Fotele z pnia dębu

Drewno wykorzystujemy od niepamiętnych czasów. W epoce drewna trwamy do dziś. Mimo że aktualnie sporą popularnością cieszą się produkty z technorattanu, uważam, że meble ogrodowe z drewna nigdy z użycia nie wyjdą. Trwałością nie dorówna im ani plastik, ani technorattan. Plastik jest trwały tylko w postaci śmieci. Technorattan? Hm. Meble ogrodowe z litego drewna to produkt dla ceniących jego nieprzemijającą urodę oraz trwałość. Wydobyć drzemiące w pniach naturalne piękno jest niezwykle trudno. Najpierw trzeba je dostrzec. Wśród mebli ogrodowych wykonywanych przez rzemieślników znajdziemy prawdziwe dzieła sztuki. Bo jak nazwać fotele z pnia dębu, które tu zaprezentuję?

Pan Siekierka w trakcie pracy

REKLAMA

Artysta czy rzemieślnik?

Wikipedia informuje, że artysta – twórca tym różni się od rzemieślnika – odtwórcy, że swoje dzieła tworzy w oparciu o własną koncepcję, nadając im niepowtarzalny charakter. (…) Granica między rzemiosłem a sztuką (a więc też między artystą a rzemieślnikiem) jest nieostra, o czym świadczą choćby terminy “rzemiosło artystyczne” czy “sztuka użytkowa”. (…) Artystą może być każdy, bez względu na stopień profesjonalizmu w uprawianiu jakiejkolwiek sztuki. (…) Rodzi się pytanie, czy wykonując meble ogrodowe z pnia dębu, tylko odtwarzamy piękno tkwiące w tej rzeczy (piękno niejako dane przez naturę), czy jednak z tej rzeczy tworzymy coś zupełnie nowego?

Mój sąsiad twierdzi, że piękno tkwi w naturze wszystkiego, lecz nie wszystko pięknie nam się podoba. Hm. Pięknie. Czy taka teoria może się komu spodobać? Jak wiecie mam specyficznego sąsiada. W dalszych rozważaniach nie pomogę. Z odpowiedziami na te trudne pytania musicie poradzić sobie sami. 🙂 Ale już poważnie.

Fotele z pnia dębu – dzieło nie tylko z natury

Fotografie i zaprezentowane na nich fotele są ponumerowane, ale, oprócz numeru, każdy fotel ma swoją nieoficjalną nazwę, nadaną mu przez twórcę. Nie jest to jednak nazwa handlowa. Podczas wielogodzinnych zmagań z wielkim klocem twardego drewna emocji nie brakuje. Coś o tym wiem. 😉 Nadane fotelowi “imię” może zbyt trafnie odzwierciedlać emocje twórcy. Aż tak intymne imię fotela nabywcy spodobać się nie musi. Oczywiście żartuję! Wszelako niektóre fotele naprawdę nie są bezimienne lub bezimiennymi być nie powinny. Jeśli któryś z foteli kupię to na pewno sam nadam mu jakieś.

Jeśli ktoś chce popróbować swoich sił, może zacząć od wykonania prostych mebli ogrodowych z drewna sosnowego. Jak zrobić meble do ogrodu samodzielnie, opisałem jakiś czas temu. Nawet z tak lekkim drewnem praca nie jest lekka, ale o tym trzeba się samemu przekonać.

Fotele z pnia dębu

Fotele z pnia dębu – piękno dla pokoleń

Prezentowane fotele wykonane są z dębiny (1,2,3), buczyny (4) oraz pnia jesionowego (5,6,7,8). Dzięki taki materiałom są solidne, wygodne i trwałe. Fotele z jednego kolca drewna idealnie nadają się do ogrodowej wiaty, altany, na taras, werandę lub do sali biesiadnej czy salonu z kominkiem. Może to być swoisty tron dla gospodarza domu! Każdy z prezentowanych foteli to nie tylko przepiękna ozdoba, ale w pełni funkcjonalny fotel o oryginalnej bryle, uformowanej przez naturę a wydobytej staraniem artysty – rzemieślnika. Wykorzystane w meblach drewno było odpowiednio długo sezonowane. Po kilkukrotnym zabezpieczeniu odpowiednimi impregnatami fotele na pewno posłużą następnym pokoleniom.

