Murowany piec ogrodowy – grill z wędzarnią, piecem chlebowym i kominkiem

Wypielęgnowane ogrody przydomowe, zarówno te małe jak i te zagospodarowane na terenach znacznych, sprawiają właścicielom wiele radości. Dzięki nim, podczas codziennej porannej przechadzki między rabatami, możemy dostrzec, jak każdego dnia roślinność zmienia swój wygląd. Różnorodność drzew, krzewów, kwiatów, bylin, skalniaków sprawia, że przyroda przemawia a to ich wiosenną zielenią, a to letnim szaleństwem owadów uwijających się pośród bezliku kwiatów, a to dojrzałością owoców. Jesienią mnogością kolorów przyroda wręcz oszałamia. Zimą uspokaja higieniczną bielą. Cykle się zamyka. Wiosną czekamy na te pierwsze naprawdę ciepłe dni, aby znów móc cieszyć się weekendowymi spotkaniami w naszym pięknym ogrodzie. Atmosfera spotkań w gronie rodziny i przyjaciół będzie tym bardziej magiczna, gdy pojawi się w nim murowany piec ogrodowy.

Murowany piec ogrodowy

Piec ogrodowy, w tym rozumieniu, to nic innego, jak zestaw kilku urządzeń do przyrządzania potraw w ogrodzie, usytuowanych w ramach jednej estetycznej i funkcjonalnej konstrukcji budowlanej. Może ona zawierać: kominek ogrodowy (zamknięte palenisko przydomowego ogniska), grill ogrodowy (z zamykaną lub otwartą komorą), piec chlebowy (zamykane szamotowe palenisko do szybkiego wypieku w rozgrzanej komorze), wędzarnię ogrodową (odrębna mała komora piecowa połączona przewodem dymowym z komorą wędzarni). Całość z wnękami na drewno i schowkami na przybory do grillowania tworzy tzw. wielofunkcyjny piec ogrodowy. Konfiguracja budowli może być dowolna.

Murowany grill z wędzarnią i kominkiem

Istnieje szereg wariantów pieców ogrodowych. Projekty i późniejsze realizacje zależą od posiadanego budżetu, potrzeb oraz miejsca, które chcemy przeznaczyć na ten cel – już o tym pisałem. Ustalamy to podczas spotkania z potencjalnym wykonawcą.

Murowany piec ogrodowy - grill z wędzarnią i kominkiem

REKLAMA

Piec ogrodowy wyposażony w dodatkowe dolne palenisko kominkowe sprawia, że nasz ogródek zapewni dzieciom, często już zapomniane, zimowe atrakcje. Pieczenie kiełbasek, ziemniaków w ognisku,  możemy urządzić właśnie dzięki obudowanemu palenisku z kominem odprowadzającym dym. Palenisko kominkowe powinno być rozplanowane tak, aby można było w nim gotować pyszne potrawy w garnku żeliwnym (takim na nóżkach lub na odpowiednio dostosowanym statywie). Wszystko to będziemy mogli robić na zewnątrz a w pobliżu domu. Ogród zyska miejsce do organizowania spotkań również w okresie późnej jesieni, mroźnej zimy aż po wiosnę.

Wielofunkcyjny piec ogrodowy nad tym paleniskiem kominkowym może mieć nadbudowane palenisko z rusztem do grillowania, z którego nadmiar dymu odprowadzany będzie oddzielnym kanałem kominowym (komin dwukanałowy).

wędzarnia ogrodowa z kamienia

Na tej samej platformie obok może być usytuowana komora pieca chlebowego. W piecu chlebowym upieczemy pizze, zapiekanki, bochen chleba własnej roboty bądź inne zmyślne potrawy. Otwór paleniska pieca chlebowego wyposażony powinien być w drzwiczki z termometrem.

Wielofunkcyjny, piękny i trwały

Dla miłośników wędzonek kolejnym elementem może być mała wędzarnia ogrodowa, w której przygotujemy własne wędzonki (mięsne bądź rybne) na święta bądź inne okazje. Z uwagi na obecność wędzarni murowany piec ogrodowy powinniśmy sytuować w stosownej odległości od domu i jego okien. Podczas kilkudniowego wędzenia dym może być utrapieniem dla nas i dla sąsiadów. Dobrze o tym pamiętać.

Murowany piec ogrodowy powinien zawierać schowki na drewno i na podręczne narzędzia. Nie zapominajmy o elementach ozdobnych, wymurowanych schowkach i donicach (nieckach), w których będą mogły pojawić się kwiaty. Skrytki i schowki na akcesoria mogą być wyposażone w drewniane drzwiczki, z ozdobnymi zawiasami, uchwytami etc. Całość konstrukcji należy dopasować do możliwości przestrzennych oraz estetyki ogrodu. Mały ogród z dużą ilością trwałych a masywnych instalacji ogrodowych wygląda zwykle na… zagracony.

Murowany grill z wędzarnią i kominkiem

W składach/hurtownia kamieni znajdziemy wiele gotowych elementów, które można wykorzystać w konstrukcji jako cokoły, słupy, donice, kule zdobiące… Jest zwykle w czym wybierać.

Miejsce ma znaczenie

Od wykonawcy oczekiwać należy pełnej wersji projektu z rozplanowaniem elementów konstrukcji oraz z usytuowaniem w ogrodzie. Należy dobrze przemyśleć, w jakim miejscu ogrodu chcemy murowany piec ogrodowy mieć.  Budowla będzie trwałym elementem ogrodu. Sposób wykonania elementów (z drewna bądź stali, żeliwa lub metali kolorowych), materiały stosowane do wykończenia powierzchni elewacji powinny być uzgodnione odpowiednio wcześnie. Jeśli chcemy, aby konstrukcja wykonana była tylko z cegły, musimy pamiętać, że efekt końcowy zależy od staranności wykonania.

Na fotografii i szkicu wariant pieca ogrodowego (kominek, grill, wędzarnia, schowek na drewno oraz skrytka-przybornik grillowy) z okładziną z kolorowego piaskowca.

Polub i podziel się treścią z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

osiem + 1 =