Jak prać firany? O rany!

Istnieje szereg czynności, których w ramach obowiązków domowych wykonywać nie lubimy. Nie przepadamy za prasowaniem, myciem okien, wynoszeniem śmieci czy praniem i rozwieszaniem firan i zasłon. Od razu zaznaczę, że wynosić śmieci umiem bardzo dobrze i raczej od tej czynności nie stronię. Co do prasowania mój stosunek jest – nazwijmy to – typowo męski, czyli prasować uwielbiam, ale że przyjemności trzeba sobie umieć dozować, tej pokusie opieram się przy każdej okazji. Mycie okien? To też czysta rozkosz, zatem tu jest podobnie. Pranie zasłon i firan zaliczyć muszę do czynności mniej mi znanych, ale nie dlatego, że się nie kwapię. Na wszystko trzeba mieć czas. Z wolnym czasem bywa różnie…

Pralka, zmywarka czy odkurzacz?

Prędzej piła łańcuchowa, kosiarka spalinowa, łopata i taczka. Ale poważnie. Być może odezwą się ci, którzy mycie okien czy rozwieszanie mokrych firan i zasłon traktują jako gimnastykę uzupełniającą do cotygodniowych wizyt „na siłce” ? Są? Wspinamy się na palcach, ręce wysoko… I raz, i dwa… Przyznaję się, że do zmywarki zaglądam, gdy już wszystko pomyte. Odkurzacz? Ani mnie, ani mojemu psu odkurzacz obcy nie jest. Odkurzanie? Szczerze wyznam, że mojemu goldenkowi odkurzanie sprawia wiele radości. Skąd mu się to wzięło? Pojęcia nie mam. Golden wśród odkurzaczy czuje się doskonale. Sprawdźcie sami. 🙂

Zaraz, zaraz… Zmywarka do naczyń nie jest jedynym istotnym urządzeniem w kuchni. No, przecież… Zapomniałbym o ekspresie do kawy. Słucham? Ja? Tylko po turecku. 🙂 Tak, jest jeszcze kuchenka i lodówka. Tu mogę nieskromnie się pochwalić, że urządzenie mam, znam i użytkuję zgodnie z zaleceniami producenta. Na lodówce znam się bardzo dobrze. Kuchenkę też opanowałem w stopniu zbliżonym do profesjonalnego. Z pralką jednak zaprzyjaźnić się nie zdołałem. Jak mawia mój sąsiad, jeśli mężczyzna w domu się nie nudzi, nie na wszystko ma czas. 😀

REKLAMA

Jak prać firany?

W tej czynności mężczyźni uczestniczą zwykle na samym końcu. Włożyć brudy do pralki, ustawić odpowiedni program – żaden problem. Zdejmowanie firan i zasłon najczęściej też wymaga asysty, więc tu też się przydajemy. Mężczyzna jest do zadań ciężkich. Nie moja to opinia. Jak to kogo? Sąsiada. Miało być o praniu firan. Nie tylko kurz, ale też drobiny tłuszczu i wszelkie nieczystości w powietrzu zawarte osiadają wszędzie: na meblach, tapicerce, brudzą ściany, szyby oraz ozdobne tkaniny, z których wykonane są firany i zasłony. Pojawiają się plamy z dotyku, swoje ślady pozostawiają owady… Zasłony i firany chłoną wszelkie domowe zapachy. Jeśli w domu jest osoba paląca, zapach papierosowego dymu utrwala się wszędzie.

Niektórzy myją okna tylko dwa lub trzy razy do roku, uznając tę czynność jako swego rodzaju przygotowanie do okresu świątecznego lub jako wstęp do urlopu. Gdy mieszkasz w centrum miasta w mieszkaniu na parterze z oknami od strony ruchliwej ulicy, okna musisz myć znacznie częściej. Jednak pranie firan i zasłon zależy nie tylko od stopnia zabrudzenia, lecz także od naszej potrzeby przebywania w pomieszczeniach pachnących świeżością. Dom pachnie świeżością firan i zasłon.

Pranie, suszenie i prasowanie?

Nie polecałbym prania tkanin zawieszonych na karniszach urządzeniami do czyszczenia gorącą parą. W domach raczej nie mamy ciężkich kotar, które wymagałyby zabiegów czyszczących bez ich zdejmowania. Zdejmowanie firanek i zasłon nie należy do zadań trudnych, wymagających jakichś szczególnych instrukcji krok po kroku. Jedyną wskazówką jest dbałość o własne bezpieczeństwo, bowiem najczęściej bez skorzystania z drabiny obejść się nie da.

