Blacha trapezowa na dach – rodzaje, zastosowanie i koszty

Na rynku jest dostępnych wiele materiałów, które można wykorzystać jako poszycie dachowe. Materiał wykorzystany do obicia konstrukcji dachowej powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj cechy charakterystyczne blachy trapezowej.

Odpowiednie zabezpieczenie drewnianej konstrukcji to podstawa, aby zyskać pewność, że zbudowany dach zachowa swoją trwałość i stabilność na wiele lat. Wybór poszycia dachowego jest także ważny ze względów estetycznych. Kiedy liczy się bezpieczeństwo, trwałość i łatwość układania blacha trapezowa będzie strzałem w dziesiątkę!

Właściwości blachy trapezowej – co warto wiedzieć o tym materiale?

Choć na rynku są dostępne różne rodzajem surowców wykończeniowych na dachy, to jednak blacha trapezowa zasługuje na szczególną uwagę. Cechy wyróżniające blachę trapezową spośród innych materiałów wykończeniowych na dachy to:

  • prosty montaż,
  • wysoki poziom wytrzymałości – brak ryzyka uszkodzenia mechanicznego,
  • są bardzo lekkie, przez co można je montować również na słabszej więźbie
  • wielowarstwowa konstrukcja – ocynk, alucynk, powłoki lakiernicze.

Warto też zaznaczyć, że blacha trapezowa jest stosunkowo tania w zakupie, co sprawia, że wręcz deklasuje inne materiały dostępne na rynku. Bez problemu można ją zastosować na dachach o spadzie od 9%, a więc na prawie płaskich konstrukcjach.

Zastosowanie blachy trapezowej w praktyce

Blacha trapezowa dzieli się na dwa rodzaje: elewacyjna, czyli osłonowa oraz dachowa, czyli konstrukcyjna. Ta pierwsza znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki i charakteryzuje się sztywnością i lekkością. Co więcej, stanowi idealną warstwę chroniącą termoizolację przed oddziaływaniem szkodliwych czynników atmosferycznych.

Blacha trapezowa konstrukcyjna stanowi integralny element poszycia dachowego. Ze względu na wysoki poziom sztywności świetnie nadaje się do budowy domów, obiektów przemysłowych, hal produkcyjnych, a także magazynów. Inne możliwości zastosowania blachy trapezowej to:

  • osłony elewacyjne,
  • nadbudówki do nieruchomości,
  • ogrodzenia,
  • wiaty garażowe,
  • pokrycia wiatrołapów.

Jeśli szukasz materiału, który świetnie sprawdzi się nie tylko jako nowoczesne poszycie dachowe, koniecznie postaw na blachę trapezową. Materiał zamawiaj tylko od sprawdzonego producenta. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że dach lub inna konstrukcja zachowa swoją trwałość na lata.

Dlaczego warto zainwestować w blachę trapezową?

Jest wiele powodów, dla których warto podjąć decyzję o zakupie blachy trapezowej na wykończenie nieruchomości, hali przemysłowej lub innej konstrukcji. Ten materiał zachowuje swoją trwałość nawet przez 60 lat.

Co więcej, blacha jest wytrzymała mechanicznie, nie koroduje, a także jest relatywnie tania – w porównaniu do innych materiałów dostępnych do stworzenia poszyć dachowych. Warto też dodać, że arkusze trapezowej blachy można wykorzystać wszędzie tam, gdzie nie da się zamontować ciężkich elementów poszyć dachowych.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − 5 =