Co komu do domu? Po jasnej stronie mocy

Przed promieniami słonecznymi uciekamy pod parasole, kryjemy się pod dachem ogrodowej altany, szukamy schronienia na werandach, zadaszonych tarasach, wszelkiego rodzaju przydomowych podcieniach. Z kolei współczesne budownictwo jednorodzinne prześciga się w ilości i wielkości okien, drzwi i witryn. Duża ilość okien dachowych w domach z użytkowym strychem nie zaskakuje. Każde pomieszczenie powinno zapewniać szereg określonych warunków niezbędnych do prawidłowego i komfortowego jego użytkowania. Duży udział okien w pomieszczeniach nie wynika z przemijających trendów w budownictwie. Po co komu cała przeszklona ściana albo część dachu? Przeszklony wyłaz dachowy? Po co tyle świetlików lub okien w dachu? Czy naturalne oświetlenie pomieszczeń jest ważne?

Ciemny strych i piwnica

Odpowiednia ilość światła dziennego ma znaczenie dla większości znanych nam form życia na naszej planecie. Dla człowieka, zwierząt i roślin ma znaczenie zasadnicze. Bez stałego lub cyklicznego dostępu do promieni słonecznych nie ma warunków dla rozwoju i trwania życia biologicznego. Oczywiści znane są przypadki organizmów żyjących w ciemnych głębiach oceanów. Człowiek jednak ekstremofilem nie jest. Ciągłe lub zbyt długie przebywanie w pomieszczeniach o niedostatecznym nasłonecznieniu jest niewskazane, albowiem prowadzi do wielu zaburzeń oraz chorób. Takich warunków do komfortowych zaliczyć nie można.

oświetlenie

REKLAMA

Ciemny strych i głucha piwnica to zła okolica… nie tylko dla człowieka. W pomieszczeniach tego typu absolutnym minimum są choć małe okna doświetlające lub/i otwory wentylacyjne. Brak odpowiedniego doświetlenia oraz niedostateczna wymiana powietrza utworzy przyjazne środowisko dla nielicznej grupy organizmów, z którymi styczność człowiekowi zalecana nie jest. To co uwielbiają pleśnie i grzyby, dla zdrowia człowieka dobre nie będzie. W źle nasłonecznionych domach lub mieszkaniach nikt mieszkać nie chce. Tego typu nieruchomości tracą na wartości lub nabywców szybko nie znajdują.

Pasma świetlne na dachu

Doświetlanie wszelkich pomieszczeń, w których może lub będzie przebywał człowiek (w tym oczywiście także zwierzęta, np. hodowlane) światłem słonecznym jest koniecznością, mimo istnienia dobrze zaprojektowanego i działającego systemu oświetlenia sztucznego. Sam fakt istnienia okien ściennych nie zapewni optymalnej ilości światła dziennego w pomieszczeniu przez cały dzień. To dlatego tak ważne jest optymalne posadowienie obiektu (budynku mieszkalnego, gospodarczego, przemysłowego) na działce, uwzględniające maksymalny dostęp do odpowiedniej ilości światła dziennego od wschodu do zachodu jego źródła – słońca.

Oprócz odpowiedniej ilości okien oraz prawidłowego usytuowania budynku na działce, wyjściem z sytuacji są inne rozwiązania. W przypadku zastania złych lub niedostatecznych warunków oświetlenia światłem naturalnym obiektów przemysłowych, ratunku można szukać w ofertach firm zajmujących się montażem np. okien i wyłazów dachowych, świetlików dachowych połaciowych, odpowiednio zaprojektowanych pasm świetlnych, itp. Zainteresowanych tematyką oraz usługami w tym zakresie na pewno zaciekawią informacje zawarte na stronie pod adresem https://www.ermont.com.pl/pasma-swietlne.

oświetlenie dużych pomieszczeń

Oświetlenie? Jasna sprawa

Prawidłowe oświetlenie ciągów komunikacyjnych ma znaczenie dla bezpieczeństwa ich użytkowników. Klatki schodowe bez okien lub bardzo skąpo doświetlone się zdarzają. Te źle zaprojektowane, jako pomieszczenia użytkowane w sposób nieregularny i krótkotrwały, można w ciągu dnia oświetlić wystarczająco, bezpiecznie i stosunkowo ekonomicznie światłem sztucznym. W przypadku licznych lub dużych pomieszczeń przeznaczonych do użytku ciągłego, samo oświetlenie elektryczne nie wystarczy ani ze względów praktycznych, ani ekonomicznych. W budownictwie mieszkalnym czynnik ekonomiczny ma od dawna znaczenie niebagatelne.

Działki budowlane z wjazdem od strony północnej schodzą na pniu, ale liczy się nie tylko możliwość dogodnego posadowienia domu względem stron świata. Lokalizacja i kształt działek wymuszają zmiany w projektach. W budownictwie wielorodzinnym możliwości ubywa. Zdecydowaną popularnością cieszą się zatem projekty domów z dużą ilością wielkopowierzchniowych okiem i drzwi tarasowych. Duże i długie nasłonecznienie pomieszczeń zdecydowanie obniża koszty ogrzewania – to przemawia do wszystkich. Konieczność częstego mycia szyb nie przeraża. Zachęca wizja odpowiedniej ilości światła w domu oraz mniej lub bardziej obniżone rachunki za ogrzewanie.

Oświetlenie – jasny i wcale nie kącik

Jakie znaczenie ma prawidłowe oświetlenie pomieszczenia, wiedzą najlepiej ci, którzy użytkują i płacą rachunki za ogrzewanie obiektów wielkopowierzchniowych. Wielkie obiekty magazynowe nie zawsze wymagają utrzymania temperatury pokojowej. Na pewno dotyczy to wyodrębnionych pomieszczeń biurowych i sanitarnych, ale one stanowią tylko część tych obiektów. W wielu przypadkach koniecznym jest, aby temperatura w obiekcie nie spadała poniżej zera. Współczesne hale buduje się z materiałów lekkich, a one nie zapewniają odpowiedniej termoizolacji. Zastosowane systemy grzewcze (elektryczny czy gazowy) wymagają wspomagania. Na pomoc przychodzi natura.

Pasma świetlne znamy z zabytkowych obiektów hal przemysłowych. Już dawno temu odkryto, że odpowiednia ilość światła poprawia także warunki cieplne obiektu. Stąd liczny udział okien w ścianach oraz szeregi pasm świetlnych na dachach obiektów przemysłowych. Systemy te nie tylko zapewniały stały i długotrwały dostęp do naturalnego światła, przez co obniżały koszty ogrzewania i oświetlania stanowisk, ale także zapewniały doskonały system wentylacji. W przypadku tego typu pomieszczeń wydajna i stała wymiana powietrza ma wielkie znaczenie.

okno

Gospodarny w gospodarczym

Doświetlenie obiektów światłem naturalnym warto uwzględnić we własnych drobnych inwestycjach przydomowych. Projektując domek gospodarczy nie zapominajmy o jego minimalnym choć doświetleniu światłem naturalnym oraz wyposażeniu go w najprostszy system wentylacji grawitacyjnej. Instalując kratki wentylacyjne lub/i małe okna z funkcją uchylania, zapewnimy możliwość wymiany powietrza, co ma duże znaczenie dla stanu technicznego obiektu oraz przechowywanych tam sprzętów i materiałów.

Podobnie ważne jest zainstalowanie przeszklonego wyłazu dachowego na strychu własnego domu. Gospodarskie podejście nakazuje zapewnić sobie wygodny dostęp do obsługi technicznej dachu i komina. Rolę wyłazów na dach mogą spełniać okna dachowe, jednak typowy przeszklony wyłaz dachowy jest wyposażeniem prawidłowym i bezpiecznym. Okien nigdy za dużo. Im więcej naturalnego światła, tym mniejsze rachunki. Natura wspiera gospodarnych, nawet jeśli wpuszczamy ją tylko przez małe okienko w pomieszczeniu gospodarczym. Ekologia idzie w parze z ekonomią.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

pięć × 3 =