Meble ogrodowe przez lata jak nowe?

Koniec lata nie musi być końcem inwestycji w ogrodzie. W ciągu ostatnich kilku lat wiatr połamał kilka parasoli. Ten sezon nie był lepszy. Niesiony falą upałów stwierdziłem, że czas powziąć jakieś konkretne decyzje w tym względzie. Ogrodowy parasol przeciwsłoneczny oczywiście i tak będzie przydatny, więc przed następnym sezonem zamierzam kupić kolejny. Ciągłe przenoszenie ław i stołów zmęczyło mnie jednak dość skutecznie. Niestety, drewniane przedmioty na zimę muszą być zabezpieczone. Zabezpieczone, czyli co najmniej schowane pod jakimś dachem. I właśnie w taki dach postanowiłem w tym roku zainwestować. Najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiednio duża wiata lub altana ogrodowa. Znowu jakaś konstrukcja w ogrodzie? Przyda się dach nie tylko nad głową…

Od przybytku głowa nie boli

Po co mu wiata czy ogrodowa altana, skoro ma dom z dość przestronną werandą? No tak. Hm. Po co komu ogrodowy parasol przeciwsłoneczny, skoro ma w ogrodzie liczne drzewa i może biesiadować w cieniu drzew a nie w cieniu parasola…. Po co to, po co tamto… Weranda właściwie spełnia tę samą rolę co wiata i altana, jakkolwiek nie pozwala biesiadować do późna, gdy w domu są małe dzieci lub gdy sami chcemy wieczorami mieć w nim ciszę i spokój. Altana ogrodowa (tak samo ogrodowa wiata) usytuowana w odpowiedniej odległość od domu likwiduje problem nadmiernego hałasu z powodu jej użytkowania. Jeśli planując jej posadowienie uwzględnimy interes sąsiadów – tym bardziej kłopoty w tym względzie znikną lub będą dość mocno ograniczone. Jak zwykle wszystko zależy od…. użytkowników. Głowa boli od nadmiaru alkoholu i hałasu a nie od przybytku.

altana ogrodowa

Altana ogrodowa

Altany i wiaty ogrodowe można kupić gotowe. Nie jest to jakaś szczególnie misterna konstrukcja, aby dwóch dorosłych ludzi nie mogło jej skręcić samodzielnie. Jeśli nie przesadzimy z rozmiarami pomysł można zrealizować dość szybko. Niezbędny budżet również może okazać się w zasięgu naszych możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu konstrukcja drewniana musi być dobrze (stabilnie) osadzona i umocowana, czyli, że oprócz wydatków na samą altanę, będziemy musieli ponieść koszty przygotowania odpowiednich mocowań do podłoża lub/i związanych z utwardzeniem wytyczonego na ten cel terenu.

O ile utwardzeniem możemy zająć się już po pobudowaniu wiaty czy altany, o tyle przygotowanie mocowań całość działań musi poprzedzać. Każdy słup wspierający altanę musi być mocno zakotwiczony. Odbywa się to za pomocą odpowiednich stalowych kotw zatopionych w betonie wylanym do dołków wykopanych w ziemi. Szczegóły innym razem, gdy wrócę do tematu jak samodzielnie zbudować wiatę lub/i altanę ogrodową. Różne są rozwiązania w tym względzie, ale łączy je jeden cel: konstrukcja musi być do podłoża umocowana solidnie.

meble ogrodowe

Meble ogrodowe jak nowe

Co roku zabezpieczam drewniane meble ogrodowe przed zimą wnosząc je na werandę. Drewniane meble ogrodowe po sezonie nie powinny pozostawać na trawniku pod chmurką. Lakierobejce, lazury, drewnochrony czy oleje stosuje się w celu przedłużenia żywotności drewna oraz dla poprawienia walorów estetycznych. Coroczny a wieloletni i naprzemienny kontakt z wodą, promieniami słonecznymi i mrozem sprawia, że meble ogrodowe szybko tracą i na urodzie, i funkcjonalności.