Fotele z pnia dębu

Fotele z pnia dębu – natura jest piękna

Wiemy, że drewno dębowe jest bardzo trwałe. Meble ogrodowe wykonane z dębiny zatem też mają zagwarantowaną długowieczność. Warunkiem długowieczności mebli ogrodowych jest prawidłowa impregnacja drewna. Jeśli meble będziemy użytkować z poszanowaniem, jeśli będziemy je przechowywać w odpowiednich warunkach (w domu lub pod dachem) – będą z nami długo. Dębina jest najlepszym rozwiązaniem, gdy zależy nam na trwałości. Dobrym materiałem jest także buczyna i jesion. Drewno widoczna na zdjęciach było szlifowane i polerowane, więc o estetykę martwić się nie musimy.

Obróbka dębiny jest ciężką pracą. Z pnia trzeba zedrzeć korę i wszelkie jej resztki. Wszelkie zakamarki musimy oczyścić, usunąć ostre krawędzie. Pracy jest dużo i trzeb ją wykonać starannie. Taki kawał dębiny swoje waży. Drewno jest bardzo twarde i stawia opór. Można się o tym przekonać nie tylko w trakcie cięcia pilą spalinową czy wiercenia wiertłem. Podczas rąbania siekierą dębiny na opał, spod jej ostrza iskry polecą nie raz. I nie szkodzi, że drewno jest mokre.

Fotele z pnia dębu

Przed zabarwieniem fotele zabezpieczono chemicznymi preparatami, chroniącymi przed grzybami, pleśnią i szkodnikami. Fotele z pnia dębu i pozostałe dwukrotnie zakonserwowano olejem bezbarwnym. Przed dostawą lub odbiorem zaplanowane jest kolejne olejowanie. Zabieg ten sprawia, że drewno nie tylko odzyskuje świeży wygląd i intensywny kolor, ale jest już zakonserwowane prawidłowo.

Fotele z pnia dębu – meble nie tylko ogrodowe

Zainteresowanych przedstawionymi w tym artykule produktami rzemieślniczymi z litego drewna zapraszam do kontaktu e-mailowego: wiejskomiejski@gmail.com lub proszę kontaktować się na facebooku. Możliwe warianty dostawy: #1) przedmioty o małych gabarytach – wysyłka kurierem; #2) w przypadku przedmiotów dużych i ciężkich (stoły, ławy, fotele z pnia) – możliwe zorganizowanie indywidualnej dostawy z rozładunkiem i wniesieniem (koszty zależnie od miejsca dostawy); #3) odbiór osobisty.

Meble dębowe z pnia dębu

Na fotografii powyżej widzimy piękny zestaw mebli z litego drewna na taras lub do salonu (izby) z kominkiem, składający się z: #1) jesionowego fotela nr 7 (w innym ujęciu jest widoczny na przedostatniej fotografii) oraz #2) okazałej jesionowej ławy, wykonanej z grubego plastra pnia, osadzonego na trzech stalowych nogach, z możliwością ich wypoziomowania (u dołu każdej stopu śruba do regulacji i niwelacji drobnych nierówności podłoża, np. w przypadku nierówności podłoża z kostki brukowej).

Meble dębowe z pnia – Pan Siekierka zaprasza!

Ten i inne zestawy mebli ogrodowych z pni dębowych lub z innych gatunków drewna zaprezentuję niebawem dokładnie. Będą podane wymiary, będzie więcej szczegółów (można o nie pytać), będzie też więcej innych produktów mniejszych gabarytowo. W kolejnych artykułach pojawią się piękne dębowe (i nie tylko dębowe) świeczniki, wieszaki, patery, kwietniki i sporo innych rzemieślniczych wyrobów z drewna i stali. Jeśli jesteś zainteresowana(y) którymś z prezentowanych tu wyrobów, zapytaj o jego dostępność, możliwości dostawy i cenę. Pisz na adres e-mail: wiejskomiejski@gmail.com

Sezon na piękne i solidne rzemieślnicze meble z pni i litego drewna trwa cały rok! Każdy z prezentowanych tu mebli jest unikatowy, więc nie zwlekaj z decyzją, jeśli “widzisz go” w swoim otoczeniu. Pan Siekierka ZAPRASZA do kontaktu!

 

 

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

szesnaście − czternaście =