Kosz zlewowy – co warto wiedzieć?

Twój dom ma dach z attyką? Na pewno wygląda wspaniale. Balustrada, ażurek czy dekoracyjna ścianka są niewątpliwą ozdobą budynku, jednak utrudniają odpływ wody z dachu, zwłaszcza podczas intensywnych opadów deszczu. Podobna sytuacja może wystąpić na tarasie. Rozwiązaniem problemu jest kosz zlewowy do odwodnienia płaskich dachów i tarasów. Sprawdź, dlaczego warto się na niego zdecydować i jak dokonać najlepszego dla siebie wyboru.

Zamontowany na dachu kosz zlewowy umożliwi zebranie wody z płaskiego dachu, który ozdobiony jest attyką. Attyka to dekoracyjne zwieńczenie elewacji, znajdujące się ponad gzymsem budynku i osłaniające dach. Może przybrać formę balustrady lub dekoracyjnej ścianki czy też ozdobnych sterczyn. Attyka zdecydowanie podnosi walory estetyczne budynku, lecz jednocześnie utrudnia swobodny odpływ deszczówki.

Na dachach płaskich ozdobionych attyką warto zamontować kosz zlewowy. Kosz taki ma formę niewielkiego metalowego pojemnika, który przechwytuje deszczówkę, a następnie odprowadza ją do podłączonej od spodu rury spustowej. Dzięki temu woda stopniowo spływa przez rurę nawet podczas obfitych opadów deszczu, a nie przelewa się przez fasadę domu.

kosze zlewowe

REKLAMA

Kosz zlewowy – jaki wybrać?

Na rynku dostępne są kosze zlewowe w różnych kształtach i rozmiarach, wykonane z rozmaitych rodzajów materiałów. Dzięki temu można dopasować najlepszy model do swojego dachu tak, by kosz był nie tylko funkcjonalnym elementem usprawniającym działanie systemu rynnowego, ale również estetyczną ozdobą.

Dobór odpowiedniego kosza jest niezwykle istotny. Jego kształt oraz wymiary muszą być dostosowane do konstrukcji dachu i jego pokrycia. Umożliwi to szczelne przymocowanie kosza, co z kolei przełoży się na jego sprawne działanie. Już na samym początku, należy podjąć decyzję o miejscu zamontowania produktu i wybrać, czy będzie to kosz narożny czy przyścienny.

Kosze zlewowe wykonuje się z miedzi, cynku, tytan cynku, aluminium, blachy patynowanej lub powlekanej. Te ostatnie dostępne są do wyboru w wielu wersjach kolorystycznych.

Możesz kupić gotowy kosz zlewowy dostępny w sklepie lub zamówić wykonanie produktu, który będzie idealnie dostosowany do konstrukcji Twojego dachu oraz jego stylu i kolorystyki.

Kosz zlewowy podłącza się do rury spustowej, należy więc zwrócić uwagę na jej średnicę. Aby zapewnić jak najsprawniejsze funkcjonowanie systemu rynnowego, warto rozważyć również izolację rury spustowej, która ograniczy występowanie mostków termicznych. Więcej o izolacji i innych akcesoriach do rur spustowych przeczytasz na: https://www.kropsystem.eu/.

Montaż kosza zlewowego

Podczas wyboru kosza zlewowego zwróć uwagę, czy w zestawie znajdują się elementy montażowe. Jeśli nie, trzeba będzie je dokupić osobno.

Przed zamontowaniem kosza zlewowego należy wykonać w attyce otwór na odpowiedniej wysokości, a następnie przymocować kosz i podłączyć do rury spustowej. Choć zadanie to wydaje się proste do wykonania, montaż kosza zlewowego warto zlecić fachowcowi. Specjalista ustali, na jakiej wysokości powinien być przymocowany kosz, a następnie zamontuje produkt, by jak najlepiej spełniał swoje zadanie, a całość prezentowała się estetycznie.

Materiał zewnętrzny

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 9 =