Skrzydłokwiat? Domowy odkurzacz toksyn

Kwiaty w ogrodzie, kwiaty na balkonie, na tarasie… Najbogatszy dom bez roślin wygląda ubogo. Ukwiecone mieszkanie nie sprawia wrażenie pustego, mimo że ilość mebli będzie ograniczona do potrzebnego minimum. Mówi się, że do kwiatów trzeba mieć rękę. Przyznam się, że nie zgłębiałem tego tematu, więc nie wiem, czy bardziej chodzi o kontakt poprzez dotyk, czy może jednak o doświadczenie i prawidłowe postępowanie, ale i bez tej wiedzy można być pewnym, że jedno bez drugiego możliwym być nie może. Początek lata to najwłaściwsza pora, aby zająć się kwiatami doniczkowymi, bo mogę robić to w ogrodzie. Większość z nich wymaga corocznego przeglądu oraz okresowej wymiany ziemi w doniczkach. Niektóre aż proszą się o rozsadę. Ten prosty zabieg niektóre rośliny pozwala pomnożyć, dając im świeże środowisko do dalszej ekspansji. Skrzydłokwiat (skrzydłolist, łac. Spathiphyllum Adans.) jest rośliną, która co pewien czas oczekuje odnowienia.

skrzydłokwiat

REKLAMA

Skrzydłokwiat – co to za roślina?

Kwiat przybył do nas z Ameryki Środkowej i Południowej oraz Azji. Prawdopodobnie każdy kiedyś tę roślinę spotkał, pojawia się bowiem dość często w biurach, poczekalniach, restauracjach… Wszędobylskość zawdzięcza szybkiemu rozrostowi oraz zdolności namnażania się w donicy. Urok obupłciowych kwiatów też ma znaczenie. Szybkie pojawianie się młodych odrostów oraz bardzo szybki rozrost korzeni sprawia, że przesadzamy go dość często, przez co skrzydłokwiat jest bardzo często i ochoczo dawany w prezencie. Przecież nie wyrzucimy tak uroczej rośliny tylko dlatego, że rozmnaża się niczym króliki w Australii. 😉

Skrzydłokwiat rozrasta się w bardzo gęste i ciasne kępy. Ciemnozielone o błyszczącej powierzchni liście pojawiają się na długich nieco mięsistych u podstawy ogonkach. Nazwę zawdzięcza kształtowi kwiatów, które mogą kojarzyć się ze skrzydłem. Kwiaty są dość oryginalne, koloru białego, który w trakcie kwitnienia zmierza do zieloności, po czym brązowieje i szybko usycha. Pachną bardzo delikatnie. Pojedynczy kwiat wyrasta na cienkim, twardym i wysokim słupku, wychodzącym z łodygi liścia. W trakcie kwitnienia kwiatów pojawia się sporo. Po uschnięciu trzeba ten suchy słupek z uschniętym kwiatem umiejętnie wyciąć, nie uszkadzając łodygi liścia. Skrzydłokwiat kwitnie cały rok. Kwiaty będą pojawiały się cyklicznie kilka razy do roku.

spathiphyllum

Skrzydłokwiat – wymagania

Ten urokliwy gość z dalekich krajów w warunkach domowych radzi sobie znakomicie. Skrzydłokwiat jest rośliną łatwą w uprawie, odporną na choroby i szkodniki, nie wymaga od nas jakiejś szczególnej opieki. Zadowala się dostępem do światła oraz częstym i obfitym podlewaniem. ulubionym miejsce są parapety okien. Ponieważ lubi wilgotne powietrze warto go często zraszać. Nic się nie stanie złego, jeśli o zraszaniu liści zapomnimy. Okresowe zmycie liści pod prysznicem zadowoli go bardzo. Robię to co jakiś czas. Zwykle zostawiam donicę na kilka godzin w prysznicowym brodziku, aby woda swobodnie ociekła z liści oraz aby wodą silnie nasączyła się ziemia w donicy.

Bywało, że latem nie zdołałem podlać kwiatów na czas. Wakacyjne wyjazdy sprzyjają takim sytuacjom. Taka kilkugodzinna kąpiel jest – moim zdaniem – najlepszym zabiegiem pozwalającym ziemi w donicy odzyskać odpowiednią wilgotność a roślinie nabrać sił po “suszy”. Z braku dostatecznej ilości wody skrzydłokwiat więdnie. Podlanie daje szybkie rezultaty. O ile zadziałamy w porę, roślina nie zginie, mimo parodniowego przywiędnięcia. Liście, które nie wytrzymały tej ciężkiej próby (pożółkły, zbrązowiały lub uschły) trzeba wyciąć. Skrzydłokwiat szybko się odbuduje. O częstym podlewaniu powinniśmy pamiętać również w okresie grzewczym. Kwiaty na parapecie okien a grzejniki pod ich parapetami… Nam ciepło a kwiatkom… sucho.

skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat – uprawa

Ziemię zmieniam, gdy uznaję, że czas roślinę odnowić. Robię to co 2-3 lata. Donica mocno wypełniona odrostami skrzydłokwiatu to sygnał, że czas komuś dać prezent. 🙂 Nie widać tego na prezentowanych zdjęciach, ponieważ zanosiło się na deszcz, spieszyłem się  i zdjęcia zrobiłem już po rozdzieleniu kępy i przycięciu korzeni. Wypełniona gęstą kępą donica ma bardzo gęstą siatkę długich i poplątanych korzeni. Trzeba to porozrywać (dosłownie), usunąć ziemię z resztkami korzeni i mocno je przyciąć. Z dwóch mocno rozrośniętych roślin uzyskałem 25 wyrośniętych sadzonek. Do dwóch donic, wypełnionych świeżą ziemią (zwykła ogrodowa, uniwersalna), wróciło 9 z nich. Oczywiście po oczyszczeniu z resztek starych łodyg, po usunięciu starych skrajnych liści, z przyciętymi korzeniami…

skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat występuje w wielu odmianach, różniących się głównie wysokością, wielkością kwiatu oraz wielkością i kształtem liści. Wielbiciele kwiatów rosłych znajdą odmiany w odpowiednich warunkach dorastające nawet do 200 cm wysokości. Jeśli lubimy utrudniać sobie życie trzeba będzie zadbać o ziemię o odczynie lekko kwaśnym. Jakkolwiek przez 30 lat nigdy sobie tym głowy zawracałem. Nie wiem, jaką odmianę skrzydłokwiatu mam w domu. Jak widać skrzydłokwiat ma się całkiem dobrze. Oczywiście ja też przed laty dostałem go w prezencie. 🙂 Dla poprawy kondycji można stosować pałeczki nawozowe lub nawóz w płynie.

skrzydłolist

Ja tego nie robię, ale kwiaty doniczkowe warto podlewać wodą przegotowaną i odstałą. Tu akurat jestem trochę leniwy. 😉 Słucham? Oj… Trudno. Świetnie. Wiele kwiatów doniczkowych nie znosi przeciągów. Skrzydłokwiat do tej właśnie grupy należy. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Latem w ogrodzie szybko dozna poparzenia liści. W mieszkaniu zmiana miejsca pobytu nie zrobi na nim wrażenia, o ile będzie przebywał w pomieszczeniu jasnym, nieco nasłonecznionym. Lubi wodę do tego stopnie, że bywa ozdobą… akwariów.

Skrzydłokwiat – oczyszczacz powietrza

Aby roślina mogła oczyszczać powietrze, należy dbać o czystość liści. W tym celu albo nawilżamy liście zraszaczem i wycierami ściereczką, albo zmywamy z rośliny kurz pod strumieniem wody z prysznica. Jak już wspomniałem, ja stosuję metodę inwazyjną – uśmiecham się – zapewniając roślinie cykliczną porę deszczową. Skoro jest w domu, niech ma jak… w domu. Prysznic i brodzik jest do tego najlepszy, ale może być także prysznic w wannie. Nie wiem, ile w tym sprawdzonej naukowej prawdy, ale różne źródła donoszą, że skrzydłokwiat ma zdolność oczyszczania powietrza z substancji toksycznych, że usuwa zarodniki pleśni, a także zmniejsza lub eliminuje szkodliwe promieniowanie wydzielane przez liczne urządzenia i instalacje elektryczne.

Jeśli jest w tym tylko nieco prawdy, warto mieć tę roślinę nie tylko z powodu jej urody. Prawdopodobnie skuteczność wzrasta wraz z liczebnością. To może jednak tym razem prezentów nie będzie? Hm… 😀 Pazerny nie jestem, ale może tak… Hm. Jeszcze jeden? W trzecią doniczkę? Miejsce na parapecie na pewno się znajdzie.

 

Polub i podziel się treścią z innymi.

One thought on “Skrzydłokwiat? Domowy odkurzacz toksyn

  • 2023-01-10 o 14:43
    Permalink

    Ja mam spory problem z tym kwiatem. Raz jest całkowicie zielony, a często łapie to, że niektóre listki mu żółkną. Albo niektóre zielone liście na samej końcówce usychają na końcówkach. Już nie wiem co mu dolega i jak zrobić aby zawsze wyglądał pięknie. Czy stale trzeba je przesadzać do większych doniczek, czy w końcu przestaje się rozwijać, bo co jakiś czas zajmuje całą donicę i ponownie przesadzam do go większej?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

siedem − jeden =