Kupno działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Kupno działki budowlanej nierzadko jest zadaniem trudniejszym niż zakup mieszkania. W obu przypadkach warto dysponować odpowiednią wiedzą, która uchroni nas przed kosztownymi błędami. Zanim podpiszemy umowę kupna działki budowlanej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, od których może zależeć powodzenie naszej życiowej inwestycji. Wydatki z tym związane będą duże, więc ostrożności nigdy za wiele. Co należy sprawdzić przed kupnem działki budowlanej, aby uniknąć w późniejszym czasie niepotrzebnego stresu i problemów?

Księga wieczysta

Zaczynamy oczywiście od najważniejszego dokumentu każdej nieruchomości, czyli księgi wieczystej. Znajdziemy tam ważne informacje na temat tego, kto jest właścicielem gruntu oraz czy nie ciąży na nim np. hipoteka lub inne zobowiązania.

Wybór odpowiedniej powierzchni

Każdy zamierzający kupić kawałek gruntu pod budowę domu, najpierw powinien ustalić, jaka powierzchnia będzie dla jego potrzeb optymalna. Podstawowym kryterium wyboru powierzchni działki jest upatrzony projekt domu oraz wszystko co chcemy na niej pomieścić. Potrzeby zmieniają się wraz z upływem lat, więc dobrze od razu myśleć dalekosiężnie.

Optymalna wielkość działki do budowy domu jednorodzinnego to przynajmniej 700 m2. Taka powierzchnia umożliwia dość swobodne ulokowanie średniej wielkości domu z garażem. Nie bez znaczenia pozostaje również sam kształt działki. Te o nieregularnym rozkładzie, np. trapez czy trójkąt, będą z pewnością stwarzały większy problem przy wyborze odpowiedniego projektu domu. Może okazać się, że mieszkanie będzie wymagało indywidualnego projektu, co generuje spore koszty.

Dostępność mediów

Sam kształt i metraż działki to nie wszystko. Istotną rolę w wyborze działki odgrywa dostępność mediów. Najszybciej sprzedają się działki, które są ulokowane w bezpośredniej bliskości przyłączy wodnych i sanitarnych. Ponadto należy sprawdzić, jak daleko znajdują się ważne punkty infrastruktury społecznej: szkoły, sklepy, żłobki, przychodnie. Nawet gdy jesteśmy zmotoryzowani zawsze warto zwrócić uwagę również na pobliską komunikację zbiorową. Kupno działki budowlanej usytuowanej na odludziu w wielu przypadkach może utrudnić realizację marzenia o własnym domu.

Droga dojazdowa

Wybierając odpowiednią działkę budowlaną sprawdźmy, z której strony dostępny jest wjazd na działkę oraz jak wygląda bezpośredni dojazd do tego miejsca. Bardzo ważna jest nawierzchnia drogi. W wielu przypadkach droga nie będzie asfaltowa. Dość często do nowych działek budowlanych prowadzą drogi nieutwardzone. Infrastruktura drogowa dopiero powstanie wraz z pojawieniem się zabudowy. Mimo że pośrednik powinien dostarczyć wszelkich informacji na temat oferowanej nieruchomości, to jednak do wielu informacji warto dotrzeć również samemu. Na pewno będzie nas interesowało, jaki jest status pobliskiej drogi i czy zimą będzie odśnieżana. W internecie znajdziemy wiele istotnych wskazówek, w tym jak sprawdzić, czy droga jest publiczna.

Badanie gruntu

Zawsze warto zdecydować się na badanie gruntu terenu, który zamierzamy kupić. Przyda nam się wiedza choćby na temat poziomu wód gruntowych. Czasami można odkryć tajemniczą przeszłość działki. Okazać się może bowiem, że właśnie w tym miejscu prowadzone było wysypisko. Wykonując badanie gruntu unikniemy niespodzianek w postaci np. gruntu z dużą ilością torfu, co nie pozwala na zastosowanie tradycyjnych metod budowy domu.

Zakup działki budowlanej najczęściej dokonywany jest z myślą o budowie własnego domu. Warto do tak ważnej wyprawy życiowej przygotować się starannie pod każdym względem. Warto także skorzystać z informacji, których mogą nam udzielić inni, którzy mają duże doświadczenie na tym polu. Wiele cennych wskazówek znajdziesz w innych tekstach opublikowanych na tym blogu. Skorzystaj z wyszukiwarki.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 6 =