Jak uprawiać i pielęgnować dalie

Dalie to kwiaty, które w ogrodzie prezentują się naprawdę okazale. I wbrew pozorom nie są trudne w uprawie. Należy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby przez kilka lat cieszyć się wspaniałymi kwiatami.

Gdzie uprawiać dalie?

Dalie to byliny, które pochodzą z Ameryki Centralnej. Ich wierzchołki obumierają zimą i ponownie kiełkują wiosną. Są popularne ze względu na długi okres kwitnienia, który trwa aż do pierwszych przymrozków. Ich bulwy są niezwykle delikatne i, niestety, nie są w stanie przetrwać mrozów. Dlatego bardzo ważne jest, aby wykopywać je z gruntu i na zimę umieszczać w doniczkach.

Rośliny najlepiej rosną na żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie, która powinna być wilgotna i jednocześnie przepuszczalna. Ich delikatne bulwy mogą zgnić, więc należy uważać na przemoczenie ziemi. Zdecydowanie preferują stanowiska nasłonecznione, aczkolwiek można je posadzić w miejscach osłoniętych. Ten gatunek kwiatów jest toksyczny zarówno dla psów, jak i kotów. Dlatego najlepiej sadzić dalie z dala od miejsc, do których zwierzęta mają dostęp.

Jak wybrać dalie?

Najprostszym sposobem jest zakup rośliny w doniczce, która jest już gotowa do sadzenia. Jeżeli zdecydujemy się na bulwy, należy pamiętać, że dalia będzie wymagać stanowiska w ogrzewanej szklarni lub na parapecie wewnętrznym. Bulwy muszą być zdrowe, twarde, bez plam gnicia i pleśni. Podczas wyrastania należy bardzo uważać, aby ich nie przemoczyć. Tak przygotowane bulwy spod osłon wysadza się do ogrodu na przełomie maja i czerwca, kiedy gleba jest już ogrzana. Po wykiełkowaniu trzeba je podlewać co najmniej raz w tygodniu. Potem stopniowo zwiększa się nawadnianie do dwóch razy w tygodniu lub częściej podczas okresów suszy. Gdy bulwy wykiełkują, górną łodygę należy przyciąć na wysokości 20 cm, aby pobudzić wypuszczanie kwiatów. Ostatecznie, jeśli w domu nie ma miejsca na postawienie doniczek, można spróbować wiosną wsadzić bulwy bezpośrednio do ziemi.

Inną metodą jest wysiew dalii z nasion. Jednak nie tylko trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale też posiadać czas i odpowiednią wiedzę na temat tego rodzaju uprawy. Nasiona wysiewa się w okresie od lutego do kwietnia pod osłonami. Należy je wysiewać na głębokość 0,5 cm w tacach z wilgotnym kompostem. Następnie trzeba je postawić w ciepłym miejscu, około 15-20°C i dbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Gdy sadzonki są wystarczająco duże trzeba przesadzić je do małych doniczek. Ziemię, w której będzie rosła dalia, warto obsypać torfem, trocinami lub po prostu piaskiem.

Jak dbać o dalie?

Dalie lubią podlewanie, dlatego nie można im żałować wody. Rośliny te preferują wilgotną glebę, dlatego nawadnianie raz w tygodniu to minimum. Jeżeli kwiat stoi w doniczce, może być konieczne codzienne, głębokie podlewanie. Liście zawsze powinny być suche, co zapobiegnie chorobom i rozwojowi szkodników. Wszystko oczywiście z rozsądkiem, aby nie doprowadzić do zgnicia delikatnych bulw. Aby pobudzić kwitnienie, stosuje się nawóz płynny bogaty w potas. Raz lub dwa razy w miesiącu można zastosować nawóz płynny o niskiej zawartości azotu.

W celu zachęcenia rośliny do wytwarzania większej liczby pąków należy regularnie przycinać martwe pędy. Dzięki temu rośliny włożą całą swoją energię w wytwarzanie kwiatów, a nie nasion. W przypadku dużych okazów niezbędny będzie zakup i umocowanie wsporników, np. kijków bambusowych. Bez tego duże dalie pod wpływem ciężaru kwiatów zaczną uginać się w kierunku ziemi. Największym zagrożeniem dla dalii są skorki i ślimaki. Dlatego obszar wokół dalii powinien oczyszczany z przekwitłych kwiatów i liści.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 − 2 =