Odkurzacze przemysłowe – jaką klasę urządzenia wybrać?

Odkurzacze przemysłowe występują w trzech klasach, spośród których każda charakteryzuje się innymi właściwościami i różnym stopniem pochłaniania mikrodrobin. Dowiedz się wszystkiego o klasach odkurzaczy przemysłowych – ich cechach i przeznaczeniu, by łatwiej móc wybrać urządzenie właściwe do warunków pracy, jakie panują w Twoim zakładzie.

Odkurzacze przemysłowe – czy można zastąpić je domowymi?

Nie bez przyczyny rynek obfituje w różne klasy i różne rodzaje odkurzaczy przemysłowych. Odkurzacze domowe nie są bowiem przystosowane do usuwania małych drobin pyłu, które są generowane w wyniku wykonywania pracy w warunkach przemysłowych czy budowlanych, a także takich, które nie są zauważalne dla człowieka, ale mogłyby znacząco pogorszyć środowisko pracy, np. w laboratoriach.

Odkurzacz domowy a przemysłowy – różnice

Odkurzacze przemysłowe są urządzeniami znacznie większymi i cięższymi niż odkurzacze domowe. Bezpośrednio przekłada się to na moc ssania, a także na skuteczność systemu filtracyjnego. Odkurzacze domowe są przystosowane głównie do usuwania większych zanieczyszczeń, takich jak kurz domowy, piasek czy okruchy jedzenia. Drobniejsze zanieczyszczenia nie zatrzymywałyby się na filtrach, wydostając się z powrotem do środowiska lub przedostając się do silnika i innych podzespołów. Jest to najprostsza droga do uszkodzenia urządzenia. W odkurzaczach przemysłowych stosuje się system bezworkowy, bardzo często wykorzystując zbiornik z wodą jako element filtrujący. W dodatku znajdują się w nich wysokiej jakości filtry HEPA, które są w stanie zatrzymywać drobiny o wielkości milionowych części metra.

Praca z niebezpiecznymi zanieczyszczeniami

Wśród odkurzaczy przemysłowych znajdują się także urządzenia, które przeznaczone są do usuwania zanieczyszczeń niebezpiecznych, np. gorących popiołów, cieczy o szkodliwym działaniu czy substancji oddziaływujących negatywnie na zdrowie.

Odkurzacze przemysłowe – klasy urządzeń

Wiedząc, jakie właściwości mają poszczególne klasy odkurzaczy przemysłowych, a także do usuwania jakich zanieczyszczeń są przeznaczone, łatwiej będzie właściwy model. Jest to ważne w kontekście nieprzepłacania za zbyt mocne urządzenia oraz doboru dostatecznie silnego odkurzacza. Wśród odkurzaczy przemysłowych wyróżniamy urządzeń klas L, M oraz H.

  • Przemysłowe odkurzacze klasy L – mogą pochłaniać pyły o wartości granicznej 1 mg/m3. Drobiny tej wielkości bardzo często generowane są w stolarniach przy obróbce drewna. Właśnie tam odkurzacze klasy L są powszechnie wykorzystywane. Odkurzacze tej klasy zdają egzamin również przy usuwaniu pyłu ceramicznego oraz większych pyłów budowlanych. Ich skuteczność sprawia, że odkurzacze klasy L bardzo chętnie wykorzystywane są przez firmy budowlane i remontowe.
  • Przemysłowe odkurzacze M – mogą pochłaniać pyły o wielkości >0,1 mg/m3. Przystosowane są do zasysania pyłów mineralnych, które generowane są przy obróbce drewna, betonu, kamienia, jastrychu, cementu.
  • Przemysłowe odkurzacze klasy H – przeznaczone do usuwania pyłów o wielkości <0,1 mg/m3. Wykorzystuje się je także do zbierania pyłów niebezpiecznych dla zdrowia (m.in. drobin kadmu, ołowiu czy azbestu), które wykazują działania chorobotwórcze i rakotwórcze.

Odkurzacze przemysłowe różnych klas znajdziesz w ofercie sklepu Emast.pl.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

pięć × pięć =