Ile kosztuje ocieplenie domu w 2022 roku?

Profesjonalnie wykonane ocieplenie domu pozwala ograniczyć straty ciepła, co z kolei przekłada się na niższe koszty utrzymania budynku. Do tego dochodzą jeszcze kwestie ekologii. Ile trzeba zapłacić za ocieplenie domu w nowym roku

Coraz częściej słyszymy i czytamy o tzw. rachunkach grozy za ogrzewanie. Wzrost cen gazu wyniósł w 2022 roku 41%, a energii elektrycznej – 37%. W nie lepszej sytuacji są osoby ogrzewające domy węglem. W ostatnich miesiącach jego ceny wzrosły nawet o 40%. To wszystko oznacza, że nie ma już taniego ogrzewania, jeśli nie zainwestuje się w panele fotowoltaiczne i pompę ciepła. To jednak niemała inwestycja, szczególnie w przypadku drugiego ze wskazanych rozwiązań. Na początek o wiele tańsze będzie po prostu ocieplenie domu. Od tego warto zacząć.

Wełna czy styropian – co wybrać?

Gdy zdecydujemy się na ocieplenie domu, jedną z ważniejszych kwestii będzie wybór najlepszego materiału izolacyjnego. Do wyboru jest wełna mineralna lub styropian. Co jest lepszym rozwiązaniem? Sprawdźmy!

Wełna mineralna powstaje z naturalnego surowca, a styropian to sztuczny polistyren. Wełna mineralna jest idealna do wypełnienia konstrukcji drewnianych i stalowych oraz zapewnia dobrą ochronę przeciwpożarową. Świetnie izoluje termicznie i akustycznie.

Styropian jest za to idealny do izolowania podłóg na gruncie, ocieplania ścian fundamentowych i piwnic. W rzeczywistości zarówno styropian, jak i wełna mineralna bardzo dobrze sprawdzają się przy ocieplaniu domu. Wybór materiału izolacyjnego najlepiej skonsultować z wykonawcą, który dobierze materiał do potrzeb konkretnego budynku.

Ile trzeba wydać na ocieplenie domu?

Ocieplając dom, izoluje się nie tylko ściany, ale i dach, podłogi oraz piwnicę. Trzeba to wziąć pod uwagę przy wyliczaniu kosztów. Cena będzie zależała także od przyjętej technologii. Na jaki zatem koszt się przygotować?

Trzeba policzyć wydatki na zakup materiału izolacyjnego, zaprawy klejącej, siatki, kleju oraz tynku. W przypadku domu o powierzchni 100 mkw. przy wełnie mineralnej koszt końcowy nie powinien przekroczyć 18 000 zł, a w przypadku styropianu – 12 000 zł. Nie jest to mały wydatek, ale na ocieplaniu domu nie warto oszczędzać.

Jak sfinansować ocieplenie domu?

Koszt ocieplenia nie jest niski, dlatego istotnym staje się pytanie, jak sfinansować taki wydatek. Możliwości są różne. Najlepsza opcja to skorzystać z własnych zasobów finansowych, a więc z oszczędności.

Niestety, nie każdy dysponuje poduszką finansową, dzięki której mógłby sfinansować nie tylko drobne niespodziewane wydatki, ale i większe remonty. Czy opłaca się wtedy poczekać z ociepleniem budynku? Z badania Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) wynika, że 37% Polaków oszczędza właśnie na remonty. W przypadku ocieplenia domu warto jednak działać szybko – jeszcze przed sezonem grzewczym. Warto wziąć wtedy pod uwagę pożyczkę.

– Z raportu przygotowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, którego jesteśmy członkiem, wynika, że obecnie ponad 32% Polaków jest gotowych ponieść wydatki na remont domu. Jednocześnie prawie 52% deklaruje możliwość sfinansowania remontu kredytem lub pożyczką – zwraca uwagę ekspert marki hapipozyczki.pl. – Jeśli ktoś chce pożyczyć pieniądze przez Internet i bez skomplikowanych formalności, powinien wziąć pod uwagę pożyczkę na raty. W ten sposób można pożyczyć nawet kilka tysięcy złotych i spłacać je kilkadziesiąt miesięcy. Do tego da się łatwo dostosować wysokość raty do własnych możliwości finansowych, odpowiednio wydłużając okres spłaty – podkreśla ekspert.

Ocieplenie domu – dlaczego warto?

Czy rzeczywiście warto podjąć decyzję o ociepleniu domu? Zdecydowanie. To rozsądna decyzja z co najmniej dwóch powodów – ekonomicznego i ekologicznego. Zacznijmy od pierwszego.

Większość Polaków odczuła, że ceny nośników energii rosną w zastraszającym tempie i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to skończyć w najbliższym czasie. Termoizolacja domu pozwala znacznie ograniczyć utratę ciepła przez ściany i strop. Wysoka utrata ciepła oznacza zimą, że urządzenia grzewcze muszą pracować niemal nieustannie i na najwyższych obrotach, żeby utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach. To oznacza z kolei wyższe rachunki za ogrzewanie. Niższe zużycie energii to mniejsze koszty utrzymania domu. Można je zredukować od 30% do nawet 74%. Do tego nie można zapomnieć o kwestiach ekologii. Mniej zużytej energii to mniej wyemitowanych do atmosfery szkodliwych związków, mniej zużytych paliw kopalnianych itd.

Ocieplenie domu nie jest małą inwestycją, ale bardzo potrzebną. Warto ponieść koszt takiego remontu, żeby skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Warto pamiętać, że dzięki ociepleniu budynku można go także skutecznie wyciszyć. To szczególnie ważne w przypadku domów znajdujących się w pobliżu popularnych dróg.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. „Pożyczka Długoterminowa” trwa od 01.07.2021 i dotyczy pożyczki przez Internet od 2000 zł do 15000 zł, spłacanej od 12 do 36 miesięcy, dostępna jest dla Nowych Klientów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,80%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 15000 zł, całkowita kwota do zapłaty 17268 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 2268 zł (w tym prowizja 1701 zł, odsetki 0 zł, opłata hapiserwis 567 zł), 35 miesięcznych równych rat w wysokości 479,67 zł, ostatnia 36 miesięczna rata w wysokości 479,55 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki Długoterminowej. „Pożyczka Długoterminowa” zajęła 1 miejsce w rankingu pożyczek ratalnych wg. TotalMoney.pl oraz 2 miejsce w rankingu wg. Loando.pl. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery + dziewiętnaście =