O paliwach, ogrzewaniu i kaloryferach

Koszty związane z ogrzewaniem są najistotniejszym elementem podnoszącym lub obniżającym ogólne koszty utrzymania mieszkania lub domu jednorodzinnego. W ostatnim czasie temat ten stał się popularny w każdym domostwie za sprawą wzrostu cen paliw i energii elektrycznej. Nowa sytuacja na rynku paliw dotknęła wszystkich bez względu na rodzaj ogrzewania, którym się posługują. W budowanych domach jednorodzinnych wygrywa ogrzewanie podłogowe, ale w mieszkaniach wielu decyduje się na grzejniki naścienne, wśród których do łask wracają grzejniki aluminiowe.

Sytuacja robi się gorąca

Każdy rodzaj ogrzewania ma swoich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Ciężko jest polemizować bez gruntownej wiedzy na temat każdego typu ze wszystkich dostępnych na rynku. Producenci prześcigają się w zachwalaniu swoich produktów. W z pomocą idą im sprzedawcy i serwisanci. Wszyscy mają w tym swój interes, więc przeciętnemu użytkownikowi ciężko jest powziąć decyzję dającą pewność, że jej skutków nie będzie żałował nigdy. Stały postęp technologiczny i polityka klimatyczna nie może napawać optymizmem w tym względzie.

Oczywiście wszystkiemu winne nie są ceny urządzeń grzewczych, lecz stale rosnące ceny paliw kopalnych. Grozy dodaje trudna do przewidzenia zmienność cen na światowym rynku paliwowym, powodowana rozgrywkami polityczno-ekonomicznymi krajów eksportujących zasoby naturalne, które uznawane są także za mocarstwa militarne. Tak się składa, że duża część zasobów naturalnych jest na terenie kraju, który trudno uznać za demokratyczny a tamtejsze elity polityczna za nastawione pokojowo do reszty świata.

grzejnik kaloryfer

REKLAMA

Ciepło, że aż gorąco

W dowolnie wybranym obszarze geograficznym panujące tam warunki klimatyczne mają swoje plusy i minusy. Nawet tropiki w dłuższej perspektywie mogą okazać się utrapieniem, mimo że w tamtejszych domach nie musimy instalować grzejników. W naszej części świata tak się złożyło, że większość dni w roku jest na tyle chodna, że, aby w tutejszych domach było ciepło, musimy sprawić, by w kaloryferach było bardzo gorąco. Ten komfort zawsze będzie wiązał się z kosztami. W tym roku te koszty poszybowały w górę.

Jeśli mówimy o ogrzewaniu kaloryferowym zawsze mamy na myśli wodę, którą musimy podgrzać na przykład z użyciem kotła grzewczego na gaz. I choć jakość wykonania oraz sprawność działania urządzeń grzewczych ma wpływ na koszty ogrzewania, to jednak przy stale rosnących cenach gazu ziemnego, w ogólnym rozrachunku korzyści wychwycić będzie nam trudno. Na myśl o kosztach związanych z ogrzewaniem domu lub mieszkania w tej części świata każdemu szybko robi się gorąco. To może jednak tropiki?

Ciepły dom a gorące grzejniki

Gwarantem ciepłego domu w znacznej mierze jest odpowiedni dobór materiałów oraz technologii w zakresie termoizolacji fundamentów, ścian nośnych, stropu i dachu. Tymi zagadnieniami w pierwszej kolejności powinni się zainteresować ci, którzy budowę własnego domu dopiero planują. Materiały termoizolacyjne stosuje się zarówno w domach budowanych w tradycyjnej technologii murowanej, jak i w budynkach szkieletowych, powstających w tzw. technologii prefabrykowanej. Na każdym kroku inwestor staje przed koniecznością dokonania wyboru.

