Odwadnianie gruntów. Pompa i igłofiltry

Podmokłe grunty są utrapieniem nie tylko dla inwestora, ale także dla wykonawcy prac budowlanych. Na działkach budowlanych z wysokim zwierciadłem wód gruntowych kłopot uwidacznia się już przy pierwszych wykopach. W takich przypadkach zaleca się zastosowanie odpowiedniej klasy betonu (beton wodoszczelny) oraz niezbędnych materiałów hydroizolacyjnych. Gdy inwestycja wymaga głębszych wykopów i wody jest więcej, przed rozpoczęciem prac budowlanych teren trzeba odwodnić z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w postaci pomp i igłofiltrów. Co to są igłofiltry? Kiedy się je stosuje? Jak wygląda odwadnianie z użyciem tej technologii? Gdzie można wypożyczyć pompy odwadniające? Czy jest to skuteczna metoda odwadniania terenu?

Igłofiltry – szybko i skutecznie

Aby przeprowadzić skuteczne odwodnienie przeznaczonego pod inwestycję terenu, należy wykonywać je na całym wyznaczonym obszarze jednocześnie. W związku z tym konieczne jest wybranie niezawodnej i ekonomicznej technologii, która pozwoli na zebranie wody z całego terenu w sposób kompleksowy, szybko i skutecznie. Jedną z metod stosowanych w takich przypadkach są igłofiltry.

Sprawdzony od wielu lat system wykorzystujący igłofiltry umożliwia skuteczne obniżenie poziomu wód gruntowych i stworzenie suchego środowiska pracy niezbędnego do przeprowadzenia zaplanowanej inwestycji. Metodę stosuje się w bardzo szerokim zakresie. Łatwość instalacji systemu sprawia, że pojawia się wszędzie tam, gdzie konieczne jest prowadzenie wykopów poniżej naturalnego lustra wody.

REKLAMA

Igłofiltry – prosto, tanio i bezpiecznie

Igłofiltry to specjalne rurki o średnicy 40-50 mm i długości od 5 do 7 metrów. U podstawy każdej z nich znajduje się filtr lub system filtrów, którego zadaniem jest “odsiewanie” materiału stałego. Dzięki temu nie przedostaje się on dalej i nie powoduje zatykania instalacji oraz zakłóceń jej pracy. W gruncie igłofiltry najczęściej zagłębiane są metodą wpłukiwania. W tym przypadku kanał drąży woda, wpompowywana do stalowej rury pod wysokim ciśnieniem.

Użycie wysokowydajnej pompy podciśnieniowej wraz z jednostopniowym systemem licznych blisko rozmieszczonych igłofiltrów, pozwala odwadniać grunt na głębokość sięgającą nawet 6 metrów. W przypadku głębszych wykopów stosowane są systemy co najmniej dwustopniowe. Igłofiltry wykonane mogą być ze stali lub tworzyw sztucznych (PE, PCV).

Rurki, dużo rurek…

Igłofiltry są połączone ze sobą w jedną sieć za pomocą kolektora ssącego (wspólnej rury). Kolektor z kolei łączy igłofiltry z wysokowydajną pompą ssącą. Dzięki podciśnieniu wytwarzanemu przez pompę, woda jest zasysana z gruntu przez igłofiltry do kolektora, a następnie odprowadzana do przeznaczonego w tym celu zbiornika lub do systemu uzdatniania.

Pompa podłączona do kolektora ssącego to najważniejszy element całego systemu. To od niej zależy siła ssąca, a zatem także prędkość i skuteczność osuszania gruntu. Pompa musi być odporna na działanie brudnej wody, więc w tych rozwiązaniach wykorzystuje się specjalne pompy ssące do wody brudnej i ścieków, które dobrze sprawdzają się też we współpracy z igłofiltrami. Można znaleźć je na stronie https://hamer.pl/.

Igłofiltry na ratunek

Igłofiltry to obecnie jeden z najbardziej rozpowszechnionych sposobów odwadniania gruntów. Z czego wynika ich popularność i skuteczność? Przede wszystkim z tego, że są niezwykle odporne na warunki zewnętrzne. Nie ulegają zamuleniu i zabrudzeniu, pozostają też odporne na zmiany temperatury czy korozję. Skuteczność igłofiltrów wynika także z ich dużej wydajności oraz prostoty instalacji czy obsługi.

Technologia wykorzystana może być do czasowego obniżenia poziomu wody dla prac z wykopami poniżej poziomu wód gruntowych, jak również do odwodnienia geotechnicznego, w celu poprawy stabilności gruntu czy pozyskania wody do wykorzystania w ogrodnictwie i rolnictwie.

Materiał zewnętrzny

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

szesnaście + 18 =