Każdy zabezpiecza je wedle swoich możliwości i wedle swojego uznania. Podstawą jest twarde i suche podłoże oraz… zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi (i nie chodzi tylko o deszcz) oraz pozostawienie możliwości swobodnego przesychania. Wilgoć i tak będzie wchłaniana z powietrza bez względu na porę roku. Taki urok drewna. Pozostawienie pod zadaszeniem oraz zapewnienie przewiewności pozwala drewnu przesychać nawet zimą.

leżak ogrodowy

Zadaszona a niezabudowana altana ogrodowa (wiata ogrodowa) tę przewiewność gwarantuje. Wszelkiego rodzaju pokrowce są rozwiązaniem – moim zdaniem – mało skutecznym. Pokrowce na meble ogrodowe, chroniąc je przed deszczem, są pułapką dla wilgoci. Można je stosować jako zabezpieczenie doraźne. Latem sprawdzają się dobrze. Po sezonie i tak meble gdzieś trzeba schować. Pomieszczenie gospodarcze może być za małe. Garaż jest dobrym rozwiązaniem, o ile posiadamy wersję przestronną lub… zapomnieliśmy kupić samochód. 🙂 Zagracanie pomieszczeń nie jest wskazane, albowiem prędzej czy później coś spadnie na nogę, coś się złamie, coś zepsuje… Nerwy, ciskanie przedmiotami, wydatki… A po co? 😀

Od pomysłu do przemysłu

Liczne biesiady sprawiają, że intensywnie użytkowany sprzęt ogrodowy wymaga uzupełnień lub/i wymiany. Po kilku latach intensywnego użytkowania (nie tylko przeze mnie) mój ulubiony leżak w tym sezonie dokonał żywota. Dwa lata temu wykonałem podłokietniki z drewna (oryginalne plastikowe się połamały). Już wtedy 6 lat to i tak było dużo a ta innowacja sprawiła, że leżak posłużył mi jeszcze kolejne dwa lata. Niestety, w tym roku pojawiły się uszkodzenia części metalowych, a tych naprawić się już mnie nie udało. Łóżko ogrodowe też nie wytrzyma długo, albowiem ma już nowego użytkownika, który zawładnął nim bez konsultacji ze mną. Ale co zrobisz? Nic nie zrobisz. 🙂 Oj, Fargo, Fargo…

Meble z technorattanu doskonałe do ogrodu, na taras, na balkon… Fot. Home & Garden

W sierpniu dokonałem przeglądu ogrodowych sprzętów i doszedłem do wniosku, że czas na pewne zmiany ilościowo-jakościowe. Oczywiście wszystko się zaczęło od pomysłu pobudowania ogrodowej altany. Nowe – jak by nie patrzeć – pomieszczenie daje nowe możliwości. Nowe możliwości rodzą nowe pomysły. Spirala się nakręca, a jej siła skłania do nowych zakupów. Krzesła i fotele w domu są i nie mam zamiaru ich wynosić na werandę. Meble ogrodowe z drewna powędrują do altany.

W modzie są meble z technorattanu. Z modą można się godzić lub nie, ale te meble mają cenną zaletę – są lekkie. Przeglądając oferty mebli ogrodowych uznałem, że po tym sezonie uzupełnię wyposażenie ogrodu i dokupię nieco krzeseł i foteli z technorattanu właśnie. Nie dość, że lekkie to odporne na warunki atmosferyczne. Utrzymanie ich w czystości jest prostą sprawą. Gdzie to kupić?

technorattan

Home & Garden

Altana stanie się miejscem, w którym spoczną wszelkie ciężkie meble ogrodowe. A mam ich sporo. Wszystkie wykonałem sam a materiałem było nie tylko drewno zakupione w tartaku, ale też stare deski pozyskane z przeprowadzonego ongiś remontu mieszkania w kamienicy. Nie zwykłem wyrzucać drewna, jeśli nawet nadaje się tylko na karmnik dla ptaków. Tak więc przed laty powstały stoły, taborety, ławki z oparciem i bez… Dobrze się prezentują po wielu latach użytkowania, albowiem były naprawiane i konserwowane zgodnie z potrzebą i na czas. Wadą jest ich ciężar. 🙁  Duży stół ogrodowy z drewna może ważyć naprawdę sporo. Technorattan wygrywa z kilku powodów.

Weranda powinna być wyposażona w meble. Idealne wydają się być lekkie meble ogrodowe, które proponuje internetowy sklep HomeGarden.com.pl. Fotele i krzesła z technorattanu znakomicie spełnią swoje zadanie. Ich jakość i estetyka są wysoce zadowalające. Robienie zakupów w sklepach internetowych polecam tym, którzy dobrze znają produkt, bo zetknęli się z nim w sklepach stacjonarnych. Meble rattanowe są powszechnie dostępne od lat. Technorattan pojawił się nieco później. W mojej ocenie meble z technorattanu są znacznie ciekawszą propozycją od typowo plastikowych krzeseł, stołów czy foteli. Są wygodniejsze, ładniej się prezentują i – co najważniejsze – użytkowanie ich będzie znacznie dłuższe.

Fińska sauna zewnętrzna. Fot. Home & Garden

Pod dachem i w ogrodzie

Pojawienie się altany (wiaty) w ogrodzie może zrodzić wiele kolejnych pomysłów. Zadaszony obiekt nie musi służyć tylko do biesiadowania pod dachem latem i do składowania mebli ogrodowych zimą. Mój sąsiad zamierza skorzystać z mojego pomysłu i w jego ogrodzie pod zadaszeniem wiaty pojawi się fińska sauna. Jego wiata będzie większa. Zamierza pobudować ją według innej koncepcji. Mimo że sauna fińska w ogrodzie może być samodzielnym obiektem to nie zaszkodzi jej dodatkowe zabezpieczenie w postaci zadaszenia. Może jednak być też obiektem przyległym. Obaj przeglądaliśmy oferty w internecie i chyba skusi się na propozycje ze sklepu Home & Garden. Fińska sauna zewnętrzna to całkiem ciekawy obiekt do relaksu w ogrodzie zimą. Zwłaszcza po sąsiedzku! 😀

Zabudowa i rozbudowa wiaty zależy od potrzeb i widzimisię inwestora. Ja tymczasem poprzestanę na altanie w formie zadaszonej wiaty, bez zabudowanych ścian deskami, pergolami itp. Ma to być miejsce do biesiadowania gotowe do użytku bez względu na panujące warunki pogodowe. Jak już wspomniałem budowa wiaty ogrodowej (altany ogrodowej) będzie tematem kolejnych artykułów. Opiszę w nich od czego zacząć, co trzeba kupić, jak to zaplanować, jak sobie poradzić samemu lub na co uważać, gdy zlecimy budowę fachowcom.

 

 

 

 

2 thoughts on “Meble ogrodowe przez lata jak nowe?

 • 2019-09-05 at 11:39
  Permalink

  Pomysł z sauną jest na prawdę zacny! Niejednokrotnie po wylegiwaniu się w basenie łapie ochota, by sie nieco podhartować. Do tej pory miło wspominam banie kresowe, witki brzozowe, wodę sosnową i doborowe towarzystwo przy starej, dobrej dereniówce… 🙂

  Reply
  • 2019-09-10 at 18:59
   Permalink

   Od pomysłu do realizacji droga nie jest daleka, jeśli dysponuje się miejscem i odpowiednim budżetem. Innym sposobem jest zainspirowanie sąsiada pomysłem i życie z nim w zgodzie. 🙂 W moim przypadku sauna byłaby mile widziana w ogrodzie, ale tym miejskim, albowiem na wsi latem przydaje się głównie duży basen, zimą zaś tam po prostu nie bywam. Co do dereniówki się nie wypowiem, albowiem nie miałem sposobności zakosztować. Wszelako zima niebawem, więc być może ktoś gdzieś czymś takim uraczy…

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine + seventeen =

Więcej w Dom i Ogród
Jak pozbyć się mrówek w ogrodzie
Stander – zwalczanie mrówek bez wysiłku

Mrówki mogą pojawić się zarówno w przydomowym ogrodzie, w domu...

fixly
Fachowca zatrudnię od zaraz! Fixly

Wielu mężczyzn potrafi i lubi remonty przeprowadzać samodzielnie. Znam kobiety,...

Zamknij