Budowa domku gospodarczego. Uzbrojony po zęby

Decydując się na budowę domku gospodarczego, warto wzbogacić swój arsenał elektronarzędzi o kilka kolejnych. Wszak budujemy pomieszczenie do przechowywania również tego sprzętu. Pracować będziemy w drewnie i betonie. Wiertarko-wkrętarka jest obecnie w domu narzędziem tak podstawowym, jak kiedyś młotek i kombinerki. Szlifierka kątowa prawdopodobnie też nie jest rzadkością. Dorzucę jeszcze wiertarkę zwykłą lub wiertarkę z udarem. Słucham? Tak. Kilka śrubokrętów też ma każdy. Gospodarstwo domowe stawia przed nami większe wyzwania. Mając w perspektywie remont domu, budowę wiaty, altanki ogrodowej lub budowę domku gospodarczego, przyda nam się młotowiertarka oraz piła szablasta. A cóż to za dziwactwa?

ukosnica

REKLAMA

Ukośnica

Piła szablasta

Prace w drewnie wymagają szeregu specjalistycznych narzędzi. Piłami ręcznymi już nawet fachowcy nie posługują się zbyt chętnie. Praca nimi jest i męcząca, i mało wydajna. Oczywiście narzędzia ręczne są niekiedy jedynym wyjściem w trudnej sytuacji (np. w fachowych rękach są precyzyjniejsze lub w określonych warunkach łatwiej nimi operować). Każdy jednak przyzna, że nie ma co się i męczyć, i popisywać wątpliwą fachowością, jeśli nigdy nie pobieraliśmy nauk w zawodzie. Na pomoc przychodzą elektronarzędzia do pracy w drewnie. Jednym z nich jest właśnie piła szablasta (pilarka szablasta).

pila szablasta

Piła szablasta

Lista elektronarzędzi potrzebnych przy budowie domku gospodarczego nie jest długa. Jeśli wiemy, że większość elektronarzędzi jest wielofunkcyjna to wystarczy nam: wiertarkowkrętarka, ukośnica, piła szablasta oraz młotowiertarka. O docinaniu elementów konstrukcyjnych teraz pisał nie będę. Większość cięć wykonamy ukośnicą (inaczej: piła kątowa, piła ukosowa). Przekrój kantówek (tzw. łat) jest odpowiedni, więc z przycinaniem ich na wymiar poradzimy sobie doskonale.

piła szablasta

Przed pokryciem dachu blachodachówką musimy przybić do kontrłat (zamocowanych wzdłuż kozłów) odpowiednią ilość łat. Nie będę się rozpisywał, co jak i dlaczego, bo o tym napiszę w oddzielnym artykule. Krycie dachu blachodachówką będzie omówione dość dokładnie. Na jednym ze zdjęć widzimy wystające spod blachodachówki łaty. Kilkanaście kantówek o przekroju 40×60 prawdopodobnie odciąłbym bez znacznego wysiłku piłą ręczną (płatnicą), ale… znacznie łatwiej poradziłem sobie korzystając z piły szablastej.

piła szablasta

Piły szablaste i ostrza.

Cięcie – męczące zajęcie

Piła szablasta to elektromechaniczny odpowiednik co najmniej dwóch rodzajów pił ręcznych. Na pewno zastępuje tzw. płatnicę. Można nią ciąć drewniane elementy konstrukcyjne. Ograniczeniem jest długość ostrza (brzeszczotu). Jakie przekroje można ciąć piłą szablastą podaje producent. Nawet do ciężkich, ale sporadycznych prac domowych, nie musimy kupować urządzenia z przeznaczeniem dla profesjonalistów. Niektórych parametry wcale nie są lepsze, ale takie elektronarzędzia ZAWSZE są znacznie droższe. Opłacalność zakupu jest wątpliwa.

W określonych warunkach piła szablasta może być użyta jako wyrzynarka. Domek gospodarczy wymaga zamontowania kilku kratek wentylacyjnych. Okrągłe otwory o małej i umiarkowanej średnicy najlepiej wykonamy otwornicą zamontowaną na wiertarce lub wiertarkowkrętarce. Natomiast do wycięcia otworów w drewnie o średnicy znacznej lub otworów pod prostokątne kratki wentylacyjne piła szablasta nadaje się znakomicie.

domek gospodarczy

Piła szablasta przyda się również przy budowie altany ogrodowej, wiaty oraz przy innych pracach nie tylko w drewnie, ale także do cięcia niektórych materiałów budowlanych (np. płyta kartonowo-gipsowa czy bloczki wapienne). Po zmianie rodzaju brzeszczotu można ciąć materiały inne: metal, tworzywo sztuczne. W ogrodnictwie też znajdzie zastosowanie jako odpowiednik ręcznej piły do podkrzesywania gałęzi zwanej lisim ogonem. Piła szablasta jest elektronarzędziem wielofunkcyjnym. Jej zastosowanie zmienia się wraz z wymianą części roboczej.

