Funkcjonalna aranżacja łazienki

Aranżowanie funkcjonalnej łazienki, zwłaszcza na niewielkiej powierzchni, może nie być zadaniem łatwym. Konieczne jest bowiem takie zagospodarowanie przestrzeni, aby znalazły się w niej wszystkie niezbędne sprzęty, miejsca na pojemniki do przechowywania kosmetyków bądź innych drobiazgów oraz na niezbędne akcesoria łazienkowe. Domek letni na wsi najczęściej nie ma zbyt wielu pomieszczeń  i są one najczęściej małe. Stosowanie się do pewnych sprawdzonych zasad, pomaga w zaaranżowaniu każdego pomieszczenia, aby było przestronnym i zapewniało komfort użytkownikom.

Mała łazienka a funkcjonalność

W celu wizualnego powiększenia przestrzeni łazienkowej, należy sięgnąć po jasne płytki ceramiczne oraz jasne farby. Rekomendowane kolory to: biel, szarość, delikatny błękit, jasna zieleń oraz pudrowy róż. Optyczne zwiększenie powierzchni w łazience mogą również ułatwić duże płytki, które tworzą jednolitą taflę, dobrze odbijającą światło.

REKLAMA

Mówiąc o płytkach, nie sposób nie wspomnieć o ich odpowiednim układzie. Prostokątne płytki, ułożone poziomo, optycznie powiększają łazienkę. Podobnie jest w przypadku chętnie wykorzystywanych motywów pasków, nie tylko na ścianach, ale również na elementach aranżacji, np. zasłonie prysznicowej.

Akcesoria łazienkowe

Dobrym rozwiązaniem, po które warto sięgnąć, jest wykorzystanie błyszczących elementów. Może to być szkło, meble lakierowane na duży połysk, ale także chromowane elementy wystroju wnętrza, takie jak: stojak na szczotkę WC i papier toaletowy, uchwyt na papier toaletowy, chromowane półki do łazienki i wieszaki. Lustra, zwłaszcza te pozbawione ram, także ułatwiają uzyskanie złudzenia optycznego, powiększającego wizualnie pomieszczenie. Decydując się na kilka luster w łazience, najlepiej umieścić je na jednej ze ścian, aby nie potęgować uczucia chaosu, wywołanego nakładaniem się na siebie odbić.

akcesoria łazienkowe

Jeżeli chcemy podzielić łazienkę na dwie strefy, oddzielając wannę lub prysznic od reszty sprzętów łazienkowych, powinniśmy sięgnąć po przeszklone parawany. Przestrzeń funkcjonalnie zostanie podzielona bez efektu pomniejszenia optycznego pomieszczenia.

Jasno, widno i czysto…

W łazience warto również zadbać o dobre oświetlenie. Jasne, intensywne barwy światła sprawią, że pomieszczenie nabierze blasku, a tym samym będzie się wydawać odpowiednio większe.

W ostatnich czasach modnym elementem wystroju wnętrz stają się fototapety. One również z powodzeniem mogą zdobić ściany łazienek. Niemniej, w przypadku fototapet łazienkowych, najlepiej zdecydować się na te laminowane lub naklejane na szkło. Wówczas mamy pewność, że wilgoć, panująca w łazience, nie zniszczy grafiki.

Fot. WENKO

Optycznemu powiększaniu łazienki nie sprzyja chaos. Kosmetyki oraz inne drobiazgi nie powinny leżeć w każdym możliwym miejscu. Najlepiej je schować choćby do kosmetyczki. Warto pamiętać o tym, że im mniej rzeczy na wierzchu, tym pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i uporządkowane. W utrzymaniu ładu mogą również pomóc zestawy akcesoriów łazienkowych WENKO.

akcesoria łazienkowe
Fot. WENKO

Czego unikać w aranżacji łazienki?

Jednym z głównych błędów, popełnianych podczas aranżacji łazienek, jest nieprawidłowe oświetlenie. Zwłaszcza w pobliżu lustra. Należy pamiętać, aby światło przy lustrze równomiernie oświetlało twarz, nie rzucało cieni, a tym samym nie zmieniało koloru skóry. Jest to szczególnie ważne w łazienkach, w których nasze panie wykonują codzienny makijaż.

Innym popularnym błędem są niewspółgrające ze sobą elementy. Przykładem jest zbyt ostry, wręcz rażący kontrast pomiędzy płytkami ceramicznymi a meblami łazienkowymi. Wówczas, przebywając w łazience, mamy wrażenie przytłoczenia i ciężkości aranżacji. Zadbajmy o to, aby poszczególne elementy aranżacji łazienki ze sobą współgrały, tworząc spójną, wyraźną kompozycję.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

One thought on “Funkcjonalna aranżacja łazienki

  • 2019-02-16 o 18:17
    Permalink

    Bardzo dobre pomysły. Marzy mi się, że któregoś dnia będę mogła sama zaprojektować wnętrze do swojego domu. Łazienka ze zdjęcia drugiego jest absolutnie w moim stylu!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 15 =