Opryskiwacz rolniczy – duży, spory, największy

Właściciele roślin i kwiatów wzrastających w donicach nie mają aż takich problemów, a zatem i takich potrzeb, choć i te parapetowe uprawy wymagają pielęgnacji, stosowania nawozów oraz środków do walki z ich chorobami i szkodnikami. Opiekunowie przydomowych ogrodów znają ten problem już zdecydowanie lepiej. Swoich wielbicieli w świecie owadów, bakterii i grzybów mają także rośliny uprawne. Chcąc cieszyć się urokliwym ogrodem musimy wytoczyć szkodnikom i chorobom wojnę. Opryski w małym przydomowym sadzie to też normalna kolej rzeczy, więc w domku narzędziowym lub w garażu przenośny zestaw do oprysków być musi. Ale naprawdę wielkie armaty w postaci opryskiwaczy rolniczych znają głównie rolnicy i sadownicy. Opryskiwacz rolniczy jest jednym z urządzeń, bez których ich park maszynowy kompletny nie jest. Współczesna produkcja rolna bez ich zaangażowania obejść się nie może.

Opryskiwacz rolniczy

Opryskiwacz rolniczy ma to samo zadanie, jak każde tego typu urządzenie, a mianowicie równomierne rozprowadzenie środka ochrony roślin. Środek rozprowadzamy zgodnie z jego przeznaczeniem. Wykonywanie oprysków nie może być szkodliwe dla ludzi, zwierząt oraz musi być bezpieczne dla środowiska. Kwestie te reguluje odpowiednia ustawa, w której mowa jest także o konieczności wykonywania okresowych przeglądów technicznych, aby środki ochrony roślin rozpylane były z użyciem sprawnego technicznie sprzętu rolniczego. Jego sprawność ma decydujący wpływ nie tylko na wydajność, ale także decyduje o bezpieczeństwie, którego w przypadku chemicznych środków ochrony roślin lekceważyć nie wolno.

REKLAMA

Z uwagi na obszar zastosowania opryskiwacz jest wyposażony w odpowiednio duży zbiornik na środek chemiczny. Opryskiwacz zwykle posadowiony jest na platformie kołowej ciągnionej za pojazdem lub jest do niego podwieszany. Jego głównym mechanizmem jest pompa z systemem podzespołów. Zastosowanie opryskiwacza do obszarów uprawnych o znacznych powierzchniach wymaga dużego zbiornika oraz odpowiednio wydajnej pompy z systemem rozprowadzania chemicznego czynnika roboczego. Urządzenie jest na tyle zaawansowane technicznie, że wymaga odpowiedniego obchodzenia się z nim oraz stosowania cyklicznych przeglądów technicznym, przywracających mu prawidłowe parametry pracy.

Prace polowe czas zacząć

Wszelkie urządzenia i maszyny mają to do siebie, że psują się w najmniej odpowiednim momencie. Często awarie stwierdzamy dopiero, gdy zamierzamy pracować urządzeniem w kolejnym sezonie. Rozsądnie jest zatem przeglądem technicznym nie tylko sezon rozpoczynać, ale też i go zakończyć. Po całosezonowej pracy urządzenia są rozregulowane, zanieczyszczone, mają drobne usterki. Zbagatelizowane, niedostrzeżone lub nieusunięte w porę usterki, w nowym sezonie przeradzają się w kłopotliwe i kosztowne awarie.

Przezorny przedsiębiorca rolny na pewno będzie postępował zgodnie z zaleceniami producenta opryskiwacza polowego, aby z chwilą rozpoczęcia wiosennych prac polowych, nie robić sobie w tym względzie kłopotów. Nowoczesne opryskiwacze konstruowane są tak, aby sprostały trudnym warunkom pracy w polu. Warunki bywają różne, podobnie jak różne bywa podejście i wiedza operatora lub/i właściciela opryskiwacza polowego. Wiosenne przestoje spowodowane niesprawnym technicznie sprzętem rolniczym powodują określone straty, na które w rolniczym biznesie też nikt sobie pozwolić nie może.

Opryskiwacz rolniczy – duży może więcej

Może więcej, ale też wymaga większej troski o stan techniczny. Liczne podzespoły i części wymagają nie tylko przeglądów i regulacji, ale także okresowej wymiany na nowe. Urządzenie pracuje z użyciem cieczy roboczej, która nie może zalegać w zbiorniku w okresie spoczynku. Dbałość o należyty stan techniczny to także czyszczenie zbiornika czy dbałość o drożność i czystość filtrów. Prawidłowość ustawień (prędkość jazdy, ciśnienie robocze, wysokość roboczą, stabilność belki roboczej, jakość pracy rozpylaczy na belce, itd.) sprawdzamy jako czynnika roboczego używając czystej wody. Każdy środek ochrony roślin ma swoją specyfikę, więc przed jego użyciem dostosowujemy ustawienia w opryskiwaczu do instrukcji zawartej na jego opakowaniu. Ciecz przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Uwzględnia się takie parametry jak: dawka cieczy roboczej na 1 ha, dawka preparatu na 1 ha, kategorię kroplistości lub zalecany rozpylacz, a także odpowiednie wymogi w zakresie BHP.

Nawet w trakcie oprysku stale monitorujemy działanie opryskiwacza, aby warunki polowe nie zakłóciły jego pracy i nie zmieniły ustawień. W trakcie przygotowań cieczy roboczej musimy wziąć pod uwagę aktualne warunki pogodowe oraz charakterystykę upraw. Przed wyruszeniem w pole wybieramy odpowiedni typ i rozmiar rozpylacza, ciśnienie robocze a także ustalamy optymalną prędkość jazdy w polu. Wszystkie ustawienia sprawdzane są z użyciem czystej wody. Dopiero wyregulowany opryskiwacz napełniamy chemicznym czynnikiem roboczym. Czynnikiem roboczym jest roztwór roboczy o właściwym stężeniu, który przygotowujemy zgodnie z zasadami zawartymi na etykiecie pojemnika wybranego środka.

Przygotować opryskiwacz rolniczy do pracy

Ostateczne sprawdzenie poprawności doboru ustawień następuje już na miejscu zastosowania oprysków. Na polu kontrolujemy prędkość jazdy, ciśnienie robocze, wysokość i stabilność belki z opryskiwaczami oraz jakość ich pracy. Prawidłowe ustawienie zespołów będzie czynnością łatwą tylko w opryskiwaczu polowym w pełni sprawnym technicznie. Tylko sprawna maszyna na siebie zarabia. Opryskiwacze polowe mają zastosowanie także do nawożenia upraw. To urządzenie w rolnictwie i sadownictwie wykorzystuje się często. Trzeba o nie dbać!

Stała dbałość o sprawność techniczną opryskiwacza ma wielkie znaczenie dla jakości upraw i wydajności plonów. Części zamienne do regularnie serwisowanych opryskiwaczy polowych można kupić pod adresem https://agrotech-junoszyn.pl/czesci-zamienne/opryskiwacze/. Sklep internetowy oferuje nie tylko części do wybranych modeli opryskiwaczy, takie jak zbiorniki oleju, głowice pomp czy membrany powietrznika, ale także kompletne urządzenia. Warto znać ten adres.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

One thought on “Opryskiwacz rolniczy – duży, spory, największy

  • 2021-09-20 o 09:47
    Permalink

    Opryskiwacz musi być dobrany do wielkości gospodarstwa. Super artykuł. Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jedenaście + 11 =