Wielu panów nie wie, z jakiego materiału wykonane są zasłony czy firany, którymi przyozdobione są okna w ich mieszkaniu czy domu. Tylko nieliczni wziąwszy materiał w dłonie są zdolni do trafnej oceny, czy materiał jest naturalny czy syntetyczny. Nie będę kłamał, że akurat ja do tego grona należę. Trudno. Świetnie. 🙂 Etykiety czy tzw. metki? Jeśli jakaś ocalała… Hm. Skąd zatem mamy wiedzieć, z jakim materiałem mamy do czynienia? Trzeba zapytać eksperta lub – zależnie kto się kim czuje i co kogo obraża – ekspertkę.

Zwykle to panie mają staranną wiedzę, co w ich domu jest z czego i co z tym czymś począć, aby wyprać i nie zniszczyć. Mam na myśli między innymi wszelkie tekstylia od odzieży poczynając na firanach i zasłonach niekoniecznie kończąc. I nie ma w tym nic, co by nas, mężczyzn obrażało lub stawiało w niekorzystnym świetle. Jak już wspomniałem, nie można znać się na wszystkim. W przypływie optymizmu pozwolę sobie napisać kilka rad dla tych panów, którzy do licznych umiejętności chcieliby dorzucić umiejętność prania firan i zasłon.

Jak prać firany?

Nie musimy wiedzieć, z jakiego dokładnie materiału wykonano nasze firany, ale musimy pamiętać, że pranie firan nie spowoduje szkód, jeśli dobrze dobierzemy metodę i temperaturę prania oraz właściwe środki piorące. Producenci mogą zalecać pranie ręczne w niskiej temperaturze. Możemy o tym nie wiedzieć. Pranie w pralce może uszkodzić delikatną tkaninę. Powinniśmy to przewidzieć. Delikatnym firanom nie sprzyja gwałtowność procesu mechanicznego, wysoka temperatura prania oraz źle dobrane środki piorące. Firanki po wypraniu w pralce mogą zmienić swój kolor i rozmiar. Ba! Leciwy materiał może się rozpaść. Tak więc pierwszą decyzją jest dokonanie wyboru: ręcznie czy do pralki? Co dalej?

Dalej trzymamy się kilku podstawowych zasad. Firan nie pierzemy w towarzystwie innych brudów. Jeśli decydujemy się na pranie firan w pralce, zawsze wybieramy program przeznaczony do tkanin delikatnych. Piorąc w pralce nie odwirowujemy ich, ani nie suszymy w suszarce. Firany najczęściej wykonane są z materiałów delikatnych, którym takie działania szkodzą. Chcemy uniknąć uszkodzenia firan lub ich zagniecenia. Firan nie będziemy prasować. Wyprane firany wieszamy mokre, aby resztki wody ściekły swobodnie; zwykle zaraz po praniu wilgotne firany wieszane są z powrotem na karniszach i tam schną. Jeśli decydujemy się na pranie ręczne, które zaleca się dla firan o intensywnych kolorach, powinniśmy wypłukać je kilka razy, aby pozbyć się ew. śladów po płynie do prania. Na niestarannie wypłukanych zasłonach po wyschnięciu mogą pojawić się zacieki.

Twoje story…

Nie czuję się ekspertem od prania firan i zasłon, więc zbyt wiele wskazówek i podpowiedzi tu nie zawarłem. Fachowych porad szukajcie w swoim najbliższym otoczeniu. Trzeba być ostrożnym. Debiut z pralką może zakończyć się wpadką. Ulubione firany po niefortunnym wypraniu w pralce mogą już nie nadawać się do zawieszenia na swoim miejscu. Porozciągane, pogniecione, zdeformowane… U mnie w domu mówiło się, że coś wygląda, jak by psu z gardła to wyjął…

W takim przypadku warto mieć pod ręką sklep internetowy, w którym szybko kupimy nie tylko nowe firany i zasłony, ale także szereg innych gustownych produktów wyposażenia kuchni, salonu czy sypialni. Do kolekcji ulubionych adresów www warto dopisać https://yourhomestory.com.pl/firany-gotowe. Bardziej wnikliwi znajdą tam naprawdę wiele przydatnych produktów nie tylko użytkowych, ale też dekoracyjnych. Na pewno YourHomeStory stanie się adresem ulubionym i Pani, i Pana domu.

Artykuł sponsorowany

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

osiemnaście − 3 =