Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

W każdym pomieszczeniu bardzo ważną rolę odgrywają podłogi.  O sposobie ich montażu decydują zwykle materiały, z których podłogi są wykonane. Jak zwykle duże znaczenie ma estetyka wykończenia. Bez względu na to, czy powierzchnię posadzki pokryjemy płytkami ceramicznymi, panelami drewnopochodnymi, czy zastosujemy inne materiały, do wykończenia podłóg stosuje się najczęściej listwy przypodłogowe. Ich zastosowanie wpływa nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale także ma znaczenie w późniejszym podłóg użytkowaniu. Najnowszą propozycją są listwy przypodłogowe LED.

Listwy przypodłogowe a dylatacja

Wybór rodzaju podłogi zależy od upodobań inwestora, oczekiwań użytkowników lub podpowiedzi projektantów. Niekiedy do takich a nie innych wyborów skłaniają wymogi techniczne. Nie bez znaczenia jest posiadany budżet. Bez względu na materiał podłogi, zawsze trzeba zadbać również o detale związane z jej wykończeniem. Głównym elementem wykończeniowym są tu listwy przypodłogowe. Ich głównym zadaniem jest zamaskowanie wszelkich szczelin i niedoskonałości, występujących przy styku elementów podłogi ze ścianą. Niedoskonałości mogą być celowe (np. względy techniczne) lub przypadkowe (np. brak dokładności).

Podczas wykańczania posadzek wybranymi materiałami, to właśnie listy przypodłogowe kamuflują wszystko, co wynika nie tylko z techniki montażu podłogi, ale także z braku precyzji w cięciu i łączeniu jej kolejnych elementów. Pomijając niedostatki wynikające z braku fachowości, elementem często tu występującym jest tzw. dylatacja. Jest to szczelina utworzona celowo. To ona w dużym stopniu decyduje o prawidłowej i bezawaryjnej eksploatacji podłogi. Szczeliny dylatacyjne muszą być zachowane przy montażu paneli podłogowych drewnopochodnych, układanych metodą bezklejową. Bez dylatacji podłogę ułożoną z takich paneli narażamy na wypaczenia (drewno chłonie wilgoć, zmienia objętość – mówi się, że drewno pracuje). Szczeliny przyścienne (mniej lub bardziej kontrolowane) pojawiają się także w przypadku podłóg wykonanych z kafli ceramicznych. We wszystkich tych przypadkach odpowiednio dobrane listwy przypodłogowe kamuflują wszelkie powstałe tam niedoskonałości .

listwy przypodłogowe

REKLAMA

Listwy przypodłogowe – detal ma wagę

Linia styku posadzki ze ścianą jest bardzo ważnym elementem w aranżacji każdego wnętrza. Odpowiednio dobraną listwę przypodłogową możemy umiejętnie wkomponować, aby dla oka była wręcz niewidoczną lub wyraźnie ją wyeksponować, jako celowy element dekoracyjny pomieszczenia. Na rynku dekoratorskim producenci sztukaterii oferują nam pełen wachlarz listew maskujących, nadających się do każdego typu wnętrz oraz zastosowanych stylów ich aranżacji.

Przy wyborze listwy przypodłogowej ważną rolę odgrywa nie tylko jej kolor i rozmiar, ale także materiał. Dokonując wyboru listwy przypodłogowej, najlepiej pasującej np. do płytek ceramicznych, musimy uwzględnić fakt, iż listwy przypodłogowe, stosowane w pomieszczeniach wyłożonych kaflami, będą narażone na działanie wilgoci. Utrzymanie kafli podłogowych w stałej czystości wymusza zastosowanie listw przypodłogowych odpornych na wilgoć. Materiał, faktura i wykończenie listw musi spełniać nasze oczekiwania. Tym oczekiwaniem jest tu łatwość utrzymania listew w czystości.

Listwy przypodłogowe – robimy zakupy

Bardzo ciekawą listwą, która spełnia wyżej wymieniane kryteria, jest listwa firmy Creativa by Cezar o symbolu LPC40. Ta wysoka listwa podłogowa o wysokości 10cm jest całkowicie gładka i doskonale współgra z każdym rodzajem kafla. Model wewnętrznego cokołu, o eleganckim profilu w kształcie fali, w górnej części dolegającej do ściany, doskonale przykryje szczelinę dylatacyjną. Dodatkowym atutem tej listwy przypodłogowej jest możliwość pomalowania jej na dowolny kolor z palety RAL lub NCS. Taką usługę możemy zamówić za pośrednictwem firmy Dekorplanet. W ofercie sklepu występują również modele listew firmy Creativia z literką „M” na końcu, która oznacza, że listwa została fabrycznie pomalowana na ładną satynową biel i jest odporna na zmywanie czy szorowanie.

