Workowany ekogroszek z darmową dostawą do domu?

Raczej nie zaprzątamy sobie głowy kolejnym sezonem grzewczym w trakcie letnich wakacji. Mojemu sąsiadowi sen z powiek spędza jednak wydatek związany z zakupem opon zimowych. Ostatnio dokonał odkrycia, że zima trwa tylko trzy miesiące i teraz zastanawia się, czy cztery opony warto kupić w wersji całorocznej. 🙂 Przyznam się, że pierwszy raz jestem w sytuacji, że w lipcu moja drewutnia załadowana jest tylko w połowie. Wiosna upłynęła w warunkach samoizolacji, więc czuję się usprawiedliwiony. Lato dopiero się zaczęło. Lipiec spędzam na wsi. Zaopatrzeniem drewutni w opał zajmę się w sierpniu. Koronawirus pomieszał szyki wszystkim. I chyba wszyscy odkryli, że omal wszystko można kupić nie wychodząc z domu. Dzisiaj garść informacji na temat taniego paliwa stałego jakim jest ekogroszek i możliwościach jego zakupu w sklepach internetowych.

Węgiel przywieźli

Ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny – to główne paliwa kopalne, bez których współczesna cywilizacja nadal obejść się nie może. Trudno sobie wyobrazić świat bez ich wydobycia i bez przemysłu, który jest nimi napędzany. Podobnie trudno wyobrazić sobie los ludzi żyjących z istnienia tego przemysłu. Paliwa kopalne nadal wykorzystujemy do ogrzewania domów i mieszkań. Według prognoz niektóre z nich niebawem wyczerpią się lub ich wydobycie przestanie być opłacalne. Świat upora się i z tym problemem, jako że od niepamiętnych czasów matką wynalazków była, jest i będzie potrzeba. I ta potrzeba sprawiła, że już idzie nowe, ale o tym innym razem.

Mając dom ogrzewany własnym piecem, stoimy przed koniecznością albo zrobienia zapasu opału, albo znalezienia wygodnego źródła jego stałych dostaw. Zarówno drewno kominkowe jak i np. ekogroszek można zamawiać partiami, dzięki czemu unikamy konieczności magazynowania. Nie musimy mieć przewiewnych obiektów z zadaszeniem (drewutni) lub suchych i dobrze wentylowanych pomieszczeń (piwnic). O zakupie drewna do kominka już kiedyś pisałem i do tematu jeszcze wrócę. Te metry przestrzenne… 🙂 Tego kłopotu nie mają posiadacze nowoczesnych kotłów grzewczych na ekogroszek. Ten rodzaj paliwa stałego sprzedawany jest w workach pakowanych po 25kg, zapewniających komfort transportu oraz ew. konieczność przechowywania.

węgiel

REKLAMA

Ekogroszek – co to?

Ekogroszek jest produktem uzyskiwanym z węgla kamiennego lub brunatnego. Od typowego węgla odróżnia go jednak lepsza kaloryczność oraz znacznie mniejsza zawartość substancji szkodliwych. Ekogroszek – jak zapewniają producenci – produkowany jest z wyselekcjonowanych partii węgla o bardzo niskiej zawartości siarki oraz składników niepalnych. Wszystko to sprawia, że ekogroszek jest paliwem wysoce energetycznym, o niskiej emisji zanieczyszczeń w spalinach, pozostawiającym znikomą ilość popiołu. Jakim utrapieniem jest popiół wie każdy, kto np. postanowił pozbyć się sterty dokumentów, wrzucając je do kominka lub choć raz palił w nim drewnem wilgotnym. Więcej utrapienia z popiołem mają tylko posiadacze tradycyjnych pieców opalanych węglem.

Ogrzewanie domu węglem w postaci wysokokalorycznego i mało zanieczyszczonego ekogroszku jest relatywnie tanie i niekłopotliwe. Kotły na ekogroszek wyposażone są retortę oraz automatyczny podajnik. Spalane paliwo musi mieć określone uziarnienie i ta selekcja odbywa się już na etapie produkcji ekogroszku. Sprzedawany ekogroszek ma wielkość ziaren od 5 do 25 mm. Najbardziej kaloryczny ekogroszek ma ziarna wielkości 13-25 mm. W zasobniku podajnika mieści się kilka worków ekogroszku, co wystarcza na kilka dni pracy kotła. Dzięki automatyzacji uzupełnianie może odbywać się cyklicznie. Obsługa kotłów na ekogroszek nie jest pracochłonna, ale trzeba pamiętać o prawidłowej konserwacji urządzenia po sezonie grzewczym.

Zakupy przez Internet

Jakość ekogroszku dostępnego na rynku jest różna. Wybierając ekogroszek warto zatem zwrócić uwagę na jego parametry. Ważna jest zawartość siarki (powinna być poniżej 1%), niska zawartość popiołu (poniżej 12%), niska wilgotność (poniżej 10%) oraz wysoka wartość opałowa (20-30 MJ/kg). Nie poleciłbym zakupu ekogroszku luzem, albowiem narazimy się na utratę jego cennych parametrów. Ekogroszkowi kupionemu i składowanemu luzem grozi zawilgocenie i rozkruszenie. Ekogroszek pakowany w specjalnych workach po 25 kg zabezpieczony jest przez utratą tych cennych właściwości. Składowanie ekogroszku zakupionego w opakowaniach jest wygodne i bezpieczne.

Cena ekogroszku ma znaczenie, ale gospodarski rozsądek powinien wziąć górę. Kupując ekogroszek powinniśmy pamiętać, że jego jakość musi być utrzymana do momentu spalenia w kotle. Nawet najlepsze kotły stracą na wydajności, jeśli spalane paliwo nie będzie posiadało parametrów wskazanych przez producenta. Tani ekogroszek najczęściej wpływa na wzrost kosztów ogrzewania. Niższa jakość opału wymaga spalenia jego większej ilości, ale to nie jest jedyny kłopot. Złe parametry ekogroszku wpływają na szybkie pogarszanie się stanu technicznego elementów kotła z korozją włącznie. Nie róbmy problemów sobie sami…

Cena a jakość

Powszechna dostępność ekogroszku w sklepach internetowych tej branży sprawia, że możemy być klientem wymagającym, a więc robić zakupy tylko tam, gdzie mamy gwarancję dobrego paliwa, stałość oferty oraz darmową formę dostawy. Dobrej jakości ekogroszek jest nie tylko gwarantem prawidłowej pracy kotła, ale przede wszystkim zapewnia efektywne ogrzewanie domu. O to chodzi? Raczej. Wszystkim martwiącym się o środowisko puste worki po ekogroszku przydadzą się jako worki na odpady, których każde gospodarstwo domowe produkuje dostatek. Więcej o kotłach, piecach i kominkach w kolejnych artykułach.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

szesnaście + dziesięć =