Młotowiertarka

Gdy pierwszy raz słyszymy taką nazwę możemy pomyśleć, że chodzi o jakieś zmyślne połączenie klasycznego młotka z niemniej klasyczną już wiertarką. Z samym młotkiem to elektronarzędzie nie ma jednak nic wspólnego. Jeśli wyobrazimy sobie szereg prac budowlanych wykonywanych za pomocą młotka i przecinaka (tzw. majsla) – będziemy bardzo blisko. Skuwanie tynków jest tu najprostsze do wyobrażenia. Jest jednak wiele innych prac, których bez młotka i specjalistycznego przecinaka nie wykonamy: bruzdowanie, wykuwanie otworów, skuwanie kafli, resztek zapraw… Młotek i przecinak należy zaliczyć do podstawowych zestawów ręcznych narzędzi budowlanych. Przy pracach remontowo-rozbiórkowych te dwa narzędzia są niezbędne. Prace budowlane (prace murarskie) symbolizuje z kolei młotek murarski i kielnia murarska.

młotowiertarka

Jeśli choć raz zestawem prostych narzędzi ręcznych typu młotek i przecinak przepracowaliśmy kilka godzin, zalety młotowiertarki docenimy natychmiast. Skuwanie starych tynków przy zastosowaniu tzw. majsla i młotka to zajęcie dla… silnych i zdeterminowanych. To bardzo męcząca praca. Niezliczona ilość uderzeń ciężkim młotkiem w przecinak sprawia, że następnego dnia niewprawione nadgarstki “poproszą o wymianę”. Dość łatwo można zrobić sobie też krzywdę. Młotek i przecinak w niektórych przypadkach i tak będzie niezastąpiony, ale młotowiertarka szereg prac ułatwia znacznie.

W domach z betonu

Młotowiertarka znajdzie uznanie nie tylko wśród mieszkańców domów z betonu. Jest znakomitym wsparciem przy wszelkiego rodzaju pracach remontowo-budowlanych, gdzie w materiałach twardych coś trzeba będzie skuć, wykuć lub wywiercić. Kostka budowlana jest materiałem twardym. Otwory pod śruby mocujące konstrukcję domku gospodarczego do podłoża przygotowanego z kostki budowlanej, za pomocą tego elektronarzędzia wykonamy łatwo. Klasyczną wiertarka z udarem o małej mocy nie udźwignie tego zadania. Oczywiście można się uprzeć… Ale po co niszczyć elektronarzędzie? Mocowanie można przygotować na kilka sposobów. Znając dokładne wymiary domku gospodarczego, śruby powinno się zacementować w trakcie przygotowywania podłoża. Bywa jednak różnie.

wierło sds

W młotowiertarce wykorzystywane są wiertła SDS. Łatwo je rozpoznać, albowiem trzpień wiertła SDS na obwodzie ma kilka rowków. Rowki te zapewniają stabilne mocowanie w uchwycie. Do pracy w betonie i żelbetonie oraz do wiercenia głębokich otworów o średnicy znacznej powinniśmy dysponować urządzeniem z silnym udarem o dużym momencie obrotowym. Producenci podają ten parametr w niutonometrach (Nm). Młotowiertarka, podobnie jak dobra wiertarkowkrętarka, ten parametr powinna mieć jak najwyższy.

młotowiertarka

Młotowiertarki mogą być wyposażone w udar: mechanicznym, elektromechaniczny lub pneumatyczny. Udar pneumatyczny zapewnia większą niż pozostałe siłę niezbędną do pracy w twardym betonie. Pośród kilku parametrów, które decydują o możliwościach elektronarzędzia, zawsze warto zwrócić uwagę na moment obrotowy. Urządzenie będzie pracowało pod znacznym obciążeniem, więc im wyższy moment obrotowy tym skuteczniejsze np. wiercenie w betonie czy żelbetonie. Dokładne parametry poznamy zaznajamiając się z instrukcją obsługi wybranego modelu elektronarzędzia. Warto dopytać sprzedawcę informując go o charakterze i intensywności prac, jakie zamierzamy tym urządzeniem wykonywać.

Budowa domku gospodarczego

Każdy ustala własne rozwiązania, według własnych potrzeb i możliwości. Mój domek gospodarczy powstał jako dobudówka do domu. Powierzchnia 3x3m miała być tą optymalną. Uwzględniając realia powierzchnia zabudowy wyniosła 2,75 m x 3,25m. Samodzielna budowa domku gospodarczego nie jest zadaniem zbyt trudnym, o ile jesteśmy wyposażeni w odpowiednie elektronarzędzia. I wcale nie muszą to być te z najwyższej półki. Do tego tematu wrócę niebawem.

PS. Jeśli jednak szukasz narzędzi trwałych, bo lubisz przeprowadzać remonty samodzielnie, ale też dość często majsterkujesz, pomagasz inny, to zainwestuj w nieco lepsze elektronarzędzia, które już przez samego producenta przeznaczone są do użytku intensywnego (profesjonalnego). Zwykle są one znacznie droższe od tych – nazwijmy to – amatorskich. Coś za coś. Warto wówczas korzystać z ofert wyprzedażowych i promocyjnych.

budowa domku gospodarczego

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

13 + 17 =