W kolejności nie mniej ważnym krokiem będzie wybór rodzaju ogrzewania pomieszczeń. Ten wybór dotyczy nie tylko rodzaju paliwa, ale też sposobu zaopatrzenia w nie, źródeł przetwarzania energii oraz technologii transmisji ciepła do pomieszczeń. W wielkim skrócie rzecz ujmując, najczęściej istota wyborów sprowadza się do jak najefektywniejszego wykorzystania paliwa, na którym postanowiliśmy ogrzewanie domu oprzeć. Ale nie o samo paliwo przecież chodzi. Ostatnim istotnym elementem tradycyjnych systemów grzewczych są grzejniki naścienne, których na rynku też mamy spory wybór.

kaloryfer

Grzejniki naścienne, czyli kaloryfery

Pośród grzejników naściennych, w których nośnikiem ciepła jest woda, do łask wracają kaloryfery żeliwne oraz grzejniki aluminiowe. W obu przypadkach o popularności decydują właściwości żeliwa i aluminium w zakresie przewodnictwa cieplnego, czyli zdolność tych materiałów do szybkiego nagrzewania się oraz powolnego oddawania skumulowanego ciepła do środowiska zewnętrznego. Im szybciej materiał grzejnika naściennego się nagrzewa oraz im wolniej oddaje pozyskane ciepło, tym mniejsze poniesiemy koszty związane ze zużyciem paliwa niezbędnego do wytworzenia energii cieplnej.

Choć grzejniki aluminiowe nieco przegrywają z kaloryferami żeliwnymi pod względem zdolności do kumulowania ciepła, to jednak mają szereg zalet, na które warto zwrócić uwagę. Pod wieloma względami grzejniki aluminiowe tym żeliwnym dorównują, ale już nad powszechnie znanymi grzejnikami stalowymi ich przewaga rośnie. Aby powziąć właściwą decyzję kwestie związane z doborem grzejników żeberkowych należy pozostawić fachowcom.

Grzejniki aluminiowe – gdy rozmiar ma znaczenie

Wydajność ogrzewania to także odpowiednio mała ilość nośnika ciepła w systemie. Jeśli dodamy do tego ciężar własny grzejnika, może się okazać, że w wielu pomieszczeniach wymagany będzie montaż kaloryferów naściennych wykonanych z materiału lekkiego. W niektórych pomieszczeniach można zamontować tylko jeden grzejnik. Bywa, że dla zapewnienia ciepła w pomieszczeniu grzejnik musi mieć znaczną wielkość. W tej konkurencji grzejniki aluminiowe na pewno wyprzedzają żeliwne. Co do grzejników stalowych tej pewności już nie ma. Grzejniki stalowe nie wymagają dużej ilości wody.

Wszystkim poszukującym grzejników naściennych warto polecić rozważenie zakupu i montażu nowoczesnych grzejników aluminiowych. Oczywiście takie decyzje zawsze warto skonsultować z fachowcami. Trzeba też pamiętać, że zupełnie inne wybory można podjąć, gdy remontujemy istniejący system ogrzewania naściennego, a zupełnie inne, gdy system ogrzewania dopiero projektowany będzie. Estetyka grzejników wydaje się być tematem drugoplanowym, ale warto zauważyć, że aluminium daje podobne możliwości do żeliwa, więc na pewno te materiały ze stalą wygrywają.

kaloryfer żeliwny

Materiał lekki, ale decyzje trudne

Mając do wyboru grzejniki stalowe, żeliwne i aluminiowe na pewno trzeba poznać i porównać wszystkie istotne parametry konkretnych produktów. Dokonywanie wyborów na podstawie opisów opublikowanych w internecie będzie błędem. Na pewno najwięcej informacji uzyskamy w kontakcie bezpośrednim ze producentem/sprzedawcą lub/i projektantem. Nasze decyzje nie mogą sprowadzać się do wyboru tego czy innego kaloryfera. Producenci prześcigają się w udzielaniu długoterminowych gwarancji, co może świadczyć o niezawodności produktu, o ile gwarancja dotyczy jego istotnych cech użytkowych.

Na samą myśl o wydłużeniu przez producenta okresu gwarancji do dwudziestu lat robi się przyjemnie ciepło. W przypadku grzejników wszelkiej maści w tym także grzejników aluminiowych o to przecież chodzi. Podejmując decyzje zakupowe zawsze wszystkim gorąco polecam rozważenie wszystkich za i przeciw. W przypadku decyzji dotyczących systemów grzewczych zawsze trzeba zrobić to w porozumieniu z fachowcami. Odpowiedni wybór powinien zapewnić nie tylko ciepło, ale też spokój na kilka dekad. Czy jest to możliwe?

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × cztery =