Jak działa ogrzewanie elektryczne na podczerwień?

Szukamy tanich i skutecznych rozwiązań, które zapewnią nam ciepło w biurach, domach i mieszkaniach. Od pewnego czasu ogrzewanie elektryczne skutecznie wypiera gazowe. O powodach pisać nie trzeba, bowiem znamy je wszyscy doskonale. Wariantem ogrzewania elektrycznego jest ogrzewanie elektryczne na podczerwień. Jak działa ogrzewanie elektryczne na podczerwień i czy to ogrzewanie może być skuteczną alternatywą dla rozwiązań powszechnie stosowanych? Czy przed nadchodzącą zimą warto zainteresować się promiennikami ciepła?

Promieniowanie podczerwone

Aby odpowiedzieć na powyższe pytania, musimy przypomnieć sobie piękny słoneczny letni dzień, który spędziliśmy na łonie natury, poddając się pieszczotom promieni słonecznych. Odczuwalne wówczas ciepło błyskawicznie znikało, gdy słońce chowało się na kilka chwil za zabłąkaną chmurką. Uczucie ciepła powracało natychmiast, gdy tylko słońce wyjrzało zza chmurki. Wszystko za sprawą promieniowania podczerwonego. Odczuwamy je na co dzień w postaci promieni słonecznych. Mamy z nim również do czynienia w postaci ciepła emitowanego przez piec, gorący kaloryfer czy kominek. Gorący kubek z kawą też emituje to promieniowanie.

Skoro wiemy już, gdzie poczuć moc promieniowania podczerwonego, łatwiej będzie nam zrozumieć, na czym ono polega i jak działa ogrzewanie pomieszczeń na podczerwień. Promieniowanie podczerwone jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego, którego częstotliwość jest niższa od pasma widzialnego dla ludzkiego oka. Promieniowanie podczerwone emitują wszystkie ciała i otaczające nas obiekty, których temperatura przekracza 0°K. To naturalne promieniowanie nie nagrzewa powietrza, lecz działa bezpośrednio na obiekty. To jest jego siła. Oczywiście obiekt musi być odpowiednio ciepły lub musimy być bardzo blisko, abyśmy je mogli poczuć wyraźnie.

REKLAMA

Ogrzewanie pomieszczeń na podczerwień

Ogrzewanie pomieszczeń tradycyjnymi systemami nie działa tak wydajnie, jak działa ogrzewanie pomieszczeń na podczerwień. A to dlaczego? Jak już było wspomniane promieniowanie podczerwone działa od razu na znajdujące się w pomieszczeniu obiekty, jest zatem ogrzewaniem bezpośrednim. Nie musimy najpierw ogrzać wodę w wymienniku ciepła, który znajduje się w gazowym kotle (piecu) centralnego ogrzewania, po czym ją przetransportować rurami do kaloryferów, które z kolei muszą się najpierw same nagrzać…

W pomieszczeniu, w którym zainstalowano klasyczne kaloryfery, chłodne powietrze ogrzewa się na żeberkach grzejnika, po czym wędruje do góry, jako lżejsze. Zachodzi tu zjawisko konwekcji swobodnej. To dlatego pod sufitem zawsze jest cieplej niż przy podłodze. I to dlatego niektórzy te sufity obniżają. W kamienicach, w których sufity mieszkań są wyjątkowo wysoko, ten zabieg bywa często stosowany. To dlatego wreszcie niektórzy wolą ogrzewanie podłogowe. We wszystkich tych systemach grzewczych możemy wskazać zalety i wady.

Jak działa ogrzewanie pomieszczeń na podczerwień?

Dochodzimy wreszcie do odpowiedzi na to zasadnicze pytanie. Odpowiedź padła już dwukrotnie. Warto ją rozszerzyć, aby dobrze rozumieć nie tylko, jak działa ogrzewanie pomieszczeń na podczerwień, ale też dostrzec i docenić zalety tego ogrzewania. Tradycyjny grzejnik naścienny zwany kaloryferem jest jednym z kilku elementów instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku ogrzewania pomieszczeń na podczerwień mamy do czynienia z promiennikami podczerwieni, które nie mają elementów pośrednich. Ogrzewanie na podczerwień polega na przemieszczaniu się fal elektromagnetycznych. Efekt w postaci komfortowego uczucia ciepła jest natychmiastowy.

Promiennik to grzejnik elektryczny, który można zawiesić w pomieszczeniu na ścianie lub ustawić na nóżkach. Do prawidłowego działania promiennika wystarczy zatem dostęp do sieci elektrycznej. Panel grzewczy na podczerwień (potocznie zwany promiennikiem) emituje te same fale elektromagnetyczne, jakimi smaga nasze twarze słońce w piękny letni poranek. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że podczerwień nie działa na powietrze, więc nie wysusza go, nie powoduje ruchu cząsteczek kurzu, który jest udręką alergików. Promiennik na podczerwień nie ma nadmuchu, dzięki czemu rozgrzana obudowa powoduje znikomy ruch cząsteczek powietrza.

Podczerwień pod użytkownika

Każdy promiennik podczerwieni działa samodzielnie, bowiem posiada swój własny system sterowania. Wbudowany termostat pozwala na ustawienie temperatury w zakresie od 5 do 30 stopni C. Ustawiona temperatura będzie podtrzymywana w całym pomieszczeniu, w którym promiennik ustawimy lub zawiesimy. Urządzenie zapewnia użytkownikowi możliwość programowania dobowego i tygodniowego, a oprócz tego istnieje możliwość przechowywania ostatnich ustawień – promiennik posiada pamięć.

W ciągu doby możemy ustawić 1 z 3 trybów ogrzewania, czyli ustawić odpowiednią temperaturę w zależności od indywidualnych dobowych potrzeb, wynikających na przykład z charakteru pomieszczenia lub intensywności jego użytkowania. Trzy tryby pozwalają dostosować temperaturę do bieżących potrzeb (dzień, noc, wyjazd). W przypadku przerw w zasilaniu ustawienia są zapamiętywane nawet do 7 dni.

Niniejszy artykuł nie wyczerpuje zagadnienia. Spośród rozmaitych systemów ogrzewania, ogrzewanie elektryczne na podczerwień wydaje się być rozwiązaniem dość komfortowym. Ogrzewanie na podczerwień może być zastosowane z wyboru jako system samodzielny, rezerwowy lub uzupełniający.

Artykuł sponsorowany

 

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

siedem − dwa =