Na stronie internetowej sklepu Dekorplanet możemy znaleźć jeszcze jedną bardzo elegancką sztukaterię. Firma Orac Decor ma do zaoferowania dużą listwę ścienną oznaczoną symbolem SX168. Jest to wysoka listwa przypodłogowa (15,1cm), gładka i prosta, bez żadnych wzorów, nadająca się zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Listwę wykonano z odpornego na uszkodzenia materiału  o nazwie Duropolymer. Materiał ten jest także odporny na wilgoć. Można je stosować i w kuchni, i w łazience.

Te wysokie listwy przypodłogowe są bardzo uniwersalne. Zastosowanie znajdują przy zabudowie drzwi, w listwach ściennych lub/i listwach przysufitowych. Aby nie zaliczyć wpadki aranżacyjnej powinniśmy wziąć pod uwagę parę ważnych aspektów. Wysokie listwy przypodłogowe (te powyżej 10cm) najlepiej prezentują się w wyższych pomieszczeniach (powyżej 2,5m). Dobrane w kolorze podłogi powiększają powierzchnię. Wysokie listwy w kolorze ścian możemy z powodzeniem zastosować w mniejszych pomieszczeniach. Należy unikać dużego kontrastu listwy wysokiej w stosunku do koloru ściany, gdyż tym sposobem optycznie ją pomniejszymy.

listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe – świeć przykładem!

Coraz popularniejsze na rynku dekoratorskim stają się listwy przypodłogowe LED. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych lamp, żyrandoli czy kinkietów. Listwy oświetleniowe LED to dzisiaj nie tylko sposób na uzyskanie dodatkowego źródła światła, ale pretekst do podkreślenia zastosowanego wystroju wnętrza. Odpowiednio zamontowana listwa powinna spełniać swoją rolę przez wiele lat. Listwy przypodłogowe LED spełniają wszystkie te funkcje, jakie spełniają listwy tradycyjne. Bez wątpienia są rozwiązaniem bezpiecznym, ułatwiającym codzienne życie. Funkcja oświetlania podłogi wieczorową porą jest ich niewątpliwą zaletą. Poruszanie po domu przy zgaszonych lampach staje się bezpieczniejsze.

Często lubimy zostawiać delikatne światło na całą noc nie tylko na gankach domów, ale także w korytarzach mieszkań. W tym przypadku listwa oświetleniowa LED również doskonale spełni swoją funkcję. Jest energooszczędna a wykonana z wytrzymałych materiałów. Odporność na wilgoć, grzyby oraz pleśń umożliwia ich zastosowanie w łazienkach, kuchniach oraz toaletach. Bardzo ciekawą listwą, pasującą do płytek, jest listwa przypodłogowa firmy NMC o symbolu IL10. Posiada prosty i  nowoczesny profil, o gładkiej powierzchni, z miejscem na zastosowanie oświetlenia LED. Również w tym przypadku listwę LED możemy pomalować i polakierować na dowolny kolor. Pragnący wnieść do swojego domu odrobinę świeżości, ekskluzywności i nowoczesności koniecznie powinni rozważyć montaż nowoczesnych listw przypodłogowych LED.

Listwy przypodłogowe – dla każdego

Listwy przypodłogowe nadal decydują o estetyce pomieszczeń o dowolnym przeznaczeniu. W domach i mieszkaniach oprócz estetyki liczy się ich praktyczność. Wnętrza wykańczamy według własnych potrzeb lub według pomysłów projektantów. Sklep internetowy Dekorplanet ma w swojej ofercie najbogatszy wybór listew przypodłogowych: od polimerowych, mineralnych, aluminiowych, po flokowane stalowe czy MDF. Zespół specjalistów Dekorplanet chętnie pomoże w podjęciu najlepszej decyzji.

Materiał zewnętrzny

Polub i podziel się treścią z innymi.

2 thoughts on “Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

  • 2020-10-06 o 12:14
    Permalink

    Bardzo przydatny poradnik! Na pewno wykorzystam zdobytą wiedzę przy zbliżającym się remoncie.

    Odpowiedz
    • 2020-10-06 o 15:01
      Permalink

      Droga Pani Alicjo! Nic tylko wracać tu często i tę wiedzę utrwalać. 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzy × pięć =