Z głową w mur. Płytki ze starej cegły

Obiecałem, że do tego tematu wrócę. W wielu domach i mieszkaniach stara cegła pojawia się jako nowoczesny element wykończeniowy i dekoracyjny. Cegła ma w sobie jakąś magię, mimo że pocięta stara cegła na pierwszy rzut oka urodą nie zachwyca. Na drugi i trzeci rzut oka też nie zachwyca, ale głównie tych, którzy jakość i urodę kojarzą z równymi krawędziami, gładką powierzchnią, jednakową kolorystyką, powtarzalnym wzornictwem… Płytki ze starej cegły sprawiają, że każde pomieszczenie na urodzie zyskuje. Co nie oznacza, że trzeba to robić wszędzie i w nadmiarze.

W starych budynkach efekt muru można uzyskać skuwając tynk do gołej cegły. Sukces nie zawsze jest gwarantowany, albowiem pod tynkiem starych budynków ściana często kryje niespodzianki. Płytki ze starej cegły są rozwiązaniem idealnym nie tylko w takich sytuacjach. Przed powzięciem decyzji oraz przed dokonaniem zakupów, warto na ich temat pozyskać garść informacji z pierwszej ręki. Dotyczy to i tych, którzy pragną robić to samodzielnie, jak i tych, którzy zatrudnią fachowca. Oczywiście także (lub przede wszystkim) tych, którzy lubią czytać. 🙂

REKLAMA

Zwykła cegła o pięknym licu

Współczesne zwykłe cegły pełne, te dostępne w składach budowlanych, nie zachęcają do pozostawienia ścian bez tynków. Blade jakieś… Nic ładnego. Goły mur z dobrze ułożonych nowych cegieł na równej i czystej spoinie też może być ładny sam w sobie. Elewacje niektórych domów wykańczane są cegłą, ale pełną cegłą licową lub klinkierem. Cegła licowa to taka, której powierzchnie boczne są staranniej wykończone (lepiej uformowane, gładsze lub o określonym wykończeniu do wyeksponowania). Powierzchnie wykonane z tych cegieł zyskują na estetyce. Stara cegła jest też materiałem ceramicznym, ale o zupełnie innej urodzie… Zwykła stara cegła…

Gdzie jedni widzieli tylko gruz, inni dostrzegli sposób na biznes. I tak ktoś wpadł na sprytny pomysł, jak zagospodarować starą cegłę porozbiórkową. Stara cegła oprócz tego, że jest po prostu ładna, to przez wieki udowodniła, że jest również trwała. Budowanie nowych domów ze starej cegły raczej nie jest opłacalne, za to zastosowanie jej do celów wykończeniowych ma sens. W PRL-u żartowano, że, aby podnieść wartość złotówki, należy wywiercić w monecie złotowej dwie dziurki i sprzedawać ją jako guzik po dwa złote. 😀 Stara cegła pocięta na 3-4 płytki daje zysk znacznie większy niż ta sama cegła sprzedana jako gruz lub choćby budulec.

płytki ze starej cegły

Stara cegła cięta

Prawdopodobnie znamy adresy internetowych sprzedawców, oferujących płytki ze starej cegły porozbiórkowej. Polecać tego czy innego sprzedawcy nie będę. Dostępność płytek ze starej cegły jest duża. Większość sprzedawców oferuje sprzedaż z wysyłką, jakkolwiek ja radziłbym przy zakupie być osobiście. Jedynym wyjściem jest poszukanie sprzedawcy na tyle blisko, aby móc bez większych kosztów dostawą zająć się samemu. Zdjęcia nie oddają wyglądu produktu w stu procentach. Można się pomylić. Próbki? To jest jakieś wyjście. Po co być osobiście? Aby nie sprzedano (wciśnięto) nam płytek źle dociętych. Trzeba sprawdzić każdy karton. Płytki nie mogą być w kształcie… rąbu ani trapezu. 🙂

Jeśli płytki ze starej cegły mają posłużyć do dekoracyjnego wykończenia ściany, do przetransportowania potrzebnej ilości towaru wystarczy posiadany samochód osobowy. Pakowane są (moje były) w kartoniki (wielkości kartonu do butów), więc nosi się je łatwo i nie ma zagrożenia, że podczas transportu cokolwiek im się przytrafi. Trzeba jednak wiedzieć, że cięta stara cegła nie jest już materiałem tak trwałym, jak to może się niektórym wydawać. Płytki mają rozmaitą grubość wahającą się między 2 cm a 4 cm. W dłoniach przełamać płytkę z cegły raczej trudno, ale po uderzeniu czymś twardym (np. jedna o drugą) pęka natychmiast.

płytki ze starej cegły

Stare mury w nowym domu

Przed chwilą napisałem, że płytki ze starej cegły są tłukliwe. W ich przypadku żadna to wada. Pękniętą podczas transportu lub w trakcie późniejszej obróbki (np. podczas przecinania, docinania, wyrównywania boków lub starzenia rantów – o tym potem) płytkę nadal można zastosować. Układamy na ścianie cegły, albowiem chcemy uzyskać efekt starego muru z cegły, nieotynkowanego, z widoczną spoiną… Cegła układana jest z przesunięciem względem poprzedniej z dolnej warstwy. Mur uzyskiwany z tak wielu małych elementów jest mocny. Pojawia się charakterystyczny dla muru widok spajającej go zaprawy murarskiej: poziomej w liniach ciągłych oraz pionowej przerywanej.

Układając na ścianie płytki z cegły zastosujemy nie tylko płytki całe, ale również połówki, ćwiartki lub fragmenty o dowolnych wymiarach niezbędnych do wykończenia lub rozpoczęcia kolejnego rzędu. Każdą dowolnie uszkodzoną płytkę z cegły wykorzystamy. Sami będziemy ciąć płytki, bo zabraknie nam tych uszkodzonych. Żeby się tym wszystkim nie stresować warto kupić płytek nieco więcej niż to wynika z obliczeń. Sprzedawcy podają (lub trzeba się dowiedzieć), ile jest płytek w opakowaniu, jaka to część metra kwadratowego oraz ile karton płytek ze starej cegły waży…

płytki ze starej cegły

Kup pan cegłę…

Kupując płytki ze starej cegły zwróćmy uwagę, że pozyskuje się je nawet z cegieł, od których nie udało się oddzielić zaprawy lub które były uszkodzone. Żadna cegła nie może się zmarnować. Wycinane są płytki narożne, itd… Płytki ze starej cegły nie mają jednakowych wymiarów. To też nie powinno nas martwić. Nie mają jednakowych wymiarów, ale ich kształt nie powinien przypominać np. trapezu… Chyba, że dla nas nie ma to znaczenia, bo mamy czas, warunki, narzędzia i umiejętności, aby doprowadzić każdą płytkę do kształtu przypominającego prostokąt… Jeśli zamierzamy robić to sami, musimy dowiedzieć się wszystkiego, aby w trakcie pracy niczym nie być zaskoczonym.

Jaką optymalną ilość płytek ze starej cegły trzeba kupić? Jakie narzędzia przygotować? Jak przygotować podłoże? Czym płytki ze starej cegły kleić? Co zrobić, aby uzyskać piękny efekt starego muru? Jak zrobić, aby mur sprawiał wrażenie, że stawiał go fachowiec metodą “na czysto”. Jaką technikę zastosować, aby uniknąć efektu szerokiej i pełnej fugi? Jak spoinować? Impregnować czy nie? Jak i czym płytki ze starej cegły ciąć? O tym (i nie tylko o tym) w kolejnych artykułach.

 

 

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jeden × 1 =