Brama garażowa z napędem – komfortowe rozwiązanie w każdym garażu

Części z nas podobają się domy z bezpośrednim dostępem do garażu. Są jednak zwolennicy domów bez tego typu pomieszczeń. Ci uważają, iż garaż to budynek gospodarczy, dlatego nie powinien przylegać do domu, aby nie psuć jego bryły. Nie będziemy się tym zajmować teraz, albowiem obie strony mają swoje racje. Jedno jest pewne, że i jednym, i drugim zależy na komfortowym dostępie nie tyle do tego pomieszczenia, lecz do jego cennej zawartości. Garaż to pomieszczenie chroniące samochód. O ile dostęp osób nieupoważnionych ma być utrudniony, o tyle sami właściciele pragną dostać się do autka sprawnie i opuścić nim garaż szybko. Taki komfort może zapewnić tylko brama garażowa z napędem.

Każdy posiadacz samochodu chciałby mieć własną przestrzeń nie tylko do jego zaparkowania, ochrony przed warunkami pogodowymi czy kradzieżą. Garaż to miejsce bezcenne także dla majsterkowicza. Dlatego, kiedy już możemy sobie pozwolić na jego wybudowanie, staramy się wyposażyć go we wszystko, co poprawi jego funkcjonalność. Świetnym udogodnieniem dla każdego posiadacza garażu będzie zamontowanie bramy z automatyką sterowaną pilotem. Warto zauważyć, że brama garażowa z napędem ułatwi życie nie tyko kierowcy.

Brama garażowa z napędem

Podczas budowy naszego domu zdarza się, że wykończenie garażu wraz z zamontowaniem bramy należy do ostatniego etapu prac. Oczekiwaniem na możliwość wprowadzenia się do wymarzonego domu jesteśmy już zmęczeni. Budżet też zwykle jest już mocno nadszarpnięty. W takich sytuacjach dobór bramy garażowej zbywamy machnięciem ręki, decydując się na tani model, byleby tylko działał i nie raził swym widokiem. Tymczasem brama garażowa to element niezwykle ważny po wieloma względami. Brama na pewno nie może pogarszać estetyki domu z garażem. Montujemy automatykę, aby dostęp do pomieszczenia był komfortowy. Komfortowy dla nas. Poprawnie zamontowana brama musi zabezpieczać przed wtargnięciem kogoś zewnątrz, ale też np. zapobiegać utracie ciepła z domu.

Napęd na czterech kołach

Brama garażowa z napędem spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa i jest rozwiązaniem niesamowicie komfortowym. Zanim jednak zdecydujemy się na jej zakup, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Przede wszystkim napęd należy dopasować do rodzaju zamontowanej już bramy. Jeśli jesteśmy na etapie planowania budowy garażu, najlepiej wybrać odpowiednią bramę z dopasowanym już do niej napędem. To dopasowanie – najogólniej mówiąc – sprawi, że żywotność poszczególnych elementów będzie znacznie dłuższa. A powinno nam zależeć, aby napęd bramy służył latami. Gotowe rozwiązania są dostępne na rynku. Trzeba wybrać bramę z automatyką odpowiednią dla nas.

Nie bez znaczenia jest prawidłowa obsługa serwisowa. Automatyka bram garażowych (podobnie jak wjazdowych) wymaga cyklicznych przeglądów (gwarancyjnych i pogwarancyjnych). Intensywność pracy sprawia, że okresowe przeglądy są niezbędne nawet, jeśli mechanika bramy, siłowniki i elementy sterujące (pilot, centrala) działają poprawnie. Mamy dostęp do większości elementów mechanicznych, ale samodzielne serwisowanie nie jest rozwiązaniem dobrym. Niektórym użytkownikom może się wydawać, że skoro mogą dokonać samodzielnych przeglądów to naprawy też nie powinny być dla nich trudne. Nie tylko moduły sterujące wymagają fachowej ingerencji serwisanta.

Napędy bram wyposażone są w funkcję stop. Funkcja ta sprawia, że brama nie zamknie się, jeśli otwierające lub zamykające się skrzydło napotka opór. Istnieje szereg rozwiązań w zakresie mechaniki napędów bram. Wybór odpowiedniej dla naszego garażu powinien należeć do fachowca, który weźmie pod uwagę nie tylko warunki montażowe, ale też warunki pracy urządzenia. Wizyta montażysty przed zakupem wydaje się być nieodzowna. Dopiero wtedy możemy dokonać wyboru urządzenia, stosując własne kryteria – np. cenowe. W sprawach technicznych powinniśmy opierać się na doradztwie.

Napęd bramy garażowej

Wszyscy zaciekawieni budową i działaniem napędów bram garażowych powinni odwiedzić salon sprzedaży producenta lub biuro dystrybutora – serwisanta. Zwykle można tam zobaczyć poszczególne elementy automatyki bram pokazane na modelach, w przekrojach, jako miniatury, itp. Budowa i działanie ukazana może być na planszach przygotowanych przez producenta. Typowym źródłem wiedzy są instrukcje obsługi, w których zamieszczono schematy działania oferowanego sprzętu. Bezpośredni kontakt ze sprzedawcą i serwisantem pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości, poznać odpowiedzi na dręczące nas pytania, uzyskać wsparcie w wyborze odpowiedniego modelu.

Automatyka bram to – oprócz siłowników i napędzających je silników elektrycznych – bardzo skomplikowana elektronika. Samodzielne zaprogramowanie pilota wielu z nas może sprawić duży kłopot. Należy jednak pamiętać, że każda brama garażowa z napędem wyposażona jest w mechanizm, pozwalający na tradycyjne jej otwieranie i zamykanie. Nie musimy się zatem obawiać o nasze bezpieczeństwo w sytuacji, gdy automatyka zawiedzie, ulegnie uszkodzeniu lub wystąpi chwilowy brak w dostawie prądu elektrycznego. Wszelkie sprawy związane z poprawnym działaniem automatyki powinniśmy pozostawić fachowcom.

Brama garażowa z napędem – zalety

Przede wszystkim takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne. Temu nikt nie zaprzeczy. Łatwo sobie wyobrazić sytuacje pogodowe, w których brama garażu otwierana pilotem będzie rozwiązaniem bezcennym. Mechanizmy w tego typu bramach garażowych działają bardzo szybko. Otwarcie i zamknięcie bramy poruszanej za pomocą automatyki trwa krótko. I nie musimy wychodzić z samochodu! Jest to ważne dla wszystkich ceniących swój czas i wygodę. Oprócz walorów użytkowych warto pamiętać o funkcjach w zakresie bezpieczeństwa. Napędy bram są tak skonstruowane, aby tylko osoba posiadająca narzędzie sterujące, mogła zdecydować o tym, czy brama zostanie podniesiona, czy nie. Wygoda i bezpieczeństwo – na tym zależy wszystkim użytkownikom garażu.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 − two =

Więcej w Dom i Ogród
architektura ogrodowa
Wiata ogrodowa – pracy dużo choć architektura mała

Specjaliści od definiowania wszystkiego wszędzie nie mogą zdecydować się, czy...

Jak zbudować altanę z drewna
Wiata ogrodowa? Od pergoli do altany

Ogrodowe altany, wiaty ogrodowe czy choćby pergole dostępne są w...

Zamknij