Skrzynie ogrodowe – pochowaj co cenne i nowe!

Jesień to czas porządkowania nie tylko ogrodów, ale też balkonów, werand i tarasów. Chowamy co się da, zabezpieczamy przed deszczem, mrozami, śniegiem. Nie zawsze jest gdzie a rzeczy przybywa. Latem przyozdabiamy ogród na wszelkie sposoby. Co roku pojawiają nie tylko nowe rośliny, ale również kolejne akcesoria i sprzęty przeróżne. Odwiedzając stoiska ogrodnicze kupujemy kolejne ozdobne podpory, kratki,  donice, kwietniki, osłonki… ptaszki… Deszcz i wiatr letnią porą nie jest ich wrogiem. Problem zaczyna się z końcem lata, gdy na dworze deszcz siąpi ciągle, a w perspektywie jedynie dalszy spadek temperatury, jeszcze krótsze dni i mniej słońca. Na ratunek przychodzą nam skrytki, schowki, piwniczki, domki gospodarcze, garaże i – w najgorszym razie – korytarze. A co, jeśli mamy ogród, balkon bądź taras a schowków brak? Co jeśli na domek gospodarczy miejsca nie ma? Rozwiązaniem są pojemniki, szafy i skrzynie ogrodowe. Oczywiście, że to nic nowego. Mam na myśli jednak skrzynie do ogrodu z tworzywa sztucznego.

skrzynie do ogrodu

Skrzynie ogrodowe – zrób to sam

Czytając mojego bloga łatwo zauważyć, że jestem miłośnikiem zastosowania drewna wszędzie tam, gdzie można je wykorzystać zamiast cegieł, metalu czy plastiku. Drewno jest materiałem ogólnodostępnym, więc każdy majsterkowicz drewnianą skrzynię ogrodową mógłby wykonać sam. Ani to konstrukcja skomplikowana, ani specjalnie czasochłonna w wykonaniu. Wymaga jednak posiadania kilku podstawowych elektronarzędzi do obróbki drewna – a to już może utrudniać zadanie.

To nie jedyny problem. Drewno powinno być odpowiednio lekkie i gładkie. Czyli? Czyli zakupione w tartaku drewno powinno być poddane obróbce grubościowej, która wiąże się z wygładzeniem obrabianych powierzchni. Ten proces technologiczny podnosi jednak cenę materiałów. Zakup gotowych (obrobionych powierzchniowo) desek w sklepie stolarskim nie poprawia sytuacji. Materiały stolarskie wysoko przetworzone nie są tanie. No, ale kto upartemu zabroni. 🙂

Mając gotowy pomysł w głowie lub/i na papierze, można poprosić o docięcie zakupionych materiałów na wymiar. Wiertarka. Wkrętarka. Zaciski stolarskie. Śruby zamkowe i drewnowkręty. Impregnacja. Okucia. Zawiasy… Wszystkie potrzebne elementy można kupić. Nie będę teraz opisywał, jak samemu zrobić skrzynię na akcesoria ogrodowe. Jest to możliwe. Nie jest to tanie. Skrzynie do ogrodu z drewna być może będą tematem działu „zrób to sam”, ale o tym dopiero na wiosnę.

skrzynie na balkon

Skrzynie do ogrodu – gotowe

Po co się męczyć? Do majsterkowania potrzebny jest tak samo zapał jak i miejsce. Umiejętności też. O elektronarzędziach wspominałem. Nie masz miejsca na schowanie leżaka, krzeseł, stołu ogrodowego czy grilla? Gdzie zatem miałbyś realizować swoje stolarskie pomysły? Od lat dostępne są rozwiązanie gotowe. Bez trudu znajdziemy odpowiedni kufer, szafę lub zgrabną małą narzędziówkę.

Mimo posiadanych pomieszczeń gospodarczych rozważam zakup jednego z takich rozwiązań. Skrzynia ogrodowa sprawdzi się znakomicie jako kufer do posezonowego przechowywania m.in. poduszek, materacy oraz innych delikatnych akcesoriów z wyposażenia ogrodowego kącika wypoczynkowego. Dobrana wymiarowo skrzynia powinna pomieścić ogrodowy parasol oraz elementy huśtawki (oczywiście po rozłożeniu niektórych elementów tych urządzeń). Unikniemy zabrudzeń i rozdarć.

skrzynie na taras

Żwirek bez Muchomorka?

Jeśli mieszkasz we Wspólnocie Mieszkaniowej, nie musisz się tym w ogóle martwić, ponieważ o to zadba administrator. Jeśli masz własny dom, to na pewno już dawno przekonałeś się, że przed zimą dobrze jest zgromadzić nieco żwiru (piasku). W czystej postaci lub jako mieszanka z solą drogową, piasek będzie jedynym ratunkiem, gdy po szybkiej odwilży nocą mróz powlecze schody, przydomowe chodniki lub plac przed garażem. Nie jestem zwolennikiem soli drogowej, ale przyznaję, że są sytuacje, w których sól drogowa jest jedynym skutecznym ratunkiem. Stosuję tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy brak czasu nie pozwala zastosować rozwiązania innego.

skrzynie ogrodowe

Piasku do posypywania oblodzonych chodników, podjazdów, stopni, nie będziesz przecież przechowywał w workach, wiaderkach czy miskach. Nawet jeśli kupisz piasek budowlany (workowany) to i tak rozsądniej przesypać go do skrzyni, z której za każdym razem swobodnie dobędziesz potrzebną porcję. Drewniana skrzynia pozwala żwirowi zachować suchość. Piasek nie zamarznie. Skrzynia nie jest idealnie szczelna, żwir zatem z czasem nie zatęchnie ani nie zapleśnieje. Zima może być łagodna. Nieużywany żwir zachowa świeżość wiele lat. Żwirek zabezpieczony i tak przechowywany w garażu, w domku gospodarczym lub na zadaszony tarasie, nie będzie miał… „muchomorka”. 🙂

Ławka na balkon ze schowkiem dla lalek

kufry i szafy ogrodowe

A dlaczego nie? Dla posiadaczy balkonów idealnym rozwiązaniem mogą być gotowe skrytki wkomponowane np. w ławki, wykonane z trwałego i lekkiego tworzywa sztucznego imitującego drewno. Mając tylko balkon lub chcąc uniknąć wysiłku fizycznego (również w przyszłości) wybrałbym takie rozwiązanie. Zalety? Niewielki ciężar ławki ułatwia transport, manipulowanie, nie obciąża balkonów. Prostota montażu sprawia, że nie musimy martwić się o wsparcie techniczne fachowca. Ławki, szafy i skrzynie do ogrodu wykonane z polipropylenu zapewniają możliwość użytkowania przez dekady. Tworzywo sztuczne można czyścić zwykłymi środkami chemicznymi stosowanymi w domu.

Skrzynie na balkon, taras i do ogrodu

Skrzynie ogrodowe z polipropylenu (balkonowe, tarasowe, garażowe) pozwalają zapanować nie tylko nad bałaganem, ale zabezpieczają użytkowo cenne przedmioty (np. elektronarzędzia) przed posezonowym zniszczeniem lub uszkodzeniem. Balkon, taras czy weranda lepiej się prezentuje zimą bez pustych donic, osłonek, porozrzucanych zabawek lub drobnego sprzętu ogrodniczego. Nie powinniśmy przypominać sobie o tych rzeczach dopiero wiosną. Nie będziemy zdziwieni, że tak szybko poszarzały, popękały lub pokryły się korozją. W garażu porządek też zaprowadzić można.

Uporządkowany jesienią ogród, mimo braku kwiatów i na wielu roślinach liści, zimą wygląda znacznie przyjemniej. Sprawdź w sklepie internetowym, jakie skrzynie ogrodowe są dostępne, w jakich cenach oraz które z nich będą odpowiednie dla Ciebie. Ogród jest wizytówką Twojego domu. Balkon jest wizytówką Twojego mieszkania. Jak cię widzą tak cię piszą! Słucham? Tak! No, właśnie! Zupełnie odwrotnie niż na FaceBooku. Da się zauważyć w przypadku niektórych znajomych, prawda? 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × 2 =

Więcej w Dom i Ogród
Październik się zaczyna – kominek i pierzyna

Ogród w październiku wygląda nieco dziwacznie - wszędzie tam, gdzie...

muchomor czerwony
Wrzesień w wiejskim ogrodzie. Czy kret ma nosa?

Wrzesień? Na wsi pod lasem mamy już jesień. Co prawda...

Zamknij