy syfon i odpływ, a w nim korek automatyczny. Baterię osadza się na samym końcu w wyciętym wcześniej otworze.

zlewozmywak granitowy

Zlewozmywak granitowy Kernau KGS U 45 1B White
(źródło: https://maxelektro.pl/sklep/karta-produktu/zlewozmywak-granitowy-kernau-kgs-u-45-1b-white,28201.html)

Gdzie kupić zlewozmywak podwieszany?

Zlewy kuchenne można kupić przez Internet w sklepie maxelektro.pl. W jego ofercie znajdują się zlewy podwieszane wykonane z różnych materiałów – zarówno ze stali, jak i z kompozytu i ceramiki. Ponadto możemy wybrać odpowiednią dla naszych potrzeb liczbę komór, kolor zlewu oraz jego dodatkowe wyposażenie.

Zakupu możemy też dokonać w sklepie stacjonarnym, bowiem sieć Max Elektro ma punkty sprzedaży zlokalizowane na terenie całego kraju. W regionie Mazowsza sklepy znajdują się m.in. w Radomiu, Żyrardowie, Grodzisku Mazowieckim, Piasecznie czy Płocku.

Materiał zewnętrzny

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × 3 =