Jak stworzyć siłownię zewnętrzną?

Siłownie zewnętrzne, czyli te zainstalowane na świeżym powietrzu, cieszą się coraz większą popularnością w wielu miastach. Najczęściej powstają w ogólnodostępnych miejscach na terenach spółdzielni i osiedli mieszkaniowych, ale także w miejskich parkach. Siłownia zewnętrzna jest świetną inwestycją, która pozwala na aktywne spędzanie czasu okolicznych mieszkańców. Dowiedz się, jak ją zaprojektować.

Nieliczne przed laty siłownie plenerowe nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Wraz ze wzrastającą świadomością zdrowotną coraz częściej pojawiają się na największych osiedlach miejskich, stanowiąc świetne urozmaicenie codziennego treningu. Jak działa siłownia zewnętrzna? O czym pamiętać podczas jej projektowania?

Jak wybrać miejsce na siłownię plenerową?

Zanim zdecydujesz się na stworzenie siłowni zewnętrznej, pamiętaj o wybraniu odpowiedniego miejsca ze stabilnym podłożem. Sprzęt do ćwiczeń może być umiejscowiony na podłożu naturalnym lub przygotowanym ze żwiru czy piasku oraz utwardzony kostką brukową. Kostka zapewnia estetyczny wygląd i jest jednocześnie wyjątkowo łatwa w czyszczeniu i konserwacji. Za najbezpieczniejszy wybór uchodzą jednak podłoża syntetyczne.

Nie ma konkretnych wytycznych dotyczących lokalizacji siłowni plenerowych. Kilka urządzeń do ćwiczeń zmieści się już na obszarze 80 m2. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się na każdym osiedlu. Podczas organizowania przestrzeni warto pamiętać jednak o odpowiedniej orientacji geograficznej. Należy zrezygnować z ekspozycji południowej. Dobrym pomysłem będzie posadzenie drzew, które dadzą dodatkowy cień.

Siłownia zewnętrzna – jakie urządzenia wybrać?

Rodzaj wybranych urządzeń będzie związany głównie z metrażem strefy ćwiczeń. W przypadku mniejszych działek wybierz zestaw 4 podstawowych sprzętów, w skład których wchodzi orbitrek, wioślarz, biegacz oraz wahadło. Gotowe zestawy stanowią kompleksowe rozwiązanie, które pozwoli na przeprowadzenie całego treningu i zaangażowanie różnorodnych partii ciała.

Jeśli masz więcej wolnego miejsca, możesz uzupełnić wspomniane sprzęty dodatkowymi urządzeniami. Do najpopularniejszych należą m.in. jeździec oraz ławka, zwana także prostownikiem pleców. Na największych siłowniach plenerowych nie może zabraknąć popularnego steppera oraz prasy ręcznej. Wybór różnorodnych urządzeń sprawi, że przestrzeń do ćwiczeń przypadnie do gustu miłośnikom tego typu rekreacji w różnym wieku.

O czym warto pamiętać podczas projektowania siłowni zewnętrznej?

Jednym z najważniejszych aspektów pozostaje przestrzeganie wszelkiego rodzaju norm oraz standardów bezpieczeństwa. Pamiętaj również o tym, iż każde urządzenie fitness posiada swoją strefę bezpieczeństwa wynoszącą ok. 150 cm. Jest to minimalna odległość, jaka powinna dzielić poszczególne elementy tego typu wyposażenia. Siłownia zewnętrzna musi być miejscem bezpiecznym.

Każda strefa fitness, czyli także siłownia zewnętrzna, powinna być przy tym wyposażona w widoczną tablicę z regulaminem. Zakupy powinniśmy robić z należytą troską o bezpieczeństwo użytkowników oraz trwałość urządzęń. Sprzęt powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × cztery =