Włączniki światła – wygląd, rodzaje, zasady montażu

Instalacja elektryczna budynku to nie tylko układ przewodów, który umożliwia przepływ prądu do odbiorników końcowych, ale także cały osprzęt niezbędny do sterowania jego przepływem, a co za tym idzie urządzeniami elektrycznymi i oświetleniem. Ważnym, ale często niedocenianym elementem instalacji pozostają włączniki światła. Istotny jest zarówno ich wygląd, jak i funkcje oraz możliwości, jakie stwarzają dla użytkowników.

Włączniki elektryczne, a właściwie łączniki elektryczne – bo tak nazywamy fachowo osprzęt, będący przedmiotem naszych rozważań – mogą być zróżnicowane pod względem funkcjonalności oraz wyglądu. Wielu użytkowników decyduje się na klasyczne i powszechnie znane rozwiązania, zapominając, że na rynku mamy też sporo nowości. Zamiast tradycyjnych, wciskanych włączników, można się zdecydować na osprzęt dotykowy.

Włączniki klasyczne i dotykowe

Wybór konkretnych włączników, sposób ich włączania oraz design zależy w dużej mierze od stylu aranżacji mieszkania. W pomieszczeniach nowoczesnych, wykorzystujących najnowsze technologie oraz inteligentne instalacje coraz częściej spotykamy się z rozwiązaniami, jakie oferuje sklep Gajwer.pl. Dostępne w jego asortymencie dotykowe łączniki elektryczne cechują się funkcjonalnością oraz wysoką estetyką. Wykonane z dobrej jakości szkła prezentują się bardzo efektownie i gwarantują trwałość osprzętu.

Włączniki dotykowe cechuje minimalistyczny, a zarazem bardzo elegancki wygląd. Taki element doskonale sprawdzi się w nowoczesnych, cechujących się prostotą, a zarazem wysokim standardem mieszkaniach. Świetnie wkomponuje się w całą aranżację i podniesie atrakcyjność wnętrza.

wyłączniki światła

Rodzaje włączników elektrycznych

Planując instalację elektryczną, należy pamiętać, że wybór włączników jest bardzo szeroki i wcale nie chodzi tu wyłącznie o ich wygląd, ale o rodzaj, który decyduje o ich sposobie działania. Co warto o nich wiedzieć? Oto najważniejsze informacje:

 • Włączniki jednobiegunowe
  To z nimi mamy najczęściej do czynienia w naszych domach. Charakteryzuje je jeden przycisk, który stosuje się do sterowania pojedynczym obwodem.
 • Włączniki dwubiegunowe
  Charakteryzuje je jeden przycisk, jednak stosowane są do jednoczesnego sterowania dwoma obwodami.
 • Włączniki świecznikowe
  W tym przypadku występują najczęściej dwa przyciski. Włączniki świecznikowe znajdują zastosowanie do sterowania grupami źródeł światła, gdzie każda grupa jest sterowana przez osobny przycisk. Spotkamy się z nimi między innymi w przypadku żyrandoli.
 • Włączniki schodowe
  W tym przypadku stosuje się dwa takie same włączniki, które służą do sterowania jednym obwodem instalacji elektrycznej. Takie włączniki pracują w parach, a wykorzystywane są  między innymi na klatkach schodowych, do oświetlenia przedpokoju albo długiego korytarza.
 • Włączniki krzyżowe
  Stosowane są razem z włącznikami schodowymi, a dokładniej pomiędzy nimi. Znajdują zastosowanie na kondygnacjach pośrednich albo półpiętrze. Włączniki krzyżowe dają możliwość sterowania oświetleniem z kilku (więcej niż dwóch) miejsc.

W przypadku włączników warto też zwrócić uwagę  na możliwości, jakie dają ściemniacze światła. Regulacja natężeniem światła to duży atut w nowoczesnych wnętrzach. Umożliwia dostosowanie jego natężenia do aktualnych potrzeb użytkownika i stworzenie odpowiednich warunków do pracy albo takich, które sprzyjają relaksowi lub… romantycznym spotkaniom.

Warto też zwrócić uwagę na możliwość zdalnego sterowania oświetleniem. Taką zaletę zyskujemy dzięki włącznikom z pilotem.

Sposób montażu

W mieszkaniach montuje się włączniki wewnątrz pomieszczenia przy jego wejściu. Standardowo montaż odbywa się po stronie klamki, na wysokości od 1,2 do 1,5 m licząc od podłogi. To najczęściej spotykana i wygodna dla większości osób pozycja. Dopuszcza się też możliwość montażu na wysokości opuszczonej w dół ręki, co pozwala na samodzielne włączanie i wyłączanie światła przez dzieci. Wybierając dogodną wysokość montażu, warto ustalić jednakową zasadę dla całego mieszkania.

W niektórych przypadkach montaż włączników odbywa się nie wewnątrz pomieszczenia, a przed wejściem do niego, czyli zazwyczaj w przedpokoju. Taka zasada dotyczy łazienek, toalet oraz innych pomieszczeń, które nie mają otworów okiennych.

W pomieszczeniach, w których panuje wyższa wilgotność, stosuje się włączniki elektryczne posiadające IP44, czyli charakteryzujące się wyższą wodoszczelnością. Pamiętajmy też, że w pomieszczeniu może być więcej źródeł światła, a to oznacza zazwyczaj więcej włączników. Przykładem jest łazienka, gdzie poza oświetleniem ogólnym stosuje się też oświetlenie w okolicy lustra. W niektórych pomieszczeniach użytkownicy sterują kilkoma obwodami. Można wtedy zastosować osprzęt modułowy, który wykorzystuje wspólny mechanizm do montażu i daje możliwość osłonięcia go ozdobną ramką. Dzięki temu wszystkie elementy osprzętu elektrycznego zyskują spójny wygląd, a wnętrze prezentuje się estetycznie i zyskuje na funkcjonalności.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 − 7 =

Więcej w Dom i Ogród
fotoreprodukcje na płótnie
Coś na ścianę? Fotoreprodukcje na płótnie

Jak wielu jest miłośników sztuki? Ilu spośród nas stać na...

lampy wiszące
Co masz pod sufitem?

Początek maja nam się nie udał. Wizyta na wsi skrócona...

Zamknij