Czym ocieplić dom?

Najpopularniejsze materiały izolacyjne używane do ocieplania budynków to styropian i wełna mineralna. Choć współczynnik przenikania ciepła w obu przypadkach jest podobny, to materiały te różnią się wieloma parametrami. Styropian jest tańszy, jednak wełna ma wiele korzystnych właściwości. Który materiał do ocieplenia domu wybrać? Czym ocieplić dom?

Wełna mineralna czy styropian – czym ocieplić dom?

Wełna mineralna produkowana jest z naturalnych surowców. Wełnę skalną wytapia się z bazaltu w temperaturze 1400 °C, a wełną szklaną z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej w temperaturze 1000°C. W ten sposób powstaje doskonały, naturalny materiał izolacyjny.

Styropian to tworzywo sztuczne, powstające w procesie spieniania granulek polistyrenu. Jest to materiał lekki, składający się w ponad 90 % z powietrza, o znakomitych właściwościach izolacyjnych. Jeśli poznamy właściwości wełny i styropianu łatwiej będzie nam zdecydować się na jeden z tych materiałów. Sklep-dachbud.pl – materiały budowlane oferuje wszystkie niezbędne akcesoria do dociepleń.

Czym ocieplić dom?

REKLAMA

Zalety wełny mineralnej

Wełna jest materiałem ognioodpornym, warto więc wybrać ją do ocieplenia budynków położonych w miejscach narażonych w szczególny sposób na powstanie pożaru (np. blisko ściany lasu, w sąsiedztwie domów z drewna). Natomiast styropian wykazuje niską trwałość w wysokiej temperaturze, więc jest łatwopalny.

Inną zaletą wełny mineralnej jest zdolność tłumienia hałasu. Do budynku ocieplonego wełną w mniejszym stopniu będą docierać dźwięki z zewnątrz, dobrze jest więc jej użyć, gdy mieszkamy w ruchliwej części miasta lub blisko autostrady. Materiał, którym chcemy pokryć elewację domu nie może być barierą dla wszystkiego. Przepuszczalność pary zapobiega osadzaniu się na ścianach pomieszczenia pleśni i grzybów. Jeśli para wodna ulotni się przez mur, wilgoć wydostanie się na zewnątrz i wnętrze nie będzie narażone na zawilgocenie.

Wełna mineralna w przeciwieństwie do styropianu charakteryzuje się dobrą paroprzepuszczalnością. Jeśli więc mamy do ocieplenia budynek na przykład z betonu komórkowego, szczególnie narażony na zawilgocenie, wybierzmy wełnę w komplecie z tynkiem mineralnym, silikonowym lub silikatowym. Tynki akrylowe nie są paroprzepuszczalne. Wełna mineralna sprawdzi się też doskonale jako wypełnienie ścian szkieletowych wewnętrznych oraz do izolacji cieplnej jak i akustycznej sufitów podwieszanych.

Kiedy warto wybrać styropian?

Styropian również ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest jego niższa cena. Oprócz tego, z uwagi na swoją lekkość, jest on stosunkowo łatwy w montażu. Płyty styropianowe jest także łatwiej dociąć na określony wymiar. W przeciwieństwie do wełny styropian nie pyli. W przypadku docieplania styropianem tańszy jest zarówno materiał, jak i koszt robocizny. Można razem z nim użyć niedrogiego tynku akrylowego.

Styropian jest bardzo mało nasiąkliwy, nie trzeba więc tak dokładnie zabezpieczać go przed deszczem w czasie montażu, jak wełnę, która jest wrażliwa na zamoczenie. Styropian jest doskonały do ocieplania ścian przy fundamentach, podłóg przy gruncie, piwnic oraz balkonów.

Tak więc wyboru styropianu lub wełny do ocieplenia domu należy dokonać po uprzedniej analizie projektu swojego budynku, jego warunków i potrzeb. Ostateczne decyzje podejmiemy po konsultacjach z ekspertami.

Materiał zewnętrzny

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

siedemnaście − czternaście =