Wiosenny przegląd narzędzi i akcesoriów ogrodowych

W marcu jak w garncu, a kwiecień przeplata? Tymczasem przeplata już marzec. Zima nie dała się we znaki, więc miłośnicy odśnieżania chodników nie mieli zbyt wielu sytuacji, aby się wykazać. Wiosenne mycie okien nie gwarantuje odpowiedniej dawki ruchu, lecz wiosna dostarcza cały pakiet możliwości do pozimowego rozruszania mięśni i stawów. Zrobiliście już przegląd narzędzi i sprzętu ogrodowego? Wszystko sprawne i niczego nie brakuje? Jakie narzędzia ogrodowe warto mieć w zapasie? Wyjaśniam.

Mieć znaczy móc?

Mężczyźni słyną z tego, że w swoich garażowych kolekcjach mają po kilka narzędzi tego samego typu. Najpopularniejszymi są klucze i śrubokręty. Po co? Najczęściej jedynie na wszelki wypadek. Tej zachłanności nie zmienia fakt, że żaden samochód po wypadku do garażu nie wraca. Taka kolekcja jest kluczowa, jeśli chodzi o dobre samopoczucie właściciela. Mam. Mogę. Czy umiem – to już inna sprawa. Tyle żartem.

Narzędzia ręczne wypierane są przez wszelkiej maści elektronarzędzia, wśród których ostatnio prym wiodą elektronarzędzia akumulatorowe. Łopaty, szpadle, miotły czy zwykłe grabie nadal jednak niezagrożoną pozycję mają. Nie tylko one. Specjalistyczne akcesoria ogrodowe ułatwiają prace w ogrodzie każdemu. Kolekcja sekatorów i nożyc to już świat kobiecej zaradności. U progu wiosny sprawdźmy jednak, czy na pewno mamy już wszystko, co może okazać się przydatne w porządkowaniu ogrodu, podjazdu czy chodniczków w tym sezonie. Narzędzia ogrodowe są kluczowe, bo bez odpowiedniego sprzętu ani w ogrodzie, ani wokół domu sobie nie poradzimy.

narzędzia i akcesoria ogrodowe

REKLAMA

Grabie i miotły

Ogrodowe odkurzacze czy dmuchawy do liści nie zastąpią starych poczciwych grabi ogrodowych. Powinniśmy je mieć w kilku wariantach. Klasyczne metalowe ma każdy posiadacz ogródka, ale niezastąpione są lekkie grabie do liści, wykonane z plastiku. Mimo ładnego wyglądu, wszelkie ergonomicznie (te z wygiętym trzonkiem) nie mogą się równać ze zwykłymi grabiami z długim drewnianym trzonkiem, uzbrojonym w plastikowe pazury. Grabienie trawnika z resztek liści i pozimowych pozostałości jest zajęciem kolektywnym, warto mieć kilka sztuk w zapasie, aby nikt z domowników nie mógł się od tego zajęcia wymigać.

A co z podjazdem do garażu, chodniczkami i tarasem? W uprzątnięciu powierzchni wyłożonych kostką pomogą miotły. Niezastąpiona jest miotła ulicówka, która występuje w różnych wariantach. Szeroka ulicówka przydaje się np. do usuwania pośniegowego błota z chodników. Gęste i sztywne włosie znakomicie poradzi sobie z resztkami piachu czy drobnymi kamykami. Uprzątnięcie kostki brukowej bez ulicówki będzie trudne.

szzpadel

Szufle, szpadle i łopaty

Wiosną wykonujemy nasadzenia drzew i krzewów. Do takich zadań również warto być wyposażonym w odpowiednie narzędzia. Trudne warunki glebowe sprawiają, że zwykły szpadel ogrodowy nie wystarcza. Delikatne szpadle przeznaczone są do prac w pulchnej glebie warzywniaka. Grunt utkany licznymi korzeniami, okraszony niespodziankami w postaci kamieni, zwykle wymaga użycia szpadla odpowiednio wzmocnionego lub wykonanego ze stali hartowanej, z trzonkiem z włókna szklanego lub stalowym.

Narzędzia ogrodowe do kopania wymagają szczególnej troski. Szpadel występuje często w roli dźwigni, co, przy odpowiednio dużej sile operatora, zwykle skutkuje złamaniem trzonka lub wygięciem ostrza. Planując zakup szpadla zwróćmy uwagę na sposób wykonania części roboczej. Najlepsze są szpadle, które mają nitowane wzmocnienie.

Bardzo przydatnym może okazać się szpadel drenarski, którego długie ostrze pozwala kopać głębiej i precyzyjniej. Szpadel drenarski przydatny jest przy przesadzaniu krzewów i bylin, bowiem pozwala wydobyć roślinę ukorzenioną z bryłą ziemi z dość głęboka.

Łopata w ogrodnictwie nie ma aż tak częstego zastosowania, ale przy rozładunku, załadunku, rozplantowaniu ziemi lub piasku jest niezastąpiona. Pracuje się nią wygodniej i efektywniej niż jakimkolwiek szpadlem. Natomiast szufla do śniegu, nawet gdy go nie ma, w zapasie powinna być, bowiem wraz z ulicówką tworzy duet niezastąpiony.

narzędzia ogrodowe - sekator ręczny

Nożyce i sekatory

Wiosenne prace ogrodowe to także przycinanie drzew owocowych, krzewów, cięcie żywopłotów, usuwanie odrostów i pozostałości bylin z poprzedniego sezonu. Do tych prac pielęgnacyjnych przydatne są sekatory i nożyce ogrodowe. Na pewno z nich skorzystamy wiele razy i będziemy zadowoleni z efektów pracy nimi. Warto mieć co najmniej dwa precyzyjne sekatory do przycinania łodyg róż, usuwania starych kwiatostanów hortensji czy przycinania ich delikatnych gałązek. Ręczne sekatory czy nożyczki ogrodowe właściwie używane powinny służyć latami.

Gałązki drzew owocowych przytniemy dwuręcznym sekatorem kowadełkowym. Jego teleskopowa odmiana ułatwia przycinanie wyższych partii gałęzi lub operowanie w ich gęstwinie. Sekator na wysięgniku również ułatwi cięcie wyżej położonych gałęzi. Te narzędzia ogrodowe są dość wytrzymałe, więc można nimi ciąć gałęzie drzew nawet o średnicy 3-4 cm. Odpowiednią pielęgnację żywopłotów wykonamy z kolei przy pomocy nożyc żywopłotowych. Kolekcja ogrodowych narzędzi powinna być dostosowana do naszych potrzeb.

sekator kowadełkowy

Widły, haczki i spulchniacze

Niektóre narzędzia ogrodowe wydają się być zupełnie niepotrzebne, ale przezorny woli być przygotowanym na każdą sytuację. Widły kojarzą się raczej z gospodarstwem rolnym, jednak w przydomowym ogrodzie też przydać się mogą. Widły amerykańskie ułatwią usuwanie dużych kęp traw czy mocno zakorzenionych chwastów. Ich mocne ostrza nie lękają się resztek gruzu czy ukrytych pod warstwą ziemi kamieni. Posiadaczom warzywniaków do pracy potrzebna jest także haczka i spulchniacz. Lista niezbędnych narzędzi ogrodowych może być dłuższa. Wszystkie narzędzia ogrodowe z listy znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Kadax.

O narzędzia i akcesoria ogrodowe trzeba dbać, aby móc z nich korzystać dłużej niż jeden sezon. Irytujące uszkodzenia narządzi ogrodowych często wynikają z nieprawidłowego posługiwania się nimi. Poszukując narzędzi i akcesoriów ogrodowych dla swoich potrzeb, musimy pamiętać, że do bardzo intensywnego użytku te tanie zwykle się nie nadają. Niestety, jak to zwykle bywa, lepsze jest droższe. Taczki, koleby i wózki ogrodowe? O nich będzie mowa w olejnym artykule. Nie zapomnijcie o gumowcach, rękawicach i nakolannikach!

Polub i podziel się treścią z innymi.

One thought on “Wiosenny przegląd narzędzi i akcesoriów ogrodowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